Zīdaiņu mirstība samazinājusies; ārsti nesaista ar smēķēšanas ierobežošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Pagājuši astoņi gadi kopš Lielbritānijā publiskās vietās aizliegts smēķēt. Ārsti uzskata, ka tam ir pirmie rezultāti – par astoņiem procentiem samazinājies priekšlaicīgi dzimušo bērnu skaits, līdzīgi samazinājusies arī zīdaiņu mirstība. Latvijā šis likums spēkā stājās 2008.gadā. Dati rāda, ka priekšlaicīgi dzimušo bērnu ir aptuveni tikpat, toties krasi samazinājusies zīdaiņu mirstība. Tomēr Latvijā nav pētīts, vai samazinājums patiesi ir smēķēšanas ierobežojuma nopelns.

Latvijā katru gadu priekšlaicīgi piedzimst aptuveni pieci procentu bērnu. Tā iemesli ir saistīti ar mātes vai augļa veselības stāvokli. Arī pasīvā vai aktīvā smēķēšana ir viens no iemesliem, kādēļ var notikt priekšlaicīgas dzemdības. “Ja mēs runājam par riskiem un smēķēšanas ietekmi uz augli vai jaundzimušo, neapšaubāmi tas ir ne tikai praksē, bet arī zinātniski pierādīts. Tā ietekme ir ļoti būtiska un ļoti liela gan uz augli - vēl nedzimušu bērniņu, gan uz tikko dzimušu bērnu un bērniem vispār,” stāsta Rīgas dzemdību nama galvenā vecmāte Vija Bathena. 

Smēķēšana grūtniecības laikā var ietekmēt bērna veselības stāvokli nākotnē un izraisīt ne tikai priekšlaicīgas dzemdības, bet arī spontāno abortu un mazuļa pēkšņās nāves sindromu.

Tas nozīmē, ka zīdainis mirst, vēl pirms kļuvis vienu gadu vecs. “Nav skaidrs, kas ir sliktāk, kura ietekme būs tiešāka un nopietnāka - vai māmiņa, kura zīda bērniņu un smēķē, kas arī īsti nebūtu pieņemami, par normu vispār nerunājot, vai, ja bērniņš tiek ietekmēts vienalga kurā vecumā ar pasīvo smēķēšanu. Kad viņam visapkārt māte, tēvs vai draugi smēķē, un mēs runājam par ne tikai smēķēšanu telpā, kurā atrodas bērniņš, bet tas var būt arī mašīnā, publiskās vietās, respektīvi - bērna klātbūtnē,” skaidro vecmāte.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Likums par smēķēšanas aizliegumu sabiedriskās vietās Latvijā stājās spēkā 2008.gadā, tomēr pēc statistikas datiem kopš 2008.gada priekšlaicīgi dzimušo bērnu skaits ir palicis aptuveni tāds pats. “Smēķēšana pavisam noteikti ir viens no būtiskākajiem faktoriem, bet ne vienīgais. Mēs nevaram tik viegli pateikt, cik procentuāli ir miruši vai dzimuši ātrāk tādēļ, ka mamma vai mājās kāds ir smēķējis, jo tur ir pārāk daudzi faktori, kas to ietekmē,” situāciju vērtē sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone.

Ja priekšlaicīgi dzimušo ir tikpat, tad krasi samazinājies ir zīdaiņu mirstības līmenis - sešu gadu laikā no 11,1 līdz 3,9 mazuļiem uz 1000 dzīvi dzimušajiem bērniem, tomēr Latvijā tas joprojām ir augstākais Baltijā.

Papildus informācija:

Zīdaiņu mirstība (pirmajā dzīves gadā mirušo bērnu skaits) - kopš 2008.gada samazinās, tomēr joprojām ir augstākā Baltijā;

2014. gadā Latvijā miruši 83 zīdaiņi;

Nedzīvi dzimušu mazuļu ir apmēram tikpat daudz, cik agrāk;

Priekšlaicīgi dzimušie bērni katru gadu piedzimst aptuveni tādā pašā skaitā;

Biežakais zīdaiņu mirstības cēlonis ir dzemdību komplikācijas, iedzimtas kroplības, deformācijas un hromosomu anomālijas.

Datu par grūtnieču smēķēšanu Latvijā ir maz. Pirmo un pagaidām vienīgo reizi to pētīja pirms diviem gadiem, kad atklājās, ka 10 procentu grūtnieču smēķē un tikpat daudz ir pakļautas pasīvajai smēķēšanai.

Ārsti norāda, ka gan pasīvai, gan aktīvai smēķēšanai pavisam noteikti ir nelabvēlīga ietekme uz vēl nedzimušiem mazuļiem un zīdaiņiem. Tomēr tas nav vienīgais zīdaiņu mirstības, priekšlaicīgu dzemdību un spontāno abortu iemesls. Kamēr tas nav pētīts, nevar apgalvot, ka tieši smēķēšanas ierobežošana ir galvenais iemesls, kādēļ daži rādītāji uzlabojas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti