Zemes stunda – no Sidnejas visā pasaulē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Siltais vējš un pavasarīgā saulīte uz brīdi liek aizmirst, ka pēc vairākām stundām iestāsies tumsa. Ielās iedegsies spuldzes, izgaismoti tiks nami un ietves. Taču sestdienas vakarā būs mazliet citādāk, jo tiek svinēta Zemes stunda - kad visā pasaulē uz vienu stundu izdzēš apgaismojumu.

Pasaules Dabas fonda projektu vadītāja Arta Mellupe stāsta, ka Zemes stunda savulaik aizsākās kā Sidnejas iniciatīva. „Divi miljoni mājsaimniecību  un vairāki uzņēmumi iesaistījās tādā kā zibakcijā un uz vienu stundu izslēdza elektrību, tādā veidā paužot atbalstu klimata pārmaiņām,” stāsta Mellupe.

Zemes stunda ir lielākā pasaules dabas akcija, kas pastāv jau astoto gadu. Un kā saka Mellupe, to varētu salīdzināt ar Jaunā gada svinībām. „Zemes stundas vienojošais elements ir tas, ka tā tiek svinēta ka Jaunais gads - visā pasaulē. Viņa iet cauri laika joslām (..) sākas un tad ilgst stundas garumā, un simboliski katra valsts un pilsēta cenšas izslēgt kādu zīmīgāko apgaismes objektu,” pauž Mellupe.

Latvijā viens no tiem ir Dzelzceļa tilts pār Daugavu, kam apgaismojumi sastāv no „Led” spuldzītēm, kuru mēneša jauda ir tikai 20 kilovatu apmērā, ko varētu pielīdzināt 10 ieslēgtiem gludekļiem.

Mēs kā katru gadu, arī šogad izslēgsim apgaismojumu dzelzceļa tiltam pār Daugavu. Dzelzceļš pēc savas būtības no mehāniskajiem transportveidiem ir viszaļākais, visefektīvākais, jo ar vienu lokomotīvi var pārvadāt tik daudz kravu, cik ar 150 kravas mašīnām. Un mēs ceram, ka arī citas organizācijas sekos mūsu piemēram un arī ieviesīs savās praksēs zaļo domāšanu,” stāsta Latvijas Dzelzceļa preses sekretārs Māris Ozols.

Tas ir arī viens no Zemes stundas galvenajiem pamataicinājumiem - ne tikai taupīt elektroenerģiju, bet arī domāt un rīkoties videi draudzīgi katru stundu un katru dienu. „Šo astoņu gadu laikā kopš notiek zemes stunda, tas tiešām ir kļuvis par visaptverošu, neticami plašu pasākumu, kur cilvēki visā pasaulē tiek aicināti ne tikai domāt par klimata pārmaiņām, bet arī skatīties, ko viņi ikdienā var darīt dabas un vides aizsardzībā. Un ir arī lieli piemēri, piemēram, Krievijā, kur tiek cilvēkiem sniegta iespēja parakstīt petīciju, lai aizsargātu lielu daudzumu mežu, lai tos intensīvi neiznīcinātu,” klāsta Mellupe.

Kā norāda Pasaules Dabas fonda Latvijas organizācijas pārstāvis Uģis Rotbergs, pasākums tiek dokumentēts visā pasaulē un pēc tam kampaņas veidotāji video formāta veidā atrāda notikušo.

Var redzēt, ka visā pasaulē, - vienalga vai tās ir piramīdas vai Ņujorkā torņi slavenie, vai pirms pāris gadiem Brīvības piemineklis  pēkšņi lielā pasaules klipā parādās un izslēdzā,s un emocionāli, vai olimpiskie objekti Ķīnā, kas bija ļoti skaisti - un tā parāda visu pasauli. Un tā ir cerība, varbūt tas ir no politiskā sektora, tā ir cerība, un zināmā mērā kā zīme, ka mēs globāli kā iedzīvotāji arī varam vienoties risināt globālās vides problēmas,” saka Rotbergs.

Zemes stundas aktivitātes notiek ne tikai Rīgā, bet arī visā Latvijā, piemēram, Valmierā un citās pilsētās. „Tajā pašā laikā ļoti aktīvi Zemes stundā iesaistās Kuldīga, Limbaži, Dobele, Tērvete, Līvbērze, Cēsis, Baltinava, Amatas novadas, Salas novads un Jelgava, un šajās pilsētiņās tad tiks veidoti īpaši pasākumi par godu Zemes stundai, vai nu viņi sāksies septiņos vai astoņos, vai precīzi Zemes stundas laikā, tad šo informāciju var apskatīt Pasaules Dabas fonda mājas lapā, pdf.lv sadaļā "Zemes stunda",” saka Mellupe.

Latvijas Radio atgādina, Zemes stunda sākas 20:30, kad visā pasaulē cilvēki uz stundu aicināti izslēgt apgaismojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti