Rīta Panorāma

MĀ Telpa - jauns mākslinieku rezidenču centrs

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Apsaldējumi

VIDEO: Ko darīt, ja gūti apsaldējumi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Visbiežāk cilvēkam apsalst ausis, deguns, kāju un roku pirksti. Pirksti apsalst, jo tie cimdos vai apavos ir pārāk cieši saspiesti, līdz ar to tiek mazāk apasiņoti, proti, mazāk uzsildīti.

“Apsaldējumu pazīmes ir bāla āda, stipras sāpes un jūtības samazināšanās,” stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Zemgales reģionālā centra vadītājs Roberts Fūrmanis. “Cilvēks ir jānogādā siltā telpā, jāatbrīvo no mitrām, slapjām drēbēm, ja tādas ir. Tāpat ir jānovelk cieši pieguļošie apavi. Cimdi ir jānovelk,” norāda Fūrmanis.

Ja, nonākot siltā telpā, dažu desmitu minūšu laikā, piemēram, pirksti joprojām sāp un tiem joprojām ir jušanas traucējumi, tad, visticamāk, notikusi apsaldēšanās. “Pareizā rīcība no pirmās palīdzības viedokļa ir sildīt šo cilvēku nevis no ārpuses, bet no iekšpuses,” skaidro “ātrās palīdzības” galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis. Fūrmanis piebilst: “Apsaldētā vieta ir jāsasedz ar segu, dvieli. Mēs nekādā gadījumā nedrīkstam berzēt, likt karstā vai aukstā ūdenī. Vienkārši sasedz ar siltām segām”.

Lučkovskis paskaidro, ka, berzējot bojāto vietu, “mēs bojāsim ādas daļu”. Fūrmanis norāda, ka svarīgi dzert siltu un saldu dzērienu. “Salda tēja ar cukuru ir vislabākā metode, kā palīdzēt. Ja cilvēkam ir apsaldējumi, ļoti iespējams, viņam var būt vieglas pakāpes atdzišana. Šādā veidā mēs varam uzlabot cilvēka stāvokli,” saka Lučkovskis.

Tautā pieņemtā metode, sasildīties ar alkoholu, šādos gadījumos nepalīdzēs. “Alkohols mazina sapratni pret apkārtējās vides iedarbību un paplašinot asinsvadus, palielina siltuma atdevi. Cilvēks vēl vairāk var atdzist,” brīdina Lučkovskis.

Ja ir vismazākās aizdomas par apsaldējumu, visprātīgākais ir nekavējoties izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību

Kļūdas, kas tiek pieļautas apsaldēšanās gadījumos ir ārstēšanās mājas apstākļos, apsaldētās ķermeņa daļas sildīšana ar karstu ūdeni vai pie radiatoriem. Berzēšana, rīvēšana. Alkohola lietošana.

Pareiza rīcība būtu nogādāt cietušo siltā telpā, novilkt apģērbu ap apsaldētajām ķermeņa daļām, tās cieši ietīt segā vai dvielī, dot padzerties siltu, saldu tēju, izsaukt mediķus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti