Panorāma

Latvijā trīspadsmito reizi atzīmē Zemes stundu

Panorāma

KPV LV atjauno agrāko nosaukumu un valdi

Valsts asinsdonoru centram 80

VADC 80 gados vislielākās pārmaiņas notikušas asins pārbaudes drošības ziņā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Bez lielām svinībām martā, Covid-19 laikā, Valsts Asindonoru centrs (VADC) svin 80 gadu jubileju. To, kā izskatās asinsdonoru centra publiskā daļa, daudzi ir redzējuši. Bet asins centrifūgas, separatorus un darbu, kas tiek ieguldīts asins komponentus sagatavojot, parasti neredz. Centra direktore uzsvēra, ka vislielākās pārmaiņas 80 gadu laikā notikušas tieši drošības ziņā, kad asinis tiek pārbaudītas, lai noteiktu iespējamos vīrusus.

Republikānisko Asins pārliešanas staciju pirms 80 gadiem, 1941. gada 18. martā, dibināja profesors Pauls Stradiņš. Iesākto pārtrauca karš un kara gados darbu stacijā turpināja vien divi darbinieki. Pēc kara asins pārliešanas kabinetus izveidoja visu lielāko pilsētu slimnīcās. 

Agrāk donors tika speciāli apģērbts, roku lika nodalītā telpā un asins paņemšanu cilvēks pats nemaz neredzēja. Agrāk adatas bija krietni resnākas un asinis glabāja stikla pudelēs. 

Mūsdienās Asins komponentu sagatavošanas nodaļā darbs sākas ap trijiem pēcpusdienā un ilgst līdz aptuveni deviņiem vakarā, vai tik ilgi, kamēr visas tajā dienā ziedotās asinis ir sadalītas.

“Mēs sadalām trīs komponentos, proti – plazmā, eritrocītu masā. Un nocentrifūgētas pilnasinīs,” norādīja VADC medicīnas māsa Madara Pupeļa. Principā viss asins sadalīšanas process ir automatizēts. “Un seperators 2-3 minūšu laikā atdalīs 3 komponentos,” sacīja Pupeļa. Kad seperators atdalījis trīs komponentus, asinis jāfiltrē. 

“Asins komponentus sadala kopš 1993. gada. (..) Labs darbs, palīdzu citiem. Es šeit, asins komponentu sadalīšanā. (..) Ļoti daudz kam. Tās pašas avārijas. Nav jau tikai koronavīruss. Asinis vienmēr vajadzīgas,” norādīja VADC vadītāja Egita Pole.

Centra direktore akcentēja, ka vislielākās pārmaiņas šo gadu laikā notikušas tieši drošības ziņā. Donoru asinis pirms pārliešanas tiek pārbaudītas, lai noteiktu iespējamos vīrusus. 

“Mēs nosakām vīrusus, kurus var pārnest, B [hepatīts], C [hepatīts], HIV, AIDS, sifiliss, to tālāk nelaižam. Esam uzlabojuši pašu nodošanas procesu,” skaidroja Pole.

Covid-19 laiks ieviesis vēl vairāk korekciju. Tagad donoru asinīs nosaka arī to, vai nav izslimots koronavīruss. Katru dienu 12% procentiem jeb 24 cilvēkiem antivielas arī atklāj. Taču tas nav iemesls, lai šīs asinis neizmantotu. Vienkārši ir svarīgi to zināt. 

“Milzīgs lēciens ir tieši drošībā. Lai mēs būtu 100% nekad, bet maksimāli droši, ko mēs tam pacientam varam nodrošināt,” sacīja centra vadītāja. 

Svinības šogad nebūs. Tikai rotātas kāpnes un plakāts atgādina, ka šis ir jubilejas gads.

“Visiem mums veselību. Bet neaizmirst, ja varam ziedot, tas ir neaizvietojami. Un glābs dzīvības,” novēlēja VADC vadītāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti