Rīta Panorāma

K.Brīniņas monoizrāde par A.Nelsonu

Rīta Panorāma

Intervija ar Ievu Rozentāli un Evu Ikstenu

Kā sniegt pirmo palīdzību?

VIDEO: Kā nebūt vienaldzīgiem un palīdzēt nelaimē nokļuvušajiem

Cēloņi, kāpēc cilvēki nepalīdz nelaimē iekļuvušajiem, var būt dažādi – vienaldzība, bailes izrādīt iniciatīvu un neprasme, kā cietušajam sniegt palīdzību.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis norāda, ka

pirmā lieta, kas ir jādara pēc negadījuma – jānorobežo notikuma vieta, lai pašam būtu droši sniegt pirmo palīdzību cietušajam.

Pēc tam seko tālāka rīcība. “Pamatu pamats ir noskaidrot, kas ir noticis ar cilvēku,” norādīja Lučkovskis.

Ja cilvēks ir bez samaņas un neelpo, tad ir jārīkojas nekavējoties. Proti, ir jāizsauc ātrā palīdzība un jācenšas cilvēku atdzīvināt līdz brīdim, kad tas sāk elpot.

Citādi jārīkojas, ja cilvēks pēc negadījuma elpo, bet nav pie samaņas. Tādā gadījumā svarīgi ir pareizi personu noguldīt. Cietušajam ir jābūt pozā, lai mēle nenosprosto elpceļus. Ja arī mutē kaut kas krājas, tad tam nav jāpaliek kaklā, ļaujot aizsprostojumam nākt uz āru, jo galva būs nedaudz noliekta uz leju.

Savukārt, ja cietušajam ir asiņošana, tad ļoti būtiski pēc iespējas ātrāk to apturēt vai vismaz ierobežot. “Mēs rekomendējam aizspiest brūci – vienalga, kur tās neatrastos. Ļoti vienkāršs ir tapas princips – ir caurums, un mēs to aizspiežam ciet,” norāda Lučkovskis.

Visticamāk, asiņošanu vajadzēs apturēt ar kādu apģērba gabalu. “Vienlaicīgi ir jādomā par sevis aizsardzību. Infekcijas iespējamība pastāv, tāpēc pirms brūces aizspiešanas padomājam par sevi – uz rokas uzvelkam šķidrumu necaurlaidīgu priekšmetu, kaut vai to pašu iepirkuma maisiņu vai dokumentu kabatiņu,” padomu dod Lučkovskis.

Ja krīzes situācijā aizmirstas, kā pareizi sniegt pirmo palīdzību, tad jāzvana uz tālruņa numuru 112, kur būs konsultācijas. Galvenais ir nebūt vienaldzīgam.

Ziņots, ka NMPD aicina likumā noteikt, ka šoferiem jāapmeklē atkārtots pirmās palīdzības sniegšanas kurss.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti