Valsts policija sāks reidus gājēju pieskatīšanai tumšajā laikā

Uz ceļiem bojāgājušo skaits pieaudzis par 20 procentiem, tāpēc Valsts policija sāks reidus, drīzumā Saeima varētu pieņemt grozījumus par sodu dubultošanu. Tuvākajās nedēļās sāksies informatīvas kampaņas, lai veicinātu atstarojošo elementu lietošanu rudens tumšajā laikā un neatkārtotos pērnais "asiņainais novembris".

Cilvēka dzīvības glābšana var izmaksāt tikai trīs eiro. Ar šādu tēzi valsts policija atgādina gājējiem, ka atstarojošas vestes tumšā laikā var pasargāt tos no ceļu satiksmes negadījumiem. Šogad desmit mēnešos uz ceļiem gājuši bojā par piektdaļu vairāk cilvēku nekā pagājušajā gadā. Tādēļ policija plāno pastiprināti tumšajā laikā uzmanīt gājējus un palielināt minimālo sodu par atstarotāja nenēsāšanu. 

Sabiedrībā šī likuma prasība joprojām tiek masveidā ignorēta, taču tas prasa cilvēku dzīvību, tādēļ par soda palielināšanu jau spriež Saeima.

Pagājušajā nedēļas nogalē ceļu satiksmes negadījumos dzīvību zaudēja astoņi cilvēki. Četri no tiem bija gājēji. Tas vēl vairāk pasliktina šā gada jau tā biedējošo ceļu satiksmes negadījumu statistiku. Desmit mēnešos bojā gājuši jau 160 ceļu satiksmes dalībnieku. Tas ir par piektdaļu vairāk nekā 2013.gadā. Sagaidot tumšo laiku, policija turpmāk pastiprināti uzmanīs tieši gājējus un velosipēdistus uz A kategorijas autoceļiem un vietējās nozīmes ceļiem. Tas sevī iekļaus arī reidus, stāsta Valsts policijas (VP) Kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Artis Velšs.

"Pastiprinājums izpaudīsies tādā ziņā, ka mēs ne tikai šajā darbā iesaistām mūsu Ceļu policijas darbiniekus, bet gan visus Kārtības policijas reaģējošos dienestus. Šis uzdevums ir dots arī policijas patruļdienestam, šis uzdevums ir dots iecirkņu inspektoriem, kuri apkalpo konkrētas teritorijas. Faktiski vakara stundās, kur mēs pēc statistikas redzam, ka tas ir pēc darba dienu beigām, mēs veiksim plānotus, metodiskus reidus, lai pārbaudītu šo ceļu satiksmes noteikumu ievērošanu," stāsta VP pārstāvis Velšs.

Velšs uzsver, ka galvenais gājējiem un velosipēdistiem ir lietot atstarojošu apģērbu. Vislabāk vesti. Tā nepieciešama tumšajā laikā ārpus apdzīvotām vietām, kā arī apdzīvotās, bet slikti izgaismotās vietās. Policija gan iesaka atstarotājus lietot vienmēr. Šobrīd Saeimā arī iesniegti likuma grozījumi, kas pacels minimālo sodu par atstarotāja nelietošanu no septiņiem līdz 15 eiro.

Velšs gan atgādina, galvenais ir nevis soda apmērs, bet likt cilvēkiem domāt par savu drošību.

"Vēlamies uzsvērt, ka mūsu mērķis nav tikai un vienīgi sodīt šos cilvēkus, bet likt viņiem domāt. Un likt domāt par to, ka viņu dzīvības cena ir vienas atstarojošas vestes apmērā, vai arī tas ir apģērbs, kurā ir šie atstarojošie elementi, respektīvi, apģērbs, kas atbilst ceļu satiksmes noteikumiem. Pēdējās nedēļas nogales notikumi to skaidri un gaiši parādīja, ka šie bojā gājušie nebija lietojuši atstarojošos elementus, viņiem nebija atstarojošās vestes, līdz ar to, visticamāk, arī ir šādas traģiskas sekas," skaidro Velšs.

VP satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis tikmēr uzsver - lai samazinātu dramatisko bojā gājušo un cietušo skaitu, policijai nepieciešams sabiedrības atbalsts.

"Ja pati sabiedrība šo attieksmi nemainīs, līdzcilvēki neaizrādīs un nenorādīs uz to, ka pārsniegt ātrumu ir slikti, braukt dzērumā ir slikti un nelietot atstarotājus ir slikti, tā situācija iespējams, noturēsies kaut kādā vienā līmenī, bet tādi ļoti izteikti uzlabojumi bez pašas sabiedrības attieksmes maiņas, nebūs," pavēstīja VP pārstāvis Normunds Krapsis.

Policisti pastiprināti uzmanīs gājējus un velosipēdistus vismaz visu rudeni. Policija cer, ka situācija uzlabosies ziemā, jo uz balta fona gājējus pamanīt ir vieglāk.

Tikai 11.septembrī stājās spēkā jauni noteikumi, ka, tumšajā laikā ejot pa neizgaismotu ceļmalu, gājējiem jāvalkā atstarojošs apģērbs vai veste, bet policija jau tagad secinājusi, ka ar to nepietiek.

Likumsargi secinājuši, ka cilvēki noteikumus par atstarotājiem vienkārši ignorē un par to samaksā ar dzīvību.

"Sākotnējā informācija liecina par to, ka atstarojošie elementi trim bojāgājušajiem aizvadītajā nedēļas nogalē nav bijuši. Tāpat velosipēdists, kurš gāja bojā Olaines novadā – pārvietojās ar velosipēdu, kuram ir tikai sliktas kvalitātes atstarotājs. Protams, veste, sarkanās gaismas un baltās gaismas nav bijusi," traģiskos gadījumus skaidro VP pārstāvis Krapsis.

Lai cīnītos ar noteikumu neievērošanu, likumsargi izvēlējušies ķerties klāt neapdomīgo gājēju makiem.

Saeimā jau otrajā lasījumā atrodas likuma grozījumi, kas minimālo sodu par atstarojošās vestes nelietošanu paceļ no septiņiem līdz 15 eiro.

"Ja šis minimālais sods ir 15 eiro, tad pilnīgi brīvi, iepazīstoties ar to piedāvājumu, kāds ir pieejams gan interneta veikalos, gan veikalos, tad mēs labi varam redzēt, ka atstarojošās vestes cena ir sākot no trim eiro. Tad rodas jautājums, ko cilvēks var pats sev atbildēt – vai labāk ir maksāt 15 eiro sodu, vai tomēr nopirkt šo atstarojošo vesti un to izmantot?" situāciju vērtē VP pārstāvis Velšs.

Jaunie noteikumi, kas paredz daudz plašāku atstarotāju lietošanu, tika pieņemti pēc pagājušā gada bēdīgās pieredzes, kad tā dēvētajā asiņainajā novembrī uz Latvijas ceļiem gāja bojā 25 gājēji.

Tie paredz atstarojošu elementu obligātu lietošanu gan ārpus apdzīvotām vietām, gan uz ielām, kas ir slikti apgaismotas. Pērn gada pirmajos deviņos mēnešos bija gājuši bojā 40 gājēji, šogad jau 48. Nelaimes gadījumos cietušie gājēju un velosipēdistu skaits pieaudzis no 128 līdz 160, informēja VP.

Tuvāko nedēļu laikā sāksies kampaņas, lai iedzīvotāji aizdomātos un viņiem atgādinātu, ka neviens cits nerūpēsies par viņu drošību nevar parūpēties.

Reklāmas aģentūras "DDB Latvija" vadītājs Andris Rubīns vērtē, ka noderētu aktualizēt problēmu, līdzīgi kā ar drošības jostām pirms vairākiem gadiem. Vestes varētu padarīt ērtas, piemēram, kā piekariņus vai viegli izritināmas.

Šobrīd jau ir pierasts, ka auduma maisiņi atrodas kabatā un netraucē, Rubīns atceras cīņu ar plastmasas maisiņu lietošanu. Gudri un radoši var pavilkt vēl kādu sabiedrības slāni un pārliecināt par drošības elementu lietošanu uz ceļiem. Drošības vestes var dāvināt Ziemassvētkos, Arī zināmākie Latvijas dizaineri varēti veidot kolekcijas un vestes padarīt par stilīgu atribūtu, citādi daudziem šķiet, ka ar to izskatās pēc ķēma.

Nav vienkārši sasniegt visus sabiedrības slāņus, bet arī ar viņiem var strādāt, uzskata Andris Rubīns.

Savukārt sociālantropoloģe Aivita Putniņa atzīst, ka var palīdzēt pat muļķīgas un lipīgas dziesmiņas, kā tas tika redzēts, aicinot bērnus piesprādzēties un pieskatīt viņu vecākus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt