Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Imantu Mitrošenko par kārtības nodrošināšanu festivāla laikā

Pirmās palīdzības ABC. Asiņošana

VIDEO: Kā palīdzēt stipras asiņošanas gadījumā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Ko darīt, kā pareizi rīkoties stipras, dzīvībai bīstamas asiņošanas gadījumā? To mediķi skaidro LTV raidījuma “Rīta panorāmas” rubrikā “Pirmās palīdzības ABC”.

Pats svarīgākais, ja pieaugušam cilvēkam vai bērnam sākusies stipra, dzīvībai bīstama asiņošana, ir to apturēt vai vismaz mazināt.

„Pateikt, vai asiņošana ir dzīvībai bīstama, var noteikti jebkurš, subjektīvi izvērtējot pēc asins daudzuma. Ja tev šķiet, ka tur ir daudz asiņu, tad tas ir dzīvībai bīstami,” norāda Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.

Kļūdas:
- cietušais netiek noguldīts,
- brūces dezinficēšana,
- pārsēja noraušana.

Pareiza rīcība ir
- sevis pasargāšana no saskarsmes ar asinīm,
- brūces atbrīvošana no apģērba,
- brūces aizspiešana ar tīra auduma gabalu,
- cietušā apguldīšana,
- mediķu izsaukšana,
- brūces pārsiešana.

Ja brūce ir netīra, tad to var nomazgāt ar ūdeni:

„Brūču dezinfekciju pirmās palīdzības līmenī mēs neiesakām, jo, lietojot tautā zināmos dezinfekcijas līdzekļus – joda šķidrumu, briljantzaļo, ogļūdeņražpārskābi, mēs vienlaicīgi šo brūci apdedzinām.”

Jebkurā situācijā - vienalga, kurā ķermeņa daļā notiek asiņošana -, pareizā rīcība vienmēr būs vienāda.

„Būtu jāatceras arī par savu drošību – lai mēs nesaskartos ar traumētā asinīm. To var izdarīt ar plastikāta maisiņu. Es pasargāju sevi no saskarsmes ar cietušā asinīm, paņemu kādu drēbes gabalu – vienalga, vai tas ir krekls, dvielis vai kāda lupatiņa, un aizspiežu šo brūci ciet,” stāsta un rāda Lučkovskis.

Pārsējs jāliek uz ķermeņa daļas, kas atbrīvota no apģērba. Ja cietušais stāv kājās, viņš jāpalūdz apgulties.

„Stiprā asiņošana var radīt cilvēka dzīvībai ļoti bīstamo šoka stāvokli. Šeit palīdzība ir cietušā atstāšana guļus, lai galvas smadzenes tiktu pietiekami apasiņotas un tās saņemtu pietiekamā daudzumā skābekli. Tagad ir brīdis, kad es varu lūgt apkārtējiem izsaukt ātro palīdzību un atnest aptieciņu. Ja tiek atnesta aptieciņa, mēs izvērtējam, vai gaidām ātro palīdzību, brūci aizspiežot vai uzliekot pārsēju,” iesaka Lučkovskis.

Ja tiek veikta pārsiešana, vajadzētu uzvilkt cimdus.

„Paņemu marles saites un ar marles saiti piesienu drēbes gabalu pie brūces. 2-3 tinumi, un tad var veidot spiedošo pārsēju – kāds priekšmets, kas tiek likts uz brūces virsū un spēcīgi tiek piesaitēts pie šīs brūces,” skaidro Lučkovskis.

Par spiedošo pārsēju var noderēt gan marle, gan kāda lupata. Jātin tik daudz, kamēr jaunas asinis vairs nespiežas cauri pārsējam. Ja asiņošana turpinās, pa virsu vecajām marlēm jātin jaunas.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti