Sadaļas Sadaļas

Valsts nodrošinās sociālo rehabilitāciju arī ar procesu atkarībām sirgstošajiem

No nākamā gada valsts apmaksās sociālo rehabilitāciju bērniem un pusaudžiem, kuri cieš no procesu atkarībām, piemēram, azartspēlēm vai pārmērīgas datora vai telefona lietošanas. To paredz grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā.

Valsts nodrošinās sociālo rehabilitāciju arī ar procesu atkarībām sirgstošajiemKristaps Feldmanis

Rīgā un Liepājā no nākamā gada sākuma bērniem un pusaudžiem, kuri cieš no procesu atkarībām būs iespējams saņemt valsts apmaksātu rehabilitāciju. Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Inga Martinsone skaidro, ka šobrīd pakalpojums ir pieejams bērniem un pusaudžiem, jo tas ir turpinājums pilotprojektam, kas ilga divus gadus. Pakalpojumu var saņemt, internetā apmeklējot mājaslapu pusaudzim.lv. Tur iespējams pieteikties palīdzības saņemšanai. Pieteikties var pusaudža vecāki, aizbildņi vai pats jaunietis.

"Un tad šie centra speciālisti nosaka pirmās tikšanās laiku, viņi tiekas un izlemj par tālākām rīcībām. Pakalpojums ir pieejams līdz sešiem mēnešiem, un šie speciālisti nosaka vai šim pusaudzim ir nepieciešama mentora konsultācija vai psihiatra atbalsts, vai psihologa konsultācija individuāli vai grupās. Šobrīd pakalpojums ir pieejams tikai Rīgā un Liepājā. Rīgā vairākos kabinetos, tā, lai bērni gan no Pārdaugavas, gan centra un no Ķīšezera apkaimes varētu nokļūt uz šīm vietām. Liepājā ir viens punkts. Plāni ir arī, ka citās Latvijas vietās būtu šie punkti, un plāni ir arī, ka pieaugušie varētu ar laiku saņemt palīdzību, bet šobrīd šis process vēl nav uzsākts," skaidro Inga Martinsone.

Liela daļa sabiedrības spēj kontrolēt laiku, ko pavada, piemēram, pie datora un var būt grūti saprast, ka ir cilvēki, kuru dzīves savā veidā kontrolē kādas darbības, piemēram ēšana, iepirkšanās vai tehnoloģiju izmantošana. Rīgas Stradiņa universitātes veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras asistente Aelita Vagale skaidro, ka procesu atkarības ir saistītas ar nespēju pretoties impulsiem.

"Tiem cilvēkiem, kam ir atkarības, vispār ir traucēta atalgojuma sistēmas darbība un viņiem ir nepieciešami kādi stimuli, lai spētu sev izraisīt spēcīgākas emocijas. Līdzīgais [ar cita veida atkarībām] ir tas, ka, pastāvot atalgojuma sistēmas traucējumiem, cilvēki meklē veidus, kā šos impulsus apmierināt un viņi lieto vai nu alkoholu, vai narkotikas, vai spēlē azartspēles. Varētu piesaistīt arī citus atkarību veidus līdzīgi. Atšķirīgais ir tas, ka spēlmaņi [vai citu procesatkarību atkarīgie] kopumā ir impulsīvāki. Viņiem ir impulsu kontroles traucējumi, kas nozīmē, ka pastāvot kādam impulsam, viņi ātrāk to apmierinās un nespēs nokontrolēt šo vēlmi. Tā arī attīstās atkarības – sākumā spēlēšana, tad pieradums un tad patoloģiska atkarība," stāsta Aelita Vagale.

Labklājības ministrijas sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Inga Martinsone Latvijas Radio norādīja, ka šie paši grozījumi attiecas uz vēl kādām izmaiņām – proti, sociālo rehabilitāciju turpmāk būs iespējams nodrošināt iedzīvotājiem ne tikai institūcijā, bet arī ambulatori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt