Videi labvēlīga atpūta pie dabas apvienojama ar tūristu ērtībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vasara ir atpūtas laiks un pēc Jāņiem parasti Latvijā lietus un slapjuma kļūst mazāk, savukārt atpūtnieku pie dabas - vairāk. Raidījums "Vides fakti" devās mežā pie upes iekurt ugunskuru un veidot naktsmītni.

Bez ugunskura atpūta reizēm nav iedomājama, uguns ieguvei var izmēģināt senākas metodes, starp kurām ir arī egļu zaru berzēšana pret lazdas stumbeni līdz tie sāk gruzdēt. Tas prasa gan spēku, gan pacietību.

Taču, izmantojot arī parastākas metodes, nepieciešams sameklēt sausu iekuru. Tas meklējams pēc iespējas biezākā mežā. Divi labākie iekuri ir sausi egļu zariņi un bērzu tāsis, saka AS “Latvijas valsts meži” (LVM) pārstāvis Mārtiņš Kalniņš.

Jāatceras, ka nevajag lauzt zaļos zarus. Bieži vien sākumā izskatās, ka ir sauss zars, bet galā ir redzamas zaļas skujas. Blakus atpūtas vietai esošos kociņus nevajadzētu aplauzt, arī dažus soļus dziļāk mežā iekurs netrūkst.

Vieglākai ugunskura iekurināšanai der uzbūvēt tādu kā māju no iekura. Ja apakšā ir ļoti slapjš, var apakšā palikt bērzu tāsis, raidījumam "Vides fakti" pavēstīja Mārtiņš Kalniņs. Savāktos smalkos žagariņus var lauzt un likt nelielās čupiņās, veidojot ugunskura iekuru. Vislabāk, ja zariņi tiek likti pamīšus.

Parasti atpūtnieki ir nodrošinājušies ar pārtiku un pa ceļam pieturējuši kādā degvielas uzpildes stacijā, lai iedzertu kafiju vai apēstu kādu maizīti. Jāatceras, ka pāri palikušais iepakojums, kas izskatās pēc laba kurināmā, ne vienmēr ir videi draudzīgs.

"Papīru mēs droši varam dedzināt vai izmantot kā iekuru, bet plastmasu nē, jo, dedzinot plastmasu, izdalās ļoti indīgas vielas," saka LVM pārstāvis Kalniņš.

Plastmasas dedzināšana Latvijā nav atļauta, jo kaitīgās vielas nonāk gan dabā, gan cilvēku organismos.

Mārtiņs Kalniņš uzskata, ka, telti ceļot, debespusei ir tikai tik liela nozīme, lai saprastu, ko pa telts durvīm vēlas vērot - upi vai ugunskuru. Pašas telts novietošanai gan ir nozīme, jo, ja no rīta spīd saule, tad karstā laikā teltī grūti gulēt.

Ja nakts dzestrāka, nevajag telti celt upes krastā, jo būs vēsāk. Lai izvairītos no muguras masāžas, pirms celt telti, der paņemt nost čiekurus un zarus. Aizmigušam to darīt naktī varētu būt slinkums. Lietainā laikā nevajadzētu izvēlēties arī ieplaku, lai no rīta nepamostos vannai līdzīgos apstākļos. Labāk izvēlēties telts celšanu un gulēšanu zem egles.

Ja atpūtas vietu aizņēmuši citi tūristi, tad ugunskura vietu var izveidot citā vietā, izmantojot lāpstu un uzmanīgi noņemot velēnu, ko vēlāk vajadzēs atlikt atpakaļ. Izraktās bedres malas apkaisāmas ar smiltīm.

Droša ugunskura vieta izveidojama dažu minūšu laikā. Pēc nedēļas nekas neliecinās, ka šeit bijis ugunskurs. Nepieciešama tikai lāpsta un prāts, saka LVM pārstāvis. Arī dodoties uz mežu ar tualetes papīra rullīti, lāpstu vajadzētu paņemt līdzi, lai citiem nav nepatīkams pārsteigums.

Latvijā ir daudz skaistas atpūtas vietas. Pēcjāņu saguruma laikā nevajadzētu aizmirst aiz sevis savākt atkritumus, lai arī pārējiem atpūtniekiem pie dabas ir prieks baudīt skaistos skatus un auru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti