Rīta Panorāma

Intervija ar Ēriku Vitekeru

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Pirmās palīdzības ABC. Ērces

VIDEO: Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kā rīkoties, ja piesūkusies ērce, un kādas ir Laimas slimības un encefalīta pazīmes? To skaidro Latvijas Televīzija rubrikā “Pirmās palīdzības ABC”.

Kļūdas:
ērces savlaicīga nenoņemšana;
aiztikšana ar kailiem pirkstiem;
saspiešana;
apziešana ar eļļu vai sviestu;
nepievērš uzmanību simptomiem.

Pareizi:
pēc iespējas ātrāka ērces izvilkšana;
uzmanības pievēršana simptomiem.

Profilakse:
vakcinācija;
gari zābaki un bikses;
ķermeņa pārbaude.

Ja piesūkusies ērce, galvenais uzdevums ir to iespējami ātrāk noņemt. “Rekomendē griezt pulksteņrādītāja virzienā, bet viss ir atkarīgs no tā, cik dziļi ērce ir piesūkusies. Ja tas noticis tikko, tad noņemt ir vienkārši – var izmantot diegu un cilpu. Ja ērce ir dziļi ādā iesūkusies, tad diegs nelīdzēs,” stāsta Latvijas Infektoloģijas centra galvenā ārste Baiba Rozentāle.

Aptiekās iespējams iegādāties speciālas pincetes vai knaibles ērču izņemšanai. Svarīgi, lai to gali būtu maksimāli plāni – tādējādi kukaini būs vieglāk aizķert.

Nekādā gadījumā ērci nedrīkst apziest ar eļļu un sviestu. “Mēs aizsprostojam ērcei elpceļus, un tajā brīdī viņa kampj pēc gaisa un ir vemšanas reflekss,” skaidro Rozentāle.

Nedrīkst saspiest ērces vēderu. To nevajadzētu aiztikt arī ar kailiem pirkstiem, jo cilvēka ādā ir mikroplaisas, pa kurām var iekļūt infekcija.

Ja velkot ārā ērci, notrūkst galva, nevajag satraukties. “Galviņa ir svešķermenis. Ērce ir aizgājusi bojā, un tālāk vīrusu neievada, cilvēku viņa neapdraud,” saka Rozentāle.

Pēc ērces izvilkšanas brūci var dezinficēt ar spirtu. Ērces arī pārnēsā tādas slimības kā encefalītu un Laimas boreliozi. Tiesa, ne vienmēr inficēta ērce aplipinās arī cilvēku, tāpēc pēc ērces piesūkšanās ir vērts pievērst uzmanību slimību simptomiem.

Rozentāle stāsta par encefalīta pazīmēm: “Inkubācija var būt no dažām dienām līdz pat 45 dienām. Biežāk 2–3 nedēļas. Apmēram pusei no pacientiem ir gripai līdzīgi simptomi. Paaugstināta temperatūra, vājums, kaulu laušana, nelielas galvassāpes, sāpes acu ābolos.”

Pēc dažām dienām simptomi pazūd. Ja netiek uzsākta ārstēšanās, vēlāk nāk otrais slimības vilnis – atkal augsta temperatūra, ļoti stipras galvassāpes, slikta dūša, lauzoša kaulu sajūta, muskuļu sāpes.

Tikmēr Laimas slimības gadījumā lielākoties simptomi izpaužas tā, ka ērces piesūkšanās vietā veidojas dažāda lieluma sarkans plankums. Plankuma lielums var būt no viena centimetra līdz pat divu plaukstu lielumam. Iespējami arī migrējoši sarkani plankumi citās ķermeņa daļās. Pēc plankuma parādīšanās steidzami jāvēršas pie ģimenes ārsta, kurš izrakstīs antibiotikas un, uzsākot savlaicīgu ārstēšanu, slimība neatstās sekas uz visu mūžu. Bērni ar Laimas slimību un encefalītu slimo retāk nekā pieaugušie, bet, ja tomēr saslimst, tad slimība noritēs ļoti smagi.

Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2017. gada 21. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti