Vasarā pieaug uz batutiem gūto traumu skaits, PTAC aicina būt piesardzīgiem

Bērnu aktivitātes vasaras mēnešos ievērojami palielinās, līdz ar to atpūšoties vai sportojot iespējami dažādi negadījumi, tostarp izklaidējoties uz batuta, informē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC). Negadījumu cēloņi var būt ļoti dažādi – nepietiekama pieaugušo uzraudzība, nedroša batutu lietošana, kā arī informācijas trūkums. Neapzinoties iespējamos riskus, var ciest gan bērni, kas tajā brīdī aktīvi darbojas, gan citi, kas atrodas tuvumā.

Saskaņā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) sniegto informāciju vasaras aktīvajā periodā neatliekamās palīdzības punktā dienā vēršas līdz pat 10 bērniem, kas guvuši dažādas ar batutu izmantošanu saistītas traumas – lūzumi, galvas sasitumi, muguras traumas. Lai mazinātu traumu gūšanas riskus, lietojot batutus, jāņem vērā to tehniskais stāvoklis un novietojums, kā arī nepieciešamās norādes, dažādi brīdinājumi un cita informācija.

Novērtējot batuta tehnisko stāvokli, jāseko līdzi tam, vai metāla atsperēm, āķiem un rāmim ir aizsargpārklājums. Ap batutu ir jābūt drošības tīklam, tā rāmis nedrīkst būt bojāts. Batuta materiālam jābūt tīram, sausam, bez caurumiem, plīsumiem un plaisām. 

Batuta izvietojumam jābūt tādam, lai neradītu potenciālu apdraudējumu. Tā tuvumā nevajadzētu atrasties žogiem, dzīvžogiem, kokiem, mietiem vai kādiem citiem priekšmetiem. Ap to vajadzētu atrasties vismaz 2,5 metrus plašai „drošas krišanas zonai”. Zem batuta vajadzētu atrasties triecienu samazinošai pamatnei, piemēram, mīkstam un elastīgam zālienam, smiltīm, mizu mulčai vai citam materiālam, kas nodrošina amortizējošu efektu. Nedrīkst batutu izvietot uz cietas pamatnes, piemēram, betona vai asfalta bez drošības tīkla vai paklāja.

Labi pieejamā, redzamā un izlasāmā veidā jāizvieto norāde par lietotāja maksimālo svaru, kā arī vecuma ierobežojumiem un batutu izmantošanas noteikumiem. Ja tiek sniegti pakalpojumi, jābūt izvietotiem arī brīdinājumiem, piemēram: uz batuta drīkst atrasties tikai viena persona, vienmēr lēkāt batuta vidū, nekad nelēkt nost, nekad nemest kūleņus, stāvēt malā, kad kāds cits izmanto batutu, nekad neiet zem batuta, kad tas tiek lietots, noņemt visas rotaslietas, pulksteni, kaklarotas vai apģērbu, kas var aizķerties.

Komersantu pienākums ir veikt bērnu uzraudzību pakalpojuma sniegšanas laikā un ievērot prasības batutu publisko pakalpojumu sniegšanai.

Lai pasargātu bērnus no traumām, PTAC aicina ziņot (epasts: [email protected] vai Patērētāju traumu ziņojumu tālrunis 67388639) par batutiem un batutu pakalpojumu sniegšanas vietām, kuras varētu būt neatbilstošas drošuma prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt