Protams, labāk zināt, kas ir iedzēlis – bite, lapsene, kamene vai irsis. No tā var mainīties palīdzības apjoms un iespējamās sekas pēc dzēliena. Ja cilvēks nav alerģisks, tad lielu problēmu nebūs.
„Neko vairāk kā dzesēt ar vēsu priekšmetu, kompresi koduma vietu mēs neieteiktu. Ko tas dos? Tas mazinās sāpes, mazinās tūkumu,” saka Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) galvenais speciālists pirmās palīdzības jautājumos Haralds Lučkovskis.
Viņu papildina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas ārsts Roberts Stašinskis:
„Ja mēs redzam dzeloni, to mēs varam akurāti izņemt ārā.
Noteikti nevajadzētu neko kost, laizīt, skrāpēt, griezt, likt melnzemi. Šajos veidos indi mēs ārā nedabūsim, bet mēs papildus caur šo brūci varam ienest infekciju.”
Biežāk pieļautās kļūdas pēc dzēlieniem ir:
- iekšķīga alkohola lietošana,
- dzēliena vietas kasīšana, griešana, duršana, indes izsūkšana,
- melnzemes likšana pie dzēliena vietas,
- bezrecepšu medikamentu lietošana,
- caurules likšana kaklā,
- žņauga uzlikšana – tas nepalīdzēs.
Pareiza rīcība ir:
- ja ir alerģiska reakcija vai dzēliena vieta atrodas elpceļu tuvumā un galvā, jāsauc ātrā palīdzība,
- pampuma vietas dzesēšana (var gan ar ledu, aukstu ūdeni, aukstiem priekšmetiem – arī kāpostu lapām vai ceļmallapām),
- ja cilvēks smok, tad jāveic atdzīvināšanas pasākumi.
„Nekādu trubu. Saukt ātro palīdzību pēc iespējas ātrāk. Filmās rāda, ka dur un pildspalva ir iedurta elpceļos, reālajā dzīvē to neviens neizdarīs vai ar to izdarīs vairāk problēmu nekā labuma,” aizrāda Stašinskis.
Viena no alerģiskās reakcijas pirmajām pazīmēm ir mēles tirpšana. Šādā gadījumā nekavējoties jāzvana 113 un jāsauc ātrā palīdzība.
„Vienīgais, ko mēs varētu ieteikt līdz brigādes ierašanās brīdim, ir dzesēt kakla daļu gan no iekšpuses, gan no ārpuses, lai mazinātos tūska. Tas ir no ārpuses – vēsas, aukstas kompreses, priekšmeti vēsi, šķidrumi vēsi. No iekšpuses, dzerot aukstu ūdeni, sūkājot ledu, ēdot saldējumu,” iesaka Lučkovskis.
Ja cilvēks smok, tad jāveic atdzīvināšanas pasākumi – elpināšana un sirds masāža.
Bezrecepšu medikamenti pret alerģisku reakciju nebūs pieejami vai arī tie prasīs pārāk ilgu laiku, līdz sāks iedarbosies, tāpēc pareizais risinājums ir pēc iespējas ātrāk nonākt pie mediķim.
Ja cilvēks nav alerģisks, tad speciālisti iesaka apmeklēt ārstu gadījumos, ja pieaugušam cilvēkam ir iedzēlušas 20 un vairāk bites, bērnam – 10 un vairāk bites.