Vitaminizētie un bagātinātie dzērieni – «piešprice» uzturam, bet ne aizstājējs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Vitaminizētie ūdens dzērieni un ar uzturvielām bagātinātie piena dzērieni nevar aizvietot pilnvērtīgu uzturu, lai gan papildu labumu var dot. Vienlaikus ir jāņem vērā, ka virknē no tiem ir pievienots cukurs pat gandrīz pilnas ieteicamās dienas devas apjomā.

Ūdens dzērieni

LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vētīja vairākus vitaminizētos dzērienos, kuros esot paaugstināts magnija, kālija un citu vielu līmenis, kā arī pievienoti B vitamīni, un kuru ražotāji sola uzlabot gan izturību pret fiziskām slodzēm, gan nervu šūnu darbību.

Vitaminizētā ūdens jomā izplatītākā un veikalos pamanāmākā ir divu ražotāju produkcija. “Cido grupa” ražo specializēto “Mangaļu” sēriju, kuras iepakojumi sola virkni labumu: “Enerģijai un izturībai”, “Muskuļiem un izturībai”, izcelts arī magnijs, kas palīdzot samazināt nogurumu un nespēku, veicinot normālu nervu sistēmas darbību, normālu vielmaiņu. Salīdzinājumā ar parasto ūdens pudeli šie produkti ir aptuveni divreiz dārgāki.

Konkurējošā ir produkcija “Vitamin performance”, kuras izplatītājs ir Igaunijas uzņēmumam “A Le Coq” piederošais “Cēsu alus”. “Cēsu alus” no intervijas atteicies, bet tā Igaunijas īpašnieks aicina vērsties atpakaļ pie Latvijas uzņēmuma.

Savukārt ražotnē “Cido grupa” gatavi parādīt vitaminizēto dzērienu tapšanu – dažādie vitamīni atbilstoši receptūrai tiek pievienoti ūdenim, arī garšvielas. “Piemēram, “Mangaļi Fitness” sastāvā ir B grupas vitamīni B6, B12, no minerālvielām magnijs un kālijs, un uz šiem ūdeņiem mēs arī norādām veselīguma norādes. Tā ir informācija par labvēlīgām fizioloģiskām izmaiņām,” skaidro “Cido grupa” pārstāve Inese Lielpinka.

Magnijs

Nozīmīgs kaulaudu, muskuļaudu un nervaudu uzbūvē. Paplašina asinsvadus, veicina žults izdali, zarnu peristaltiku.

Tiek uzskatīts par kalcija antagonistu, proti, ēdot daudz piena produktu, kuros ir kalcijs, tad jācenšas līdzvērtīgi arī uzņemt magniju. Tas saistīts ar kalcija radīto risku, ka var aizkaļķoties artērijas un izraisīt asinsvadu sieniņu bojājumus, kas tālāk draud ar sirds un asinsvadu slimībām.

Ieteicamā dienas deva – 350 miligrami.

Magnija avoti:

  • 100 grami mandeļu riekstu – 275 miligrami magnija (78% no dienas devas);
  • 100 grami ķirbju sēklas – 262 miligrami magnija (74% no dienas devas);
  • 100 grami tumšās šokolādes – 228 miligramu magnija (65%).

Magnijs ir arī citos riekstos, sēklās, maizē, griķos, pupiņās, zirņos, arī gaļā, tostarp arī vistas gaļā, olās un daudzos citos produktos. No augļiem ar magniju bagātākie ir banāni, no dārzeņiem – spināti.

Informācija: Pasaules Veselības organizācija, arī Latvijas Veselības ministrija

Bet kā ražotājs zina, ka tas dod solīto rezultātu? “Ir Eiropas Savienības regula par veselīguma norādēm. Regulā 432. Un visas veselīguma norādes drīkst norādīt tikai tā, kā ir atbilstoši regulai. Un saskaņā ar šo regulu atbildīgā organizācija EFSA (“Europian Food Safety Authority”) apstiprina ar zinātniskiem pētījumiem un pierādījumiem par šo vielu labvēlīgo ietekmi,” stāsta Lielpinka.

Pašā uzņēmumā šo produktu ietekme uz cilvēku netiek pētīta un izskaidrot to nespēj.

Vitamīni ir, bet vai no visiem ir labums?

“Aizliegtais paņēmiens” pievērsis uzmanību vairākām vielām, kuras dzērieniem pievieno abi minētie ražotāji.

Magnijs izcelts “Mangaļi” produktos “Mangaļi Magnesium” un “Mangaļi Fitness”, kā arī “Vitamin Performances” ūdenī “Mental”.

Uz etiķetēm norādītā magnija deva šajos produktos:

  • “Mangaļi Magnesium” 750 mililitru pudelē – 210 miligrami jeb 60% no dienas devas.
  • “Mangaļi Fitness” pudelē – 56 miligrami.
  • “Vitamin Performance Mental” pudelē – 375 miligrami, kas ir vairāk nekā dienas deva.

Parastajā ūdenī, kas ņemts Latvijas Televīzijā Zaķusalā, magnijs ir 13,7 miligrami uz litru jeb aptuveni 10 miligrami uz 750 mililitru pudeli, liecina analīžu rezultāti laboratorijā “Bior”.

“Mangaļi Fitness” etiķetē izcelti B grupas vitamīni, arī “Vitamin Performance Power” norādīta virkne – B3, B5, B6, B12. Un to daudzums nosedz pat 100% no visas dienas devas.

Tomēr Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģijas fakultātes profesore Daina Kārkliņa savu “jāvārdu” nesaka: “Apmēram tas pats, ja mēs aptiekā nopērkam vitamīnus, tad nav simtprocentīgi, ka šie vitamīni mums uzsūksies organismā. Nu kaut kas būs – 10 %, 15%. Tāpat arī no tā ūdens, bet lielāko daļu, ja ūdens izvadīs jums ārā no organisma, tas izies ārā.”

B grupas vitamīni

  • B2 piedalās vielmaiņā, tostarp palīdz centrālās nervu sistēmas funkcijām. Dienas deva – 1,6 miligrami.
  • B12 svarīga nozīme asinsradē.
  • B6 vajadzīgs normālai galvas smadzeņu darbībai.

B2 avoti:

  • 100 grami biezpiena – 0,5 miligrami;
  • 100 grami siera – 0,6 miligrami;
  • 100 grami liellopu aknu – 2,9 miligrami.
  • 100 gramos cūku aknu – 3,2 miligrami.

Vitamīnu B12 var uzņemt, ēdot olas, zivis, piena produktus un gaļas liesumu, vērtīgākās ir liellopu gaļas aknas un nieres.

Līdzīgi esot ar C vitamīnu.

“Pierādīts, ka, pievienojot mākslīgi šos vitamīnus, šī uzsūkšanās spēja organismā ir daudz zemāka nekā tad, ja mēs lietojam augļus, dārzeņus, kur ir C vitamīns pietiekošā daudzumā.

Tas mūsu organismā uzsūcas daudz labāk nekā tad, ja mēs mākslīgi pieliekam ūdenim šos vitamīnus,” skaidro Kārkliņa.

Tējkarotēm cukura

Turklāt profesore norāda uz vēl kādu šo dzērienu problēmu –

vitamīni paši par sevi nav garšīgi, tāpēc ražotāji nereti pievieno saldinātājus.

 “Vitamīniem ir specifiskas garšas īpašības. Viena lieta, ka mēs aptiekā nopērkam tabletes vai kapsulas, kur ir koncentrēts, un norijam ar ūdeni. Šeit, ja jūs pievienojat šos vitamīnus, mainās garšas īpašības. Problēma pastāv tajā, ka pievieno šim ūdenim dažādus aromatizatorus, garšas uzlabotājus, cukuru, un tam mainās uzturvērtība par sliktu parastam ūdenim,” skaidro profesore.

Tas redzams arī dzērienu etiķetēs:

  • “Mangaļi fitness” uz 100 mililitriem ir pieci grami jeb uz visu pudeli 37,5 grami cukura, kas ir gandrīz piecas tējkarotes cukura.
  • “Vitamin Perfarmance Mental” uz 100 gramiem ir 4,8 grami jeb uz visu pudeli 36 grami cukura, kas ir četras ar pusi tējkarotes cukura.

Un kāda ir cukura normāla dienas deva? Uztura speciāliste Lolita Neimane norāda, ka dienā nevajadzētu uzņemt vairāk par 25 gramiem cukura. Abi dzērieni to pārsniedz ar uzviju. Taču arī jāatzīmē, ka “Mangaļi Magnesium” cukura nav vispār.

Piena dzērieni

Tāpat veikalu plauktos atrodami ar proteīniem jeb olbaltumvielām bagātināti piena dzērieni, jogurti un smūtiji. Produktu etiķetēs norādītās olbaltumvielas:

  • “Tukuma piena” jogurta dzēriens “Baltais Protein” klasiskais – 100 gramos 10 grami olbaltumvielu.
  • “Smiltenes piena” ražotais “Piena spēka” klasiskais – 100 gramos 9 grami olbaltumvielu.
  • Jogurts “Valmiera Fit&Protein” – 100 gramos 10 grami olbaltumvielu.

Deviņi līdz desmit grami olbaltumvielu caurmērā ir arī citu šo piena dzērienu rādītājs. Savukārt parastajā pienā, kefīrā un jogurtā caurmērā olbaltumvielu daudzums uz 100 gramiem ir apmēram 3 grami. Piemēram, piena analīzes uzrāda 3,24 gramus olbaltumvielu 100 gramos produkta.

“Smiltenes pienā”, kas ražo “Piena spēku” un dažādos smūtijus, paaugstināto olbaltumvielu saturu iegūst no siera un biezpiena sūkalām.  “Tālāk sūkalas tiek pasterizētas, atdalīts sūkalu krējums, izmantojot separatoru, atdzesētas, un tālāk sūkalas tiek laistas cauri membrānām. Membrānās sūkalas tiek filtrētas. Mums ir divu veidu membrānas - ir ultrafiltrācija un nanofiltrācija. Sūkalu olbaltumvielu koncentrātu mēs iegūstam ultrafiltrācijā, savukārt nanofiltrācijā mēs iegūstam laktozes šķīdumu,” skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Ilze Bogdanova.

Savukārt “Rīgas piena kombinātā”, kas ražo “Lakto Pro” sērijas produktus un jogurtu “Valmiera Fit&Protein”, tehnoloģija ir cita. “Mēs bagātinām to ar sausām piena olbaltumvielām. Sausās piena olbaltumvielas tiek iegūtas, koncentrējot pienu un izžāvējot. Līdz ar to sausā piena olbaltuma koncentrāts satur 85% tīro piena olbaltumvielu,” stāsta “Food Union” tehnoloģiskās daļas vadītājs Kaspars Malcenieks.

Uzņēmumā arī tiekot sekots līdzi pasaules ārstu ieteikumiem: “[Olbaltumvielu] dienas deva ir 0,8 grami uz vienu kilogramu. Respektīvi, sievietei dienā ir jāpatērē 46 grami olbaltumvielu, vīrietim – 56 grami. Un vienā reizē nedrīkst patērēt uzreiz 46 gramus tāpēc, ka tas ir diezgan grūti organismam pārstrādāt, īpaši ofisa darbiniekiem. Visideālākā porcija, protams, 20 grami.”

Arī “Tukuma pienā” ir sava tehnoloģija. “Tas tiek panākts, tehnoloģiski iekoncentrējot pienā esošo olbaltumvielu saturu. Tā mums ir unikāla tehnoloģija. Tiek iekoncentrēts tas pienā esošais olbaltums. Mēs nekādu piena olbaltumu atsevišķi no malas klāt neliekam,” norāda uzņēmuma direktors Ints Poškus.

Veselības organizācijas un dietologi tiešām iesaka vienam cilvēkam dienā uzņemt tik gramus olbaltumvielu, cik kilogramus cilvēks sver. Un ar šiem dzērieniem normu izpildīt ir viegli.

Tomēr ir vairāki “bet”, ko ražotāji ar lieliem burtiem uz etiķetēm neraksta. Galvenais speciālistu brīdinājums saistīts ar to, ka cilvēks ar šiem produktiem aizstāj ēdienreizes. Uz to norāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes Pārtikas tehnoloģiju katedras profesore Inga Ciproviča: “Olbaltumvielas ir tās, kas palīdz arī produktu strukturēt. (..) Ja mēs šādu izdzeram uzreiz, mēs esam uzņēmuši ārkārtīgi lielu kilokaloriju devu, (..) ka gandrīz nekam citam nebūtu vietas.

Tā kā šie produkti jebkurā gadījumā var būt kā kāda konkrēta ēdienreizes sastāvdaļa, bet tiem nebūtu jāveido pamats ikdienas uzturā.”

Kāda ir bīstamība?

Tāpat kā citi piena produkti šie dzērieni satur daudz kalcija. Piemēram, 100 gramos “Piena spēka” ir 120 miligrami kalcija. Vēlamā dienas deva pieaugušam cilvēkam ir 1000 miligrami kalcija, tātad ar 800 gramiem “Piena spēka” dienas norma būtu izpildīta. Taču jāņem vērā, ka, uzņemot daudz kalcija, nepieciešams arī magnijs, kas neļauj kalcijam nogulsnēties asinsvados. Piena produkti gan ar vērā ņemamu magnija daudzumu neizceļas.

Tāpat daudzos no šiem dzērieniem ir daudz cukura:

  • “Lakto Pro” zemeņu – 100 gramos 7,8 grami cukura; iepakojumā 25 grami.   
  • “Baltais Protein” jogurta dzēriens, greipfrūtu / ingvera – 100 gramos 8,6 grami cukura; iepakojumā 21,5 grami.
  • Kokosa un mango smūtijs – 100 gramos 8,7 grami cukura; 460 gramu pudelē – 40 grami.
  • Proteīna jogurts ar mellenēm un avenēm – 100 gramos 13,6 grami cukura; iepakojumā 20,5 grami.

Speciālistu ieteiktā cukura dienas deva pieaugušam cilvēkam ir apmēram 25 grami. Sportiskiem cilvēkiem cukura patēriņš var būt lielāks.

Tātad, lietojot šos produktus reizi dienā, cukura dienas norma tiek gandrīz izsmelta.

Uztura speciāliste Lizete Puga norāda, ka olbaltumvielu daudzumu šajos cukurotajos produktos iespējams aizstāt ar biezpienu vai jogurtu bez piedevām.

Tiesa, starp piena dzērieniem ir arī tādi, kur ir apmēram 4 grami cukura uz 100 gramiem produkta. Lielākoties tie ir bez garšas piedevām vai augļiem. Jārēķinās, ka piena produktos pašos par sevi ir piena cukurs – apmēram 3 līdz 4 grami 100 gramos produkta.

Cilvēka organismā liekais cukurs, kas ir ogļhidrāti, pārvēršas taukos un nogulsnējas organismā kā tauku rezerves.

Tieši uz ogļhidrātiem šajos produktos vērš uzmanību speciālisti. “Tiek patērēts ar šādu produktu diezgan liels ogļhidrātu daudzums, un kopumā Latvijā jau ir tā nelaime, ka mēs ēdam ļoti daudz ogļhidrātus, daudz vairāk nekā ārsti to rekomendē. Tas produkts pats par sevi ir ideāls – tas ir naturāls produkts, tās ir labas olbaltumvielas. Tas ir brīnišķīgi. Bet, ja mums tam produktam kāda mīnus zīmīte ir jāpievelk, tad daļai šo produktu, ne visiem ir bagātīgs ogļhidrātu vienkāršo cukura saturs,” skaidro Inga Ciproviča.

Ja aizraujas ar šiem dzērieniem un ēšanu atstāj otrā plānā, secen organismam var iet arī B grupas vitamīni, kas daļēji piena produktos ir, bet ne vajadzīgā apjomā. Lai to kompensētu, ražotāji arī šiem piena dzērieniem sāk pievienot papildus B vitamīna porcijas.

Savukārt, ja ar šiem dzērieniem aizraujas un arī pamatīgi ēd, tad olbaltumvielas var uzņemt par daudz, kas mazaktīviem cilvēkiem nav ieteicams. Uz to savu uzmanību vērš uztura speciāliste Lizete Puga: “Olbaltumvielas nav gluži tā kā ūdens, ko organisms jau uzreiz atpazīst. Olbaltumvielas organismam ir jāatšifrē un, lai tās atšifrētu, veidojas amonjaks, kas tālāk iet savu ceļu. Un olbaltumvielas savā ziņā ir tādas varbūt toksiskas, ja mēs tās uzņemam par daudz, var radīt problēmas aknām un nierēm. Bieži vien mēs aizmirstam par dārzeņiem, augļiem, pilngraudu produktiem, kas dod B grupas vitamīnus, dažādus antioksidantus. Līdz ar to var iedzīvoties arī dažādos vitamīnu trūkumos.”

Tātad šie dzērieni drīzāk ir piemēroti, lai dažkārt papildinātu ēdienkarti, bet noteikti nevar ar tiem aizvietot pilnvērtīgu uzturu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti