Kļūdas:
- gāzēti dzērieni;
- alkohols;
- pretcaurejas zāles.
Pareizi:
- sākumā ļaut organismam pašam tikt galā;
- negāzēts ūdens;
- nesaldināta tēja.
Ja nepalīdz, jāizsauc mediķi.
Maziem bērniem un zīdaiņiem obligāta ārsta konsultācija.
Savukārt, pērkot zivi, vispirms jāieskatās tai acīs. “Jo dzidrākas acis, jo tas nozīmē, ka zivtiņa varētu būt svaigāka. Jāskatās arī pēc zivs žaunu krāsas. Jo žaunu krāsa nesmukāka, jo vecāka šī zivs,” stāsta Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Arī piena produkti un kūkas ar krēmiem siltā laikā strauji bojājas. Tos lietojot uzturā, jāievēro derīguma termiņš un uzglabāšanas temperatūra.
Diemžēl ne vienmēr pēc ārējām pazīmēm un pat garšas var noteikt, ka produkts bijis bojāts.
Ja gadījies saindēties, tad uzturā jālieto daudz šķidruma. Var dzert gan nesaldinātas tējas, gan negāzētu ūdeni.
“Var nopirkt aptiekā pulverīti, kurš saucas “Rehydron”. To izšķīdina parastajā dzeramajā ūdenī, un tad cilvēkam jādzer. Arī pēc katras vemšanas, katras šķidrās vēdera izejas, noteikti ir šķidrums jāuzņem, lai kompensētu to, kas pazūd,” skaidroja Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse.
Gāzēti dzērieni nebūs labākais risinājums, jo tie stimulē gremošanas trakta darbību. Tiesa, ir viens izņēmums, kas gan negarantē simtprocentīgu efektu. “Pašos pirmsākumos “Cola” bija izgudrots kā dzēriens gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai. Pacienti stāsta, ka ir bijušas situācijas, kad “Cola” ir palīdzējusi,” pauda Ķūse.
Aktivēto ogli labāk lietot kapsulās. Tās iedarbosies ātrāk un straujāk uzsūks indi.
Viena no nopietnākajām kļūdām saindēšanās gadījumā ir pretcaurejas zāļu lietošana.
“Šķidra vēdera izeja, arī vemšana ir organisma aizsargreakcija, un organisms pats mehāniski mēģina tikt vaļā no svešā aģenta, kas ir iekļuvis organismā. Ja mēs iedzeram zāles, kuras vēdera izeju aizver ciet, bet iekšā vēl ir saglabājies mikroorganisms, tad pašsajūta cilvēkam būs tikai sliktāka,” skaidroja Infektoloģijas centra virsārste.
Ja nelīdz nedz šķidrums, nedz zāles un gremošanas sistēmas traucējumiem pievienojas arī augsta ķermeņa temperatūra, galvas sāpes, muskuļu sāpes, tad vajadzētu vērsties pēc palīdzības pie ārsta.
Ja saindēšanās skārusi bērnu vai zīdaini, tad ar ārstu jāsazinās uzreiz.
Mazi bērni mēdz ātri atūdeņoties, kas var novest pie nopietnām veselības problēmām.