VARAM: Mežu Gaujas Nacionālajā parkā kontrolēti dedzinās tikai ar iedzīvotāju piekrišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Vietējo iedzīvotāju sašutumu izraisījusī plānotā kontrolētā meža dedzināšana Gaujas Nacionālā parka teritorijā notiks tikai ar  Vides konsultatīvās padomes un  apkārtējo iedzīvotāju piekrišanu.

Par to vienojās vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš (Nacionālā apvienība) un Dabas aizsardzības pārvalde, informēja ministrijā.

Naudiņš ceturtdien apmeklēja Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP), lai pārrunātu plānoto kontrolēto dedzināšanu divu hektāru platībā Gaujas Nacionālā parka teritorijā, lai atjaunotu priežu meža kvalitāti un sugu daudzveidību.

DAP speciālisti informēja, ka regulētās dedzināšanas metodes izmantošanas galvenais mērķis projekta FOR-REST ietvaros ir meža biotopa atjaunošana Gaujas Nacionālajā parkā. Šādu meža apsaimniekošanas veidu atsevišķās vietās Gaujas Nacionālajā parkā DAP speciālisti izvēlējušies kā piemērotāko, lai saglabātu gaišos un skrajos priežu mežus, kas šobrīd Latvijā, tai skaitā arī Gaujas Nacionālajā parkā, samazinās aizaugšanas dēļ.

Naudiņš uzdeva projekta īstenotājiem DAP daudz plašāk informēt sabiedrību un organizēt diskusijas ar vietējiem iedzīvotājiem par plānoto kontrolēto dedzināšanu. Pēc ministra ierosinājuma projekta īstenošanu izskatīs arī Vides konsultatīvajā padomes izbraukuma sēdē, kurā tiks aicināti piedalīties arī apkārtējie iedzīvotāji.

"Regulētās dedzināšanas pasākumi Dabas aizsardzības pārvaldes apsaimniekotajā Gaujas Nacionālā parka teritorijā tiks veikti tikai tādā gadījumā, ja tiem būs gan Vides konsultatīvās padomes, gan arī apkārtējo iedzīvotāju piekrišana. Vietējo iedzīvotāju viedokļi un intereses tiks uzklausīti un ņemti vērā," uzsvēra ministrs.

DAP speciālisti skaidroja, ka projektam ir ievērojami plašāki mērķi un aktivitātes, no kurām kontrolētā dedzināšana ir tikai neliela daļa. Šīs metodes uzdevums ir nodedzināt meža zemsedzi vietās, kur sausie priežu meža sili aizauguši ar sūnām un pamežu. Tas palīdz atjaunot biotopa sugu daudzveidību un meža kvalitāti, bet priedes nodedzinātas netiek.

Kontrolētā dedzināšana plānota šaurās joslās un stingrā speciālistu uzraudzībā, lai nodarītu pēc iespējas mazāk kaitējuma un neciestu ne putni, ne dzīvnieki. Pēc šādas dedzināšanas tiek radīti labvēlīgi apstākļi degummīlošajām augu, kukaiņu un putnu sugām (zaļajai vārnai, degumu krāšņvabolei, melnajai dzilnai u.c.) un šādā mežā palielinās bioloģiskā jeb dabas daudzveidība. Šāda apsaimniekošanas metode nav neparasta un eksperimentāla – to jau vairākus gadus izmanto Skandināvijā. Metodes efektivitāte ir zinātniski pierādīta - pēc dedzināšanas pasākumu veikšanas konkrētajā meža nogabalā ievērojami uzlabojas bioloģiskā daudzveidība, skaidroja DAP.

Vairāk informācijas:  Meža biotopu atjaunošanas Gaujas nacionālajā parkā projekta mājas lapa

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti