Vasaras sezonā īpaša uzmanība jāpievērš pārtikas izraisīto infekciju profilaksei. Speciālisti skaidroja, ka akūtas zarnu infekcijas tiek reģistrētas visa gada garumā, taču vasaras periodā saslimstību skaits palielinās.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vecākā epidemioloģe Viktorija Černiševa skaidroja: "Šī tendence ir saistīta ar pārtikas gatavošanu ārā, ar pārtikas nepareizu uzglabāšanu, temperatūras režīma neievērošanu, kā arī ar higiēnu – personīgo, roku higiēnu, tāpēc arī pārtika tiek vairāk piesārņota ar baktērijām, vīrusiem un parazītiem."
Pārtikas izraisītās infekciju saslimšanas var būt ļoti nopietnas un pat bīstamas, jo sevišķi senioriem un bērniem, kuriem šīs slimības var norisināties ar komplikācijām.
Iekšķīgo slimību klīnikas Gastroenteroloģijas nodaļas vadītāja, profesore Indra Zeltiņa norādīja: "Un vēl viena nopietna grupa ir cilvēki ar novājinātu imunitāti. Šai pacientu grupai var iestāties ļoti nopietnas komplikācijas. Šoks, bezsamaņa, pastiprināts šķidruma zudums caurejas vai vemšanas rezultātā. Attiecīgi elektrolītu bojājumi, ko mēs saprotam – kālijs, nātrijs vemšanas un caurejas dēļ zūd un var ietekmēt sirdsdarbību. Var būt gan pēkšņa sirds apstāšanās, gan spiediena nokrišana un arī nieru mazspēja, gala rezultātā var pat iestāties nāve."
Lai izvairītos no tādām saslimšanām, kas izplatās ar netīru roku, piesārņotu priekšmetu un pārtikas starpniecību, viena no svarīgākajām lietām ir personīgā higiēna.
"Roku mazgāšana pirms ēdiena gatavošanas, pirms un pēc labierīcībām, un personīgā higiēna tam cilvēkam, kas gatavo ēdienu, un arī produktu nelikšana uz viena un tā paša dēlīša, kas vasarā ir vēl svarīgāk nekā rudens periodā vai ziemā," skaidroja Zeltiņa.
Īpaša uzmanība jāpievērš arī pārtikas produktu uzglabāšanai, jo sevišķi karstajā laikā.
Valsts zinātniskā institūta "Bior" direktora vietniece laboratorijas jautājumos Olga Valciņa skaidroja: "Tas veids, kā tās baktērijas var produktos savairoties optimālā temperatūrā, ir ļoti svarīgi. Tātad, ja ārā ir silts laiks – vasarā numur viens, kas jāatceras, ir temperatūra, – mums ir jāpārrauga siltums, lai baktērijas pārstātu vairoties. Nav tā, ka ledusskapī baktērijas nevairojas, bet tas process notiek ļoti lēni. Jo zemāka temperatūra, jo lēnāk vairojas baktērijas. Ja mēs atstājam uz galda ātri bojājošos produktus, stunda – un mēs jau esam pakļauti būtiskiem riskiem."
Ne mazāk svarīgi un būtiski ir pievērst uzmanību pārtikas produktu derīguma termiņiem.
Zeltiņa norādīja: "Nedrīkst lietot produktus, kuri ir pēc derīguma termiņa, un es neatbalstu šīs pēdējās dienas akcijas, kad pārtikas produktu derīguma termiņš jau ir praktiski iztecējis un tiek iedota atlaide, cilvēki ēd jau tādu produktu, kurš ir uz robežas."
Ieteikumi un daži piesardzības pasākumi ir būtisks solis, lai mēs pasargātu sevi un viens otru no iespējamām saslimšanām.