Dienas ziņas

Bauskā atklāj pieminekli Vilim Plūdonim

Dienas ziņas

Sāks Tepera ezera dambja rekonstrukciju

Valmierieši mācās taupīšanas gudrības

Valmierieši mācās taupīt, šķirojot atkritumus un mainot paradumus

Viena no Valmieras daudzdzīvokļu mājām līdz pat gada beigām tiks dēvēta par “gudro namu”, jo tā iesaistījusies projektā, kurā iedzīvotāji mācīsies taupīt, šķirojot atkritumus, mainot ūdens un elektrības lietošanas paradumus. Šobrīd norisinās projekta pirmais etaps un tā ietvaros iedzīvotāji veic eksperimentu, pierādot, ka arī daudzdzīvokļu mājā var šķirot organiskos atkritumus, veidojot kompostu.

Projektā "Valmieras gudrais nams" iesaistījušās 13 kādas mājas ģimenes. Viņu pirmais uzdevums bija noskaidrot savu radīto kopējo sadzīves atkritumu apjomu, veikt to sastāva pētījumu un saprast, cik daudz no tā visa ir šķirojamie atkritumi.

Ēkas pagrabā nu rasta vieta visai nelielai, taču ietilpīgai ierīcei – kompostētājam, kurā nonāk dažādi organiskie atkritumi. „Vai nu tur ir kartupeļu mizas vai gurķu mizas, tie būs noteikti dārzeņi. Un tad šos organiskos atkritumus nevis met kopējos, bet nāk šeit lejā un liek šajā kompostētājā,” stāsta SIA “ZAAO” vides izglītības speciāliste Ieva Veģere.

To, vai komposts tiek gatavots pareizi, pieskata mājas pārvaldniece. Viņa stāsta, ka litram organisko atkritumu jāpievieno divi litri skaidu granulu, ik pa laikam ierīce jāpagriež. Domājams, ka iegūtais komposts jau drīzumā noderēs mājas puķu dobju mēslošanai.   

Pirmie secinājumi šajās "gudrā nama" aktivitātēs jau izdarīti.

Kopējais sadzīves atkritumu apjoms projektā iesaistītajām ģimenēm ar maziem bērniem divu nedēļu laikā bija 280 litri.

„Šīm ģimenēm apmēram 30% izlietoto iepakojumu var novirzīt atkritumu šķirošanai un apmēram tikpat daudz 30% organiskos atkritumus var novirzīt kompostēšanai. Un tad beigās sanāk, ka patiesībā vairāk nekā puse atkritumu ir derīgi šķirošanai un tālāk pārstrādei,” skaidro Veģere.

Ilgtermiņā tas ir arī naudas ietaupījums. Tiesa, tad šķirošanas procesā jāiesaistās daudz vairāk nekā tikai 13 ģimenēm.

Mājas pārvaldniece gan novērojusi, ka sadzīves atkritumu konteineros tiek mests arī daudz kas tāds, kam tur nebūtu jānonāk. „Gan pannas, gan ir baterijas iekšā, tos var veikalā, kur baterijas un spuldzes savāc, bet viss ir iekšā,” stāsta mājas pārvaldniece Dzidra Skrastiņa.

"Gudrā nama" aktivitātes turpināsies līdz pat gada beigām. Nākamais etaps iedzīvotājiem būs veselīga dzīvesveida ievērošana, pēc tam būs jāseko līdzi arī saviem ūdens un elektrības tērēšanas paradumiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti