Vidzemes slimnīca ar «labumu groza» palīdzību piesaistījusi 30 ārstus rezidentus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Laikā, kad trūkst medicīnas darbinieku, reģionālajām slimnīcām nākas meklēt dažādus ceļus, lai piesaistītu jaunos ārstus. Vidzemes slimnīcā to dēvē par „labumu grozu”, kurā ir gan stipendijas, gan īres dzīvokļi, gan arī apmācības topošajiem ārstiem, arī medicīnas māsām un māsu palīgiem. Šogad šis darbs ir devis arī rezultātu – līgumu ar Vidzemes slimnīcu ir noslēguši 30 ārsti – rezidenti.

Vidzemes slimnīca ar «labumu groza» palīdzību piesaistījusi 30 ārstus rezidentus
00:00 / 04:10
Lejuplādēt

''Tas mums ir eksperiments, liels pārbaudījums, izaicinājums, arī mums pašiem jāmācās līdz ar to…'' saka ķirurģijas virsārsts Ventis Beķeris, un tagad viņam ir ne tikai tiešie darba pienākumi operāciju zālē, bet jābūt arī pedagogam, jo Vidzemes slimnīcā zinības apgūst Rīgas Stradiņa universitātes 6. kursa studenti. Šajās mācībās topošie ārsti apgūst gan teorētiskās, gan praktiskās zināšanas ķirurģijā. Ventis Beķeris vērtē, ka arī šis ir solis, lai ieinteresētu topošos mediķus par darbu reģiona slimnīcā:

''Tas mums ir pirmo gadu, kad ir sadarbība apmācībā ar divām Latvijas augstskolām, un šī ir otrā studentu grupa, kura aktīvi piedalījās operācijās, pārsiešanā, pacientu apspriešanā.''

Paši 6. kursa studenti Raivo Viļumovs un Katrīna Deja Martinsone stāsta, ka šis ir bijis vērtīgs laiks praktisko iemaņu un teorijas nostiprināšanā: ''Paši izvēlējāmies piecas dienas pavadīt šeit, iziet ķirurģijas ciklu, un ļoti pozitīvas emocijas, šeit var praktiski vairāk gūt kaut kādas iemaņas. - Valmierā ir īstenībā ļoti labs tehniskais nodrošinājums, moderna operāciju zāle.''

Uz jautājumu par to, kas būtu nepieciešams, lai vairāk būtu jauno mediķu, Katrīna atbild, ka šobrīd ir maz valsts apmaksāto vietu rezidentūrā.

''Tas, ka vienkārši nav budžeta vietu, kur mācīties, ideja, ka kādam ir jāmaksā par to, ka strādā, tas ir absurdi,'' viņa saka.

Tam piekrīt arī dakteris Beķeris: ''Ja cilvēks izstudē par valsts naudu, tad rezidentūras gadi viņam jāmaksā pašam, jo ļoti maz ir tā saucamo valsts vietu, - nu tas ir absurds! Valstī trūkst ārstu, trūkst māsu; ja māsai, lai dabūtu bakalauru, ir jāmaksā kādi 1700 gadā... Ārstam, jaunam ķirurgam jāmaksā kādi 5000 gadā rezidentūra...''

Kā stāsta ārstnieciskā direktore Inga Ozoliņa, šī problēma Vidzemes slimnīcā tiek risināta, līdz ar to arī piesaistot jaunos ārstus:

''Pēdējos divus gadus mums ir stipendijas maksas rezidentiem un arī māsiņām, kas mācās; valsts finansētiem rezidentiem stipendijas nav, jo viņi jau saņem algu, bet šiem maksas rezidentiem šī situācija ir daudz grūtāka.''

Jolanta Pommere ir viena no jaunajiem ārstiem, kura uzsākusi darbu Vidzemes slimnīcā, viņa stāsta, ka izvēli ietekmējusi gan dzīves vietas piedāvājums, gan tas, ka reģiona slimnīcās jaunajiem speciālistiem ir vairāk praktisko iespēju:

''Šeit ir ļoti labas perspektīvas, labi darba apstākļi, man liekas - attieksme šeit ir labāka pret rezidentiem, piedāvā arī dzīves vietu.''

Lai rosinātu jaunos mediķus izvēlēties darbu reģiona slimnīcā, ir jādomā par to, kā veicināt šo ieinteresētību.

''Šobrīd Latvijā notiek tāda slimnīcu cīņa par labāko personālu, par personāla piesaisti vispār; šī ir tā bonusu sistēma, ko katra slimnīca mēģina pilnveidot savu finanšu iespēju robežās. Mēs mēģinām sabalansēt, lai tie būtu gan monetāri labumi, gan nemonetāri labumi, arī dažādi bonusi, kas ir Valmieras jaunā peldbaseina apmeklējums, ko apmaksā Vidzemes slimnīca, veselības apdrošināšanas polises, piedāvājam arī iespēju izīrēt dzīvokli jaunajos īres namos, ja tas ir nepieciešams,'' stāsta personāla daļas vadītāja Sanita Kandele.

Bet arī ar 30 ārstu rezidentu piesaisti speciālistu trūkums pilnībā nav atrisināts, vēl trūkst septiņu ārstu un vēl vairāk medmāsu. Protams, viens no būtiskiem iemesliem ir atalgojums. Jaunais ārsts traumatologs Ivars Zvīgulis vērtē, ka ar pamatdarbu nodaļā vien nopelnīt nevar.

Tāpēc arī Valmieras mediķi atbalsta ceturtdienas protesta akciju, uzskatot, ka nozarē ir daudz sakārtojamu jautājumu, tai skaitā arī atalgojums.

''Mēs arī atbalstām šo protestu, pat nevarētu teikt, ka tas ir īsti protests, tas tāds signāls valdībai, ministrei,'' saka ķirurgs Ventis Beķeris un uzsver, ka šis protests ir tieši saistīts ar to, lai nākotnē būtu jaunie ārsti, lai būtu, kas apgūst šo profesiju un tajā strādā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti