Rīta Panorāma

Intervija ar Arni Vecvagaru

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Epilepsija

VIDEO: Ko darīt epilepsijas lēkmes gadījumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ar epilepsiju pasaulē slimo aptuveni 1% iedzīvotāju. Epilepsijas slimnieku skaits Latvijā tiek lēsts ap 10 000 cilvēku. “Pirmās palīdzības ABC” par to, kā pariezi rīkoties, ja cilvēku skārusi epilepsijas lēkme.

 

Kļūdas:
- cietušā turēšana,
- cietušā pārvietošana,
- priekšmeti mutē.

Pareiza rīcība:
- fiksēt lēkmes ilgumu,
- ja lēkme garāka par 3 minūtēm, jāzvana 113,
- ja cietušais lēkmes laikā var sevi traumēt, zem galvas jāpaliek spilvens, jaka vai kāds cits mīksts priekšmets,
- ja cilvēks pēc lēkmes ir bez samaņas vai lēkmes atkārtojas, jāsauc palīgā mediķi.

Epilepsija ir smaga galvas smadzeņu darbības slimība. Ne vienmēr šīs slimības lēkmes saistītas ar krampjiem un putu nākšanu no mutes. Tiek iedalītas lielās lēkmes un mazās.

''Cilvēks, kas nav mediķis, mazās lēkmes var arī neatpazīt. Ja cilvēkam sarunas laikā sastingst skats, viņam uz kādu brīdi aptumšojas apziņa, nereaģē uz apkārt notiekošo, tad tas, ko mēs varam darīt, ir mierīgi censties cilvēku pavadīt uz drošu vidi,'' saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Evija Gūtmane.

Savukārt lielo lēkmi, visticamāk, atpazīs jebkurš.

''Epilepsijas spilgtākā izpausme ir krampju lēkmes, kas var būt ļoti dažādas. Ātri un spēcīgi raustās muskuļu grupas vai nu abās rokās, kājās vai tikai vienā pusē. Parasti lēkme izskatās diezgan baisi, cilvēks, kas to nekad dzīvē nav redzējis, var sabīties. Ir jāsaprot, ka jācenšas saglabāt miers, ir jāpaliek šim cilvēkam tuvumā un ir svarīgi fiksēt lēkmes sākuma laiku. Tas ir svarīgi, ja lēkme ir ieilgusi, tad obligāti jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība,'' klasta Gūtmane.

Lēkmes ilgumam nevajadzētu pārsniegt divas līdz trīs minūtes. Lēkmes laikā cietušo pamest vai pārvietot nedrīkst:

 

''Ja pacients atrodas tādā vidē, kur var būt traumatizācijas risks, piemēram, asi priekšmeti blakus vai kaut kādas mēbeles, tad mēs cenšamies zem galvas novietot mīkstu spilvenu vai palagu, vai kādu drēbju gabalu.''

Pēc lēkmes cilvēka apziņa atgriezīsies un viņu var izprašņāt, kā viņš parasti rīkojas pēc lēkmēm. Tad arī var izlemt saukt ātro palīdzību vai ne. Ja cietušais ir bezsamaņā vai lēkmes atkārtojas, obligāti jāzvana 113.

NMPD galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis: ''Pie kļūdām var pieskaitīt arī to, ka, lai saslimušais negūtu traumas, viņš tiek spēcīgi turēts. Tajā pašā laikā šādi viņš citas papildus traumas, muskuļu plīsumus. Tāpēc tādas darbības nebūtu nepieciešamas.

Vēl viena kļūda, kas tiek pieļauta, ir karotes vai kāda cita priekšmeta bāšana mutē lēkmes laikā: ''Muskuļu spazmas var būt tik spēcīgas, ka mēs apdraudam paši sevi, liekot pacientam kaut ko mutē, otrkārt, pacients var izlauzt zobus.''


 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti