Zaļā vārna un lielā mārsilu zilenīte jūtas pasargāta Ādažu militārajā poligonā

Nacionālo bruņoto spēku rīkotajā Vides dienā jaunsargi, Sējas novada skolēni, militāro un dabas aizsardzības organizāciju pārstāvji iepazina Ādažu poligona darbību un vides daudzveidību, kurā sastopami arī dabas retumi - zaļā vārna un lielā mārsilu zilenīte.

Ikdienā slēgtajā poligona teritorijā varēja iepazīt tās neparasto vidi un dabas vērtības. Vides dienas laikā dabas un militārie eksperti iepazīstināja ar zaļās vārnas barošanās un ligzdošanas paradumiem, kā arī ar šā gada kukaini – lielo mārsilu zilenīti.

Poligonā jau gandrīz 100 gadus tiek rīkotas militārās mācības.

Izbraukāšana ar militāro tehniku, spridzināšana un bieži ugunsgrēki poligonā radījuši klaju, Latvijai unikālu virsāju un smiltāju ainavu. Ap divus tūkstošus hektāru plašajā virsājā mājvietu atradušas daudzas retas dzīvnieku un augu sugas, un to saglabāšanai 2004.gadā nodibināts aizsargājamo ainavu apvidus „Ādaži”.

Zaļā vārna ir pasaulē apdraudēta putnu suga. Kādreiz Latvijā parasta, šobrīd tā valstī sastopama tikai Pierīgas mežos – aizsargājamo ainavu apvidū „Ādaži” un dabas liegumā „Garkalnes meži” ligzdo 25 pāri zaļo vārnu. Šim putnam nepieciešama vide ar atklātiem laukiem, kas kalpo par kukaiņu medību vietām un koku puduriem, kur atrast dobumainus kokus ligzdošanai.

Lielais mārsilu zilenītis ir Eiropā aizsargājama dienas tauriņu suga. Latvijā šis koši zilais tauriņš mājo galvenokārt Piejūras zemienē, klajās un sausās ainavās – pelēkajās kāpās, smiltāju zālājos, virsājos ar mārsiliem.

Vides dienu organizēja Eiropas Savienības programmas "LIFE+" atbalstītais projekts „Putni Ādažos” jeb „Īpaši aizsargājamo putnu sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošana NATURA 2000 teritorijā „Ādaži”” sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju.

Līdz šā gada 6.maijam ikviens Latvijas iedzīvotājs varēja atbalstīt Latvijas finālistu sabiedriskajā balsošanā, ar kuras palīdzību noteikts Eiropas Pilsoņu balvas ieguvējs. „Natura 2000 balvas” un Eiropas Pilsoņu balvas ieguvēji tiks paziņoti šā gada 21.maijā apbalvošanas ceremonijā Briselē. Zināms, ka sabiedriskajā balsošanā no visas Eiropas saņemts ap 24 900 balsu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt