4. studija

4. studija

4. studija

Blāvie čeki

Alimentu nemaksātāji

Uzturlīdzekļu nemaksātāju vārdu publiskošana varētu nebūt efektīva

Latvijā ir 28 000 alimentu nemaksātāju, kuri valstij ir parādā 100 miljonus. Saeima nolēmusi šo parādnieku vārdus publicēt, taču lielai daļai nemaksātāju varētu paveikties arī šajā ziņā.

Ilona izšķīrās no vīra pirms vairākiem gadiem, abiem bērniem tēvs uzturlīdzekļus nemaksā. "Viņš ignorē, it kā ar bērniem grib tikties, bet, kā ir runa par materiālām vērtībām, tā pazūd kā ezītis miglā," pastāstīja divu bērnu mamma Ilona, kura vērsās tiesā, un bērniem iztikšanas līdzekļus maksā uzturlīdzekļu garantijas fonds.

Pašreiz man valsts maksā 149 eiro mēnesī," raidījumam "4.studija" sacīja Ilona.

Pēc mātes teiktā, bērnu tēvs nav nekāds nabags, kurš pats nespētu vismaz šādu naudas summu ik mēnesi atlicināt."Jā, daudz ir tādu, kuri strādā un slēpj, vai pat strādā neoficiāli. Tāds nav tiesīgs saukties par tēvu," kategoriska ir bērnu mamma Ilona.

Tiesu izpildītāji, kuriem jāpilda tiesas nolēmums un jāveic uzturlīdzekļu piespiedu piedzīšana, šādā situācijā spēj tik noplātīt rokas.

"Ir sasietas rokas, jo tiesu izpildītāji nodarbosies ar nelegālās nodarbinātības izskaušanu," sacīja Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore.

Valsts līmenī apspriesti dažādi varianti, kā piespiest maksāt - sākot no nelaišanas ārā no valsts un beidzot ar aizliegumu braukt ar automašīnu.

Abi ierosinājumi nav ieviesti, tāpēc deputāti Saeimā domā, vai alimentu nemaksātāju vārdi un uzvārdi būtu jāpublicē internetā -  cerībā, ka šāda kaunināšana nostrādās.

"Es domāju, ka tas nelīdzēs, jo tās ir ģimeniskas attiecības un tiesības. To risina savā starpā, nevis publisko," domā raidījuma "4.studija" uzrunātā Inese.

Savukārt kāds cits garāmgājējs uzskata, ka tas varētu darboties, tikmēr eksperti izskata nemaksātāju vārdu publiskošanas plusus un mīnusus.

"Jāskatās, ka mūsu sabiedrība ir nežēlīga, vai tas neatsauksies uz bērnu skolā, ja tiks publiskots vārds, uzvārds, bet vairāk jādomā par to, ka šis reģistrs dos vairāk pozitīvu nevis negatīvu efektu," sacīja tiesu izpildītājs.

Saistību nepildītāju vārdus drīkstēs publiskot tikai ar bijušā laulātā piekrišanu. Jāpiebilst, ka tēvi nemaksātāji atkal varēs izsprukt ar veselu ādu, jo lielākā daļa sieviešu ir pret datu publiskošanu.

"Tie, kas negrib maksāt, viņiem vienalga, kāda metode," domā kāds puisis: "Efektīvākas varētu būt kaut kādas citas apgrūtinošas lietas, piemēram, maksājams lielāks nodoklis automobiļiem."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt