Rīta Panorāma

Intervija ar Laimdotu Straujumu

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Mārtiņu Bondaru

Pirmās palīdzības ABC. Slīcēja glābšana. Pieaugušie

VIDEO: Kā pareizi glābt slīkstošu cilvēku?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Reizēm gadās situācijas, kad, glābjot slīkstošu cilvēku, bojā iet arī pats glābējs. Tāpēc glābt ir jāmāk.

Slīcēja glābšana ir ļoti bīstams pasākums, tāpēc, metoties palīgā cietušajam, jāizvērtē savas peldēšanas prasmes un jāņem vērā, ka tas būs fiziski grūts uzdevums. Pirmais solis ir izsaukt glābējus, zvanot pa tālruni 112, pievērst apkārtējo uzmanību un tikai tad pašam mesties ūdenī.

“Uzreiz peldēt klāt, kad cilvēks ir panikā, ir ļoti bīstami.

Slīkstošais cilvēks uzreiz tev leks virsū un tevi pašu tādā veidā pagrūdīs zem ūdens,” norāda Rīgas Pašvaldības policijas inspektors, glābējs Endijs Bikovičs.

Kļūdas un pareiza rīcība, glābjot slīcēju

Kļūdas, ko mēdz pieļaut glābēji:
Neizvērtē savas spējas un peldēšanas prasmes
Nenomierina cietušo
Piepeld tam klāt no priekšpuses
Mēģina saķert cietušo ap vidukli vai krūtīm

Pareiza rīcība ir
Izsaukt glābējus
Pievērst apkārtējo uzmanību.
Pēc savu spēju izvērtēšanas, doties palīgā cietušajam.
Slīcējs ir jānomierina

Cietušo jāmēģina nomierināt un pastāstīt viņam, kādā veidā notiks glābšanas operācija. Ja slīcējs māk peldēt, bet viņš vienkārši saviem spēkiem vairs nespēj tikt krastā, tad viņu var glābt ar striķa, kaut vai auto vilkšanas troses palīdzību. Tā jāaptin sev pār plecu, otrs gals jāpadod cietušajam un pēc tam viņš jāvelk krastā.

Tāpat cietušo krastā var nogādāt, pasniedzot tam ar vienu roku divu litru plastmasas pudeli un pēc tam aiz pudeles viņu velkot krastā. Tajā var nedaudz ieliet ūdeni, tādā veidā tuvojoties slīcējam, pudeli viņam varēs pamest un viņš jau laicīgi pie tās varēs pieturēties.

Ja slīcēju pametuši visi spēki, tad vislabāk tam pietuvoties no mugurpuses. “Vislabāk ir paņemt aiz galvas,” pauž Bikovičs. Pēc tam ir jāatgāž viņa galva, paturot vaļā elpceļu un jātransportē cilvēks uz krastu. “Nedrīkst turēt pirkstus uz kakla daļas, jo šeit var aizspiest elpceļus,” saka Bikovičs.

Cietušais krastā jānogādā, turot to aiz galvas. Apķert ap krūtīm, kā parasti rāda filmās, būs bīstami – šādā veidā slīcējam ir lielākas iespējas dzelmē paraut arī glābēju. Ja pie rokas ir plastmasas pudele, tad to var palikt cietušajam zem zoda – tas palīdzēs vieglāk noturēt galvu virs ūdens.

Brīdī, kad ūdenī ar kājām jau var aizsniegt zemi, slīcējs ir pareizi jānogādā krastā.

Ja cietušais nav pie samaņas, bet elpo, tad krastā viņš jānogulda stabilā sānu guļas pozīcijā, ja neelpo, jāveic atdzīvināšanas pasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti