Rīta Panorāma

Intervija ar Pēteri Eisānu

Rīta Panorāma

Remontdarbi uz autoceļiem

Pirmās palīdzības ABC. Saindēšanās ar pārtiku

VIDEO: Kā rīkoties, saindējoties ar pārtiku?

Karstā laikā dažādas baktērijas vairojas īpaši strauji.  Piesardzīgiem jābūt, uzturā lietojot gaļas produktus, zivis, piena produktus un olas.

Kļūdas:

  • gāzēti dzērieni;
  • alkohols;
  • pretcaurejas zāles.


Pareizi:

  • sākumā ļaut organismam pašam tikt galā;
  • negāzēts ūdens;
  • nesaldināta tēja.


Ja nepalīdz, jāizsauc mediķi.
Maziem bērniem un zīdaiņiem obligāta ārsta konsultācija.

Neatbilstošā temperatūrā baktērijas vairojas ļoti ātri, tādēļ pārtikas produkti, kas strauji bojājas, no veikala mājās jānogādā iespējami ātrāk. Tirdzniecības vietās jāpievērš uzmanība tam, vai produkti patiešām ir svaigi. Piemēram, bojātai jēlai gaļai var būt nepatīkama smaka, tā var būt gļotaina.

Savukārt, pērkot zivi, vispirms jāieskatās tai acīs. “Jo dzidrākas acis, jo tas nozīmē, ka zivtiņa varētu būt svaigāka. Jāskatās arī pēc zivs žaunu krāsas. Jo žaunu krāsa nesmukāka, jo vecāka šī zivs,” stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Arī piena produkti un kūkas ar krēmiem siltā laikā strauji bojājas. Tos lietojot uzturā, jāievēro derīguma termiņš un uzglabāšanas temperatūra.

Diemžēl ne vienmēr pēc ārējām pazīmēm un pat garšas var noteikt, ka produkts bijis bojāts.

Ja gadījies saindēties, tad uzturā jālieto daudz šķidruma. Var dzert gan nesaldinātas tējas, gan negāzētu ūdeni.

“Var nopirkt aptiekā pulverīti, kurš saucas “Rehydron”. To izšķīdina parastajā dzeramajā ūdenī, un tad cilvēkam jādzer. Arī pēc katras vemšanas, katras šķidrās vēdera izejas, noteikti ir šķidrums jāuzņem, lai kompensētu to, kas pazūd,” skaidroja Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.

Gāzēti dzērieni nebūs labākais risinājums, jo tie stimulē gremošanas trakta darbību. Tiesa, ir viens izņēmums, kas gan negarantē simtprocentīgu efektu. “Pašos pirmsākumos “Cola” bija izgudrots kā dzēriens gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai. Pacienti stāsta, ka ir bijušas situācijas, kad “Cola” ir palīdzējusi,” pauda Ķūse.

Aktivēto ogli labāk lietot kapsulās. Tās iedarbosies ātrāk un straujāk uzsūks indi.

Viena no nopietnākajām kļūdām saindēšanās gadījumā ir pretcaurejas zāļu lietošana.

“Šķidra vēdera izeja, arī vemšana ir organisma aizsargreakcija, un organisms pats mehāniski mēģina tikt vaļā no svešā aģenta, kas ir iekļuvis organismā. Ja mēs iedzeram zāles, kuras vēdera izeju aizver ciet, bet iekšā vēl ir saglabājies mikroorganisms, tad pašsajūta cilvēkam būs tikai sliktāka,” skaidroja Infektoloģijas centra virsārste.

Ja nelīdz nedz šķidrums, nedz zāles un gremošanas sistēmas traucējumiem pievienojas arī augsta ķermeņa temperatūra, galvas sāpes, muskuļu sāpes, tad vajadzētu vērsties pēc palīdzības pie ārsta.

Ja saindēšanās skārusi bērnu vai zīdaini, tad ar ārstu jāsazinās uzreiz.

Mazi bērni mēdz ātri atūdeņoties, kas var novest pie nopietnām veselības problēmām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti