Panorāma

Laulībās izmanto drošības līdzekļus

Panorāma

Grupu sporta nodarbības tiešsaistē

Atbildes uz jautājumiem par Covid-19

Vai vīruss ir gaisā, cik droši saņemt pastu un citi jautājumi – speciālistu atbildes par Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

LTV “Panorāma” apkopojusi iedzīvotāju jautājumus par Covid-19 un lūdza atbildīgo iestāžu pārstāvjus un nozares speciālistus atbildēt un skaidrot neskaidrības par Covid-19.

 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja skaidroja - “ja cilvēks vēlas ievērot īpašus piesardzības pasākumus, var izmantot vienreiz lietojamos cimdus, lai saņemtu, piemēram, paciņu no pakomāta, aizietu līdz pastkastei un izņemtu preses izdevumus. Bet, atgriežoties mājās, šo iepakojumu noņem un nomazgā rokas.”

“Atnākot mājās, izpako preci un iepakojumu izmet miskastē un pēc tam nomazgā rokas.  Vīruss nav dzīvotspējīgs ilgi un, ja viņam nav saskares ar dzīvo organismu, viņš aiziet bojā,” skaidroja Arāja.

Bet cik ilgi tas ir?

“Mēs sakām – līdz dažām stundām. Attiecīgi tās ir 3-4 stundas,” sacīja Arāja.

 Pasta sūtījumiem 3 dienu karantīna.

Pastnieki saņēmuši sejas vairogus un cimdus. Un nu avīzes, vēstules un pensiju iznēsā daudz drošāk sev un klientiem. Un, lai gan epidemiologi tādas prasības pat neizvirza, visiem sūtījumiem tagad ir triju diennakšu karantīna, un tikai tad jebkurš sūtījums no ārvalstīm tiek nodots adresātam. 

 

“Vīrusa klātbūtne dažos pētījumos ir aprakstīta, ar augstas jutības molekulārām metodēm šī vīrusa klātbūtni var atrast, bet tas nekādā veidā neliecina par to, ka, piemēram, lifta gaisā varētu inficēties,” skaidroja infektologs Uga Dumpis.

“Bet ir jāatceras par lifta pogām gan! Tur noteikti varētu inficēties, kad kāds slims ir spiedis šo pogu pirms jums, un jūs spiežat pēc tam. Tā ka šī gaisa tēma… Daudz par to runā, bet tā, ka plaši izplatās pa gaisu – tas tā nav. Lai inficētos, ir vajadzīgs diezgan liels vīrusu daudzums,” skaidroja Dumpis.

 

 

Valsts policijas sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste  Simona Grāvīte skaidroja, ka policija tāpat kā līdz šim arī brīvdienās turpina strādāt paaugstinātas gatavības režīmā un uzraudzīt, vai tiek ievēroti ārkārtējās situācijas noteiktie ierobežojumi un aizliegumi.

Gadījumos, ja ir informācija par iespējamu likumpārkāpumu, aicina ziņot, zvanot 110. Tāpat aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem, ievērot noteiktos ierobežojumus – īpaši fizisko distancēšanos, kā arī izvērtēt nepieciešamību doties uz publiskām vietām, sacīja Grāvīte.

KONTEKSTS:

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. 25. martā pirmo reizi ir konstatēts, ka vīruss cirkulē sabiedrībā. 3. aprīlī Latvijā miris pirmais pacients, kuram diagnosticēta Covid-19 saslimšana. 99 gadus vecās sievietes tiešais nāves iemesls nebija Covid-19, bet gan citas hroniskas saslimšanas. 4.aprīlī ziņots, miris viens no patversmes “Zilais Krusts” iemītniekiem, kuram bija vairākas hroniskas saslimšanas, kā arī Covid -19.

Lai ierobežotu infekcijas izplatīšanos Latvijā, 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim, nosakot stingrus pulcēšanās ierobežojumus. Visticamāk, ārkārtējo situāciju vēl pagarinās.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti