4. studija

«Mīlnieku slēdzenes» - Parīzē, Rīgā un Jelgavā

4. studija

Zili zaļi brīnumi: profesionāļu dārzos?

SIA «Vangažu nafta» pret Vangažu apkaimes iedzīvotājiem: ir smaka vai nav?

Vangažnieku veselību bojā naftas produktu smakas – VVD un uzņēmēji sola problēmu risināt

Vadzis beidzot ir lūzis - saka Meža miera un Griķu ciema iedzīvotāji Vangažos, jo dzīvot kļuvis pavisam nepanesami. Proti, blakus atrodas viņu mājām atrodas uzņēmuma “Vangažu nafta” bāzes, un smaka no tām ir tāda, ka vienkārši nav iespējams dzīvot

“Tās smakas vienkārši beidz nost. Ne dienu, ne nakti nevaram normāli dzīvot. Naktī pamostamies un jūtamies kā tādā naftas bedrē iekrituši,” sūdzas viena no iedzīvotājām Elga.

Viņa un kaimiņi novērojuši, ka ir pasliktinājusies redze un radušās cita veida veselības problēmas. Piemēram, Vizbulīte novērojusi, ka, naktī pamostoties, rīklē ir rūgtums. Savukārt Ludmilai, kas no sliedēm dzīvo 10 metrus, sūrst ne tikai rīkle, bet arī deguna gļotāda un acis.

Svaigais gaiss priežu meža ielokā vietējiem ir zudis kopš 2015.gada, kad tur sāka strādāt uzņēmums “Vangažu nafta”. Daudzkārt saukti arī inspektori, taču izmaiņu nav. Šajā ziņā savs novērojums ir vietējai iedzīvotājai Regīnai. “Ir ievērots - ja izsauc vides dienestu, un tas nebrauc, tad smirdēs vēl ilgi. Ja smaka pazūd, tad inspektori būs drīz,” norāda Regīna.

Ir bijušas arī iedzīvotāju un Valsts vides dienesta (VVD) tikšanās. Tiesa, pēc iedzīvotāju teiktā, VVD viņus nosodījusi.

''Tad mūsu priekšā nostājās tāds kungs [no VVD]. Viņš mūs vienkārši lamāja par to, ka mēs par velti trenkājot inspektorus. Mums nekas nesmirdot! „Ko jūs ar tām smakām varat ņemties!“, „Nekas nav pārsniegts!“.

Mēs stāvējām. Tāda sajūta, ka grib mūs uztaisīt par vainīgiem,“ tikšanos ar inspektoriem atminas Regīna.

Vēl asāks ir iedzīvotājs Alvis. Viņš stāsta, ka neviena vides organizācija nav ieinteresējusies par notiekošo Vangažos.

VVD gan kategoriski noliedz, ka būtu ieienteresēts “Vangažu naftas” darbībā. Dienesta pārstāvis Jānis Lapsiņš uzsver, ka uz vienu gadījumu brauc dažādi inspektori, lai izslēgtu gadījumus, ka inspektori, iespējams, sazinās ar uzņēmumu un vienojas. Inspektori strādā brīvdienās, naktīs un iespēju robežās pārbauda visus iesniegumus, viņš piezīmē.

Smaka nedrīkst pārsniegt piecas vienības, tomēr vietējiem liekas, ka inspektori ne vienmēr ir uzdevumu augstumos. Regīna saka - kāds no inspektoriem pat noteicis, ka ne jau VVD šo problēmu var atrisināt. „Ejat augstāk“ – tā esot sacījis kāds inspektors, dodot mājienu par kāda interesēm.

„Vangažu naftas“ pārstāvjus raidījumam neizdevās sazvanīt.

Iedzīvotājiem par mierinājumu gan VVD, gan pašvaldība sola, ka risinājums tiek meklēts. Inčukalna novada domes priekšsēdētājs Aivars Naļivaiko sola, ka darīs visu iespējamo un atbilstoši likumam, lai situāciju tuvākajā laikā atrisinātu. To pašu saka Lapsiņš, pieļaujot, ka uzņēmumā varētu uzstādīt papildu filtrus.

Savukārt uzņēmums SIA "Vangažu nafta" valdes locekle raidījumam "4.studija" vēstulē norādīja, ka "uzņēmums darbojas novada apstiprinātajā rūpnieciskā zonējuma teritorijā, kas vēsturiski, gandrīz jau 30 gadus, ir tikusi izmantota tieši naftas produktu pārstrādes un transportēšanas nolūkiem". "SIA "Vangažu nafta", iegādājoties šo teritoriju, triju gadu laikā ir veikusi ievērojamus ieguldījumus naftas bāzes infrastruktūrā un savā darbībā izmanto jaunākās tehnoloģijas, kas minimizē darbības blakus efektus.”

Tomēr uzņēmums piebilst, ka ir gatavs ieguldīt līdzekļus uzņēmuma tehnoloģijās, tādējādi uzņemoties sociālo atbildību par tuvumā esošo ciemu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt