Rīta Panorāma

JVMA mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels"

Rīta Panorāma

Intervija ar Arni Ozoliņu un Lauri Madžuli

Pasaules Dzirdes dienā ārsti aicina pievērst uzmanību dzirdei

Vājdzirdība – viena no biežākajām darba traumām Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Piektdien, 3.martā, visā pasaulē tiek atzīmēta dzirdes diena. Dzirdes problēmas var izraisīt dažādi apstākļi - iedzimtība, iekaisumi, asinsrites traucējumi, arī mikroinsulti, tāpat ilgstoša uzturēšanās pārāk skaļās vietās.

Ir virkne lietu, kas var izraisīt problēmas ar vienu no pamatmaņām – dzirdi. Viens no biežāk izplatītajiem iemesliem dzirdes traucējumiem ir ilgstoša atrašanās pārāk skaļā vidē vai, piemēram, skaļas mūzikas klausīšanās ar austiņām.

Latvijā visizplatītākā darba trauma, kas izraisa neatgriezeniskus bojājumus cilvēka organismam, ir vājdzirdība. Šī arodslimība konstatēta jau ap 30 000 cilvēku.

“Ja mēs skatāmies statistiku, kas ir visizplatītākā profesija, kam vājdzirdība attīstās, tad tie ir smago kravas automašīnu vadītāji, autobusu vadītāji, darbinieki, kuri ilgstošu laiku pavada pie stūres transportlīdzekļiem, kuriem ir visai skaļi strādājoši dzinēji. Protams, izplatīti ir arī [vājdzirdīgi] rūpnīcas darbinieki un šuvējas,” skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas otolaringologs Oļegs Sokolovs-Karijs.

Ja izstieptas rokas attālumā ar otru cilvēku jāsarunājas skaļāk nekā ikdienā, tad ir skaidrs, ka atrodaties vidē, kur ir pārāk skaļš.

Ilgstoši šādās telpās atrasties bez austiņām ir kaitīgi veselībai. Dzirdes problēmas attīstās ļoti dažādi.

“Tas var notikt pakāpeniski, kad pats cilvēks to nemana. Tikai apkārtējie sāk aizrādīt, kāpēc tu tik skaļi klausies televizoru vai radio, kāpēc tu nedzirdi, ko es tev saku. Bet dažreiz tas notiek ļoti pēkšņi, kad cilvēks sajūt – jā, man ir pasliktinājusies dzirde,” stāsta Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas otolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Ja dzirde pazūd pēkšņi, tad ārsta palīdzība jāmeklē nekavējoties. Ja tas būs korķis ausī, tad liela bēda nebūs, bet, ja iemesls būs cits, novilcinot ārstēšanu, dzirdi atgūt var izrādīties neiespējama misija.

“Nav ieteicams šādus simptomus ignorēt un gaidīt, ka auss atkritīs.

Dakterim šādās situācijās būtu jāparādās,” mudina Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas otolaringologs Marks Roni.

Ārsti arī ļoti lūdz ausis netīrīt ar vates kociņiem. To iebāžot par dziļu ausī, cilvēks var palikt pat kurls.

“Pirmkārt, var saskrāpēt auss eju. Otrkārt, var rasties iekaisumi. Mērķis iztīrīt ausis šeit līdz galam nedarbojas, jo tīri mehāniski mēs sēru sastumjam vēl dziļāk iekšā ausī,” skaidro Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas otolaringoloģe Sabīne Okoroego.

“Auss tīrās pati. Auss ir pašattīrošs orgāns.

Ikdienā rītā, vakarā mazgājoties dušā, tik cik mūsu pirksts iet ausī iekšā auss ejā, tik arī izmazgājam, ar salveti nosusinām un vairāk nekas cits speciāli nav vajadzīgs,” saka otolaringoloģe Sumeraga.

Sērs ausīs ir nepieciešams, jo tas nodrošina dabisku aizsardzību pret baktērijām. Ja tomēr rodas aizdomas, ka kaut kas ar dzirdi nav kārtībā, tad pirmais solis ir meklēt padomu pie sava ģimenes ārsta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti