Rīta Panorāma

Saksofonists Kolins Stetsons Durbes baznīcā

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Viktoriju Gribusti

Kā kontrolē ūdens kvalitāti peldvietās?

Vairumā peldvietu atpūtniekiem pašiem jāvērtē ūdens kvalitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ūdens temperatūra daudzās Latvijas peldvietās sasniegusi pat 24 grādus. Ūdens priekus karstajā laikā metušies baudīt gan jauni, gan veci. 54 peldvietās notiek ikmēneša ūdens kvalitātes pārbaudes, citviet Latvijā pašiem atpūtniekiem jāizvērtē veselības riski, atvēsinoties netīrā ūdenī.

Brīdī, kad gaisa temperatūra tuvojas 30 grādu atzīmei, lai rastu veldzējumu, cilvēki ir gatavi mesties iekšā jebkurā ūdenstilpnē. Tomēr ar peldēšanos nezināmās vietās jābūt uzmanīgiem, jo veldzējuma sajūtai komplektā var nākt līdzi arī dažādas kuņģa un zarnu trakta infekcijas.

"Es paskatos uz ūdens virsmu, un tāpēc arī es šeit nepeldos. Tāds dīvains izskatās – zāles un spalvas visādas. Ielienu iekšā tikai tik tālu, lai sīkajam būtu prieks. Pārsvarā es peldos tikai zināmās vietās," pastāstīja pie Bābelītes ezera sastaptais Arvīds.

Pie ezera sastaptā Beāte vērtē ūdens kvalitāti: "To it kā var redzēt, kad ej iekšā, vai tur ir kaut kādi netīrumi vai nav. Es nepārbaudu. Ja man ūdens pēc vizuālā attēla apmierina, tad es eju un peldos.

"Nav taču tik briesmīgi! Nekādas tādas slimības, man liekas, ka te nav, lai būtu jāuztraucas," pastāstīja Uldis, turot rokās atpūtnieci Lauru.

"Runājot par šo ūdens tilpni, ir klausītas arī TV pārraides, ka pagaidām šeit ūdens atbilst visām normām, tāpēc arī mēs braucam šeit atpūsties un peldēties," sacīja Sandra.

Veselības inspekcija reizi mēnesī 54 oficiālajās Latvijas peldvietās veic analīzes, lai konstatētu, kur drīkst un kur nav ieteicams peldēties.

Nepieciešams ar sterilu trauku ņemt ūdens paraugu viena metra dziļumā un arī parauga transportēšana notiek termosomā četru grādu temperatūrā. Četru stundu laikā paraugiem ir jābūt laboratorijā," par ūdens pārbaudes metodiku pavēstīja Veselības inspekcijas higiēnas ārsts Ruslans Lucenko.

Pirms mēneša šajā ezerā tika konstatēts īslaicīgs mikrobiloģiskais piesārņojums, taču šobrīd ar ūdens kvalitāti ezerā viss ir kārtībā, skaidro Lucenko.

Piesārņojums ezerā izdalās no cilvēku un putnu zarnu trakta.

"Mikrobioloģiskais piesārņojums var izraisīt cilvēka organisma akūtas kuņģa zarnu trakta infekcijas slimības, ja šāds ūdens nonāk acīs, degunā un ausīs. Arī uz bojātas ādas virsmas tas arī var izraisīt infekcijas," sacīja Veselības inspekcijas pārstāvis Lucenko.

Tomēr lielākajā daļā Latvijā esošo peldvietu nekādas analīzes pat reizi mēnesī netiek veiktas, tāpēc cilvēkiem, dodoties peldēties, atliek vien paļauties uz saviem instinktiem.

Ja ūdens šķiet pārāk aizdomīgs un netīrs, tad labāk tajā nevajadzētu kāpt iekšā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti