Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Jekaterinu Macuku

Pirmās palīdzības ABC. Zibens spēriens

VIDEO: Kā rīkoties, ja cilvēkam trāpījis zibens

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

“Pirmās palīdzības ABC” tēma šoreiz ir zibens spērieni. Kā rīkoties, ja cilvēkam iespēris zibens vai viņš atradies tuvu vietai, kur zibens ir iespēris.

Kļūdas:

  • baidīšanās pieiet klāt cietušajam un tā nepārvietošana uz drošāku vietu,
  • cilvēka ierakšana zemē,
  • mediķu nesaukšana, ja cilvēks atradies blakus vietai, kur tikko trāpījis zibens.

Pareiza rīcība:

  • cietušā pārvietošana uz drošāku vietu,
  • zvans 113 arī tad, ja cilvēku nav skāris tiešs zibens spēriens.
  • ja cietušais ir pie samaņas, ar viņu jāaprunājas,
  • ja cietušais ir bezsamaņā, bet elpo, tad jānogulda stabilajā sānu pozā;
  • ja neelpo, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.
Zibens spērienu var pielīdzināt augsta stipruma strāvas izlādei. Tāpēc nav jābrīnās, ka zibens spēriena rezultātā lūst koki un ēku konstrukcijas. Jāņem vērā, ka strāvas triecienu saņem arī cilvēks, kurš atrodas netālu no vietas, kur zibens trāpījis.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis stāsta:

„Pirmām kārtām mēs iesakām aizvilkt cietušo projām no negadījuma vietas. Nav ticamu pierādījumu tam, ka zibens spertu vienā un tajā pašā vietā klajā laukā, bet cilvēkam tendence ir negaisa laikā kaut kur slēpties – pie lielākiem, kokiem, kādām celtnēm. Un te gan zibenim ir tendence spert atkārtoti."

Nākamais solis - zvanīt pa tālruni 113, izsaucot mediķus.

"Zibens spēriena gadījumā vienmēr būtu jāizsauc neatliekamās palīdzības brigāde, jo sirdsdarbības kvalitāti var noteikt tikai ar speciāla aprīkojuma palīdzību, nevis tikai tā uz aci,” saka Lučkovskis.

Ātrā palīdzība jāizsauc arī tad, ja zibens nav trāpījis pašam cilvēkam, bet viņš atradies netālu no notikuma vietas. Kamēr tiek gaidīti ārsti, ar cietušo jāaprunājas.

"Iejūtīga attieksme nekad nenāk par sliktu. Paši varat izvērtēt, ko jūs varat darīt. No pirmās palīdzības principiem, runājoties ar cietušajiem, jūs noturēsiet viņu pie samaņas, jums būs vieglāk kontrolēt viņa pašsajūtu un stāvokli līdz brigādes ierašanās brīdim," norāda Lučkovskis. Ja cietušais atrodas bezsamaņā, bet elpo, viņš jānogulda stabilajā sānu pozā, ja neelpo, jāveic atdzīvināšanas pasākumi. Ja uz ķermeņa ir apdegumi, tad šīs vietas ir jāatvēsina ar aukstu ūdeni.

"Vecmammu recepte par cietušā rakšanu zemē it kā izlādes veikšanai nav nepieciešama. Izlāde, trieciens jau ir noticis tūlītēji, ja zibens ir trāpījis cilvēkam, un tas vairs nav bīstams ne pašam, ne glābējam, kas atrodas blakus un varētu sniegt palīdzību. Rakt zemē nevajadzētu," saka Lučkovskis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti