Visu mācību gadu ''Junioru universitātes'' audzēkņi divas reizes mēnesī padziļināti apguva matemātiku, fiziku, bioloģiju un ķīmiju, bet šodien bērni pēta gaisa kvalitāti Jelgavas centrā. Sadalījušies grupiņās, nometnes ''5 zaļās dienas'' dalībnieki skaita automašīnas, lai aprēķinātu kaitīgo izmešu daudzumu, ar speciālu aplikāciju telefonā mēra trokšņu līmeni un ķer putekļus. Pēc tam laboratorijā tiek apkopoti rezultāti.
"Mums bija 76, lai pārkāptu vajag 80," par trokšņu līmeni stāsta nometnes “5 zaļās dienas” dalībniece Paula Ozoliņa, piebilstot, ka mērījumā uzrādīti arī putekļi, taču norma nav pārkāpta.
"Viņi vienkārši uzķer, ir vai nav tie putekļi kā tādi. Un tad ir tie redzamie - tās lielākās daļiņas, un mēs skatāmies arī mikroskopos un mēģinām noteikt, vai putekļu ir daudz vai maz," paskaidro bioloģijas skolotāja Liene Sabule.
Karstās diskusijās tiek meklēti arī risinājumi, kas būtu jādara, lai gaisu pilsētvidē saglabātu vēl tīrāku. "Katru rītu smidzināt ielas. Pārsvarā tā arī nevar vairāk nekā samazināt tos putekļus.
Tie jau rodas tāpat," stāsta nometnes “5 zaļās dienas” dalībnieks Rihards Pauniņš, norādot, ka svarīgi tos samazināt, "jo cilvēkiem dažkārt ir astma, var būt alerģijas, un tad nebūs labi".
Katrai no''zaļajām dienām'' paredzēta sava tēma. Bērni pēta arī mežu, iemēģina baskāju taku un noskaidro, kādi produkti ir veselīgi. Visur nometnes dalībnieki paši veic pētījumus, izdara secinājumus un izvirza ierosinājumus. "Šādā veidā bērni iegūst pieredzi pētīt, iegūst pieredzi sadarboties komandā un iegūst jaunas zināšanas tieši saistībā ar vides jautājumiem," skaidro programmas vadītāja, Latvijas Universitātes vadošā pētniece Ilze France.
Šāda nometne "Junioru universitātes" dalībniekiem tiek organizēta jau ceturto reizi.