Panorāma

Panorāma

Panorāma

Panorāma

Ziemassvētki audžuģimenē

Ziemassvētki audžuģimenē - iespēja bērniem iemācīties ģimeniskas attiecības

Otros Ziemassvētkus daudzi cilvēki pavada ģimenes lokā. LTV "Panorāma" viesojās  Reniņu ģimenē, kur kopā ar viņiem Ziemassvētkus svinēja arī četri audžubērni. Audžuģimene ir starpposms starp bioloģisko ģimeni un adoptētājiem. Dzīve audžuģimenē bieži vien ir vienīgā iespēja bērniem iemācīties ģimeniskas attiecības un to, kā svinēt svētkus. Jo nereti audžuģimenēs bērni nodzīvo līdz pat pilngadībai.

Guntas Reniņas mājās Vangažos Ziemassvētkos sapulcējusies visa saime – trīs pašas bērni ar ģimenēm, vecāki, mazbērni un vēl četri audžubērni. Te netiek šķirots, kurš ir kurš. Ziemassvētku vecītis naktī zem egles atstājis dāvanas visiem.

Par audžumammu Gunta Reniņa kļuva pirms četriem gadiem. Lēmums bija izsvērts:

"Man šķiet, ka es to varu darīt, es to gribu. Man ir liels dzīvoklis, bērni ir projām lielie, un man nepatīk, ka ir tukša māja. Man patīk, ka man ir dzīvība mājās."

Guntas mamma Līvija Lazdāne par meitas izvēli saka – sākotnēji bija šoks. Taču tagad viņa pati aktīvi iesaistās audzināšanā:

"Gunta ir auns, un auns ar saviem ragiem katru mūri salauzīs. Kas man atlika – tikai pieņemt un mīlēt viņus."

"Tomēr bērni paliek bērni. Vecaistēvs ir vajadzīgs," saka Jānis Lazdāns.

Par savu lielāko palīdzi Gunta sauc vedeklu Inesi. Ar Inesi kooperējas – kura izņems lielākos bērnus no dārziņa, kurā brīdī, kura pieskatīs mazākos, jo katrai ir savs algots darbs.

"Pieņemt citus bērnus, saprast to, ka visi ir vienādi, neatkarīgi no tā vai ir vecāki savi vai nav. Dalīties, nešķirot cilvēkus - tas tāds vērtīgākais. Kopā visi svētki – priecīgāk, jautrāk tāpēc, ka daudz viņu ir kopā." saka Inese.

Gan Gunta, gan Inese novērojusi – dzīve bērnunamā uz mazajiem bērniem bērniem atstāj neizdzēšamu iespaidu. To īpaši skaidri varēja redzēt, kad pie viņas nokļuva maza meitenīte, kura nu jau ir adoptēta:

"Viņa jau bija 10 mēnešus bērnunamā dzīvojusi. Dikti to varēja just. Viņa maziņa bija - gads un astoņi mēneši. Bet es jau to uzreiz varēju sajust, ka tas nav māju bērns, ka tas ir bērnunama bērns. Tā kā robotiņš."

"Tādi nedabīgi tie bērni. Ļoti paklausīgi. Nedzīva tā seja – bez emocijām. Tas tas traģiskākais – jo viņi tur ilgāk ir, jo vairāk tas iesēžas. Galvenais tā mīlestība bērnam, lai izaugtu," uzskata Inese.

Gunta ir viena no audžumammām, kurai ir iespēja pieņemt ģimenē pavisam mazus bērniņus. Nesen pie viņas nokļuva arī piecus mēnešus vecs puika.

Gunta Reniņa atzīst - darbs un audžubērni iespējami, tikai pateicoties lielajam ģimenes atbalstam. Visi bieži tiekas ikdienā, un bez kopābūšanas nav iespējami nevieni svētki.

Arī šajos Ziemassvētkos visi kopā cep, vāra, klāj galdu. Kopā dzied dziesmas un skaita dzejoļus. Vien LTV viesošanās izjaukusi ierastu tradīciju – šoreiz dāvanas atrod nevis aizdurvē, bet zem eglītes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti