Vērgales vienīgais bērnudārzs “Kastanītis” ir atsācis darbu, taču cīņa ar mušām joprojām turpinās. Visās telpās izkārti mušpapīri, pa rokai noliktas mušu pletnes, logiem priekšā nolikti sieti un ar plēvi aizlīmētas ventilācijas lūkas, tomēr mušas šeit ir joprojām.
Tiesa, krietni mazākā daudzumā kā šo pirmdien, kad bērnudārza vadība pieņēma lēmumu iestādi uz pāris dienām slēgt.
Tik šausmīgi, ka nevarēja saprast, kas vairāk redzams – grīdas flīzes vai mušas,” situāciju raksturo „Kastanītis” pavāre Inese Pomerance.
Kamēr iestāde bija slēgta, telpas apstrādātas ar mušu indi. Pēc tam darbinieki pārmazgājuši visas mēbeles un rotaļlietas, un ar bažām skatās, ka mušas joprojām uzmācīgi cenšas iekļūt telpās.
Saimnieciskiem līdzekļiem nauda atvēlēta, no tiem arī tērējam. Mušpapīrs - izkabini, mušas aplīp, met ārā. Mušu pletne - pasit, pasit, viņa salūst, pērc jaunu, indi izpūt - nauda izmesta vējā, bet neko nevar darīt,” stāsta bērnudārza vadītāja Gaida Akerblūma.
Mušu indi un mušpapīru bērnudārzs šobrīd iegādājas Liepājā, jo Vērgales veikalos tie jau kopš augusta ik pa laikam ir deficīts. Ar mušām cīnās visi Vērgales iedzīvotāji. Viņi saka, ka tik biedējošā daudzumā mušas šeit nekad nav redzētas un to mērvienība nav simti un tūkstoši, bet gan kilogrami. “Viens vīrietis teica, ka, jūrā zvejojot, redzējis melnu mudžekli nākam virsū. Mušas! Jūrā!” saka Vērgales iedzīvotāja Anna Lapiņa.
Ne tik daudz kā Vērgalē, tomēr neparasti lielā skaitā mušas novērotas arī citviet Kurzemē. Biologi to lielākoties skaidro ar šīs vasaras laika apstākļiem, tomēr - kas mušām tik ļoti patīk tieši Vērgalē, nav skaidrs. “Mušu vasaras sākumā gandrīz nebija. Kad klimats normalizējās, tad viņām jāatgūst nokavētais. Mušas vairojas ļoti strauji,” novērojusi bioloģe Olga Glikase.
Vērgales iedzīvotāji saka, ka ziemu un salu tagad gaidot kā nevienu citu gadu - viņi cer, ka, iestājoties aukstumam, no mušām beidzot būs miers.