Ārpus Rīgas

SEZ izveidošana Latgalē sekmēs reģiona attīstībai atvēlēto 52 miljonu eiro apgūšanu

Ārpus Rīgas

Saldus vidusskolu reforma

Valmierā un Cēsīs rindā pie valsts apmaksāta zobārsta bērniem jāgaida trīs mēnešus

Valmierā un Cēsīs rindā pie valsts apmaksāta zobārsta bērniem jāgaida trīs mēnešus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

50 procenti no izmaksām – tā zobārsti vērtē pašreizējo valsts finansējumu bērnu zobārstniecībā, kas paredz, ka līdz 18 gadiem bērniem šis ir bezmaksas pakalpojums. Un līdz ar to, ka valsts finansējums nesedz reālās izmaksas, daudzas zobārstniecības prakses vairs neslēdz līgumus ar valsti. Viskritiskākā situācija šī gada sākumā ir izveidojusies Valmierā un Cēsīs, kur, lai bērns nokļūtu pie zobārsta, rindā jāgaida 2-3 un pat vairāki mēneši.

Jolanta Kalniņa, kuras zobārstniecības praksei vēl ir līgums ar valsti, stāsta, ka izjūt šo sniega pikas efektu, kad kolēģi no līgumu slēgšanas ar valsti atsakās un vecāki spiesti meklēt iespēju nokļūt pie cita ārsta:

''Šobrīd, ja tiktu pierakstīti visi bērni, kas vien to vēlas, es pieļauju, ka līdz gada beigām viss jau būtu pilns, jo ārsts nevar strādāt tikai ar bērniem, ārstam ir arī jānopelna nauda, jāstrādā ar pieaugušajiem. Vidēji 3-5 bērni dienā tiek pierakstīti, līdz ar to rindas veidojas ļoti garas.''

Ar to, ka bērnam nokļūt pie zobārsta ir problemātiski, šī gada sākumā saskārusies arī valmieriete, divu bērnu māmiņa Aiga.

''Man četrgadīgajai meitai vajag tikt pie zobārsta, es šobrīd zvanīju uz vienu no šiem kabinetiem, kur mēs jau esam bijuši; teica, ka nezin, vai dakterei būs tas līgums ar valsti, lai varētu labot bez maksas zobus, un principā jau tagad rinda esot pilna. Man vajag steidzamāk, acīmredzot būs jāmeklē kādā citā vietā, bet tā arī tur nokomentēja, ka nezin, vai Valmierā ir kādam šie līgumi vai nav, tādas pārmaiņas šobrīd notiekot,'' stāsta Aiga.

Valmierā un Cēsīs pat it kā nevarētu sūdzēties par zobārstu skaitu, bet šo situāciju, ka bērniem bezmaksas pakalpojums ir problemātisks, apstiprina arī Valmieras pašvaldības speciāliste veselības veicināšanas jautājumos Guna Poikāne:

''Ir diezgan maz stomatologu, kuri strādā pēc līguma ar Nacionālo veselības dienestu attiecībā uz bērnu zobārstniecību, ne tikai tāpēc, ka stomatologi grib pelnīt, bet tāpēc, ka ir ļoti dārgas izmaksas, savukārt tas, ko maksā valsts par šo pakalpojumu, bieži vien pat nesedz kvalitatīva stomatoloģijā izmantojamā materiāla vērtību.''

Tā ir labdarība no zobārsta puses, tā situāciju vērtē Jolanta Kalniņa, atzīstot, ka gadiem jau nav mainījies valsts finansējums, bet izmaksas aug.

''Plombas patiesās izmaksas ir 20 eiro, nu tad valsts sedz 10 eiro. Jāmaksā ārstam no savas kabatas. Ja valsts paredz tikai segt tikai 50-60 procentus no patiesajām izmaksām, kas ir domātas tieši zobu labošanai, tad pie šādas samaksas sistēmas nevar ilgi pastāvēt neviena no zobārstniecības praksēm, tāpēc šī situācija tāda ir izveidojusies, ka zobārsti vienkārši atsakās no valsts finansējuma,'' skaidro Kalniņa.

Viņa arī vērtē, ka rindu un lielāku izmaksu veidošanā sava vaina ir jāuzņemas arī vecākiem, jo pēdējos gados vērojama tendence, ka jau pavisam maziem bērniem zobi ir pat ļoti sliktā stāvoklī:

''Caurums zobā neizveidojas vienā gadā, tur ir vajadzīgi gadi. Divi gadi vecam bērnam... reāli atrast tādu bērnu, kurš ir ar pilnīgi veseliem zobiem, šobrīd ir ļoti grūti Latvijā. Vecākiem ir jāpadomā, ko bērnam dod ēst un vai zobi tiek kopti!''

Speciālistes atzinums ir tāds - ja bērna mutes veselībai vecāki savlaicīgi sekotu līdzi, tad arī nebūtu tik daudz jācīnās ar sekām:

''Ir jāaiziet reizi gadā pie zobārsta, pie zobu higiēnista jebkurā gadījumā, vai tas zobs sāp vai nesāp, lai neveidotos šī situācija, ka visi zobi ir sabojājušies, ka nepieciešams endodontiju veikt jau maziem bērniem, un līdz ar to šīs te izmaksas veidojas tik ļoti augstas.

Telefonsarunā līdzīgu atzinumu pauž arī Latvijas Zobārstu asociācijas prezidents Andis Paeglītis, kurš, runājot par risinājumu bērnu bezmaksas zobārsta pakalpojumiem, stāsta, ka kopīgi ar Veselības ministriju ir sākts meklēt izeju no situācijas:

''Mēs jau divus gadus atpakaļ esam noskaidrojuši, cik liela ir tā problēma - tā problēma ir 4,5 miljoni un, protams, katru gadu tā nauda, tie miljoni palielinās arvien vairāk. Es ļoti ceru, ka ar veselības ministra palīdzību mēs jau gada pirmajā pusē nāksim pie kāda slēdziena un varēsim otrajā pusgadā kaut ko mainīt. Man ir prieks, ka tas ritenis ir iekustināts.''

Bet līdz risinājuma rašanai - vai nu vecākiem pacietīgi jāgaida rindā, vai arī jāatver maks, bet, tā kā zobārsta pakalpojumi ir dārgi, tad tas nozīmē, ka situācija visproblemātiskākā ir daudzbērnu un trūcīgajām ģimenēm.

Jau iepriekš ziņots, ka vecāki reģionos uztraukušies, ka jau gada sākumā nevar bērnus pieteikt un aizvest pie valsts apmaksāta zobārsta. Par veselības aprūpi atbildīgās iestādes norāda, ka līgumattiecību  atjaunošana ar zobārstniecības pakalpojumu sniedzējiem vēl ir procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti