Uztura speciāliste: Vecākiem īpaši jāpievērš uzmanība bērnu – vegānu ēdienkartei

Bērnam pašam jāļauj izvēlēties, vai viņš vēlas kļūt par vegānu, bet, ja bērns ir kļuvis par vegānu, vecākiem rūpīgi jāseko līdzi viņa ēdienkartei, Pieci.lv atzīst uztura speciāliste Guna Rijkure.

 

Signija, kura ir vegāne divus gadus, ir pārliecināta, ka bērns bez dzīvnieku produktiem uzturā var iztikt.

“Daudzi cilvēki nesaprot, ka, ja tu esi vegāns, tev pašam ir jāpiedomā pie tā, ko tu ēd. Daudziem ir stereotips, ka mēs ēdam tikai dārzeņus, graužam salātlapas un turamies uz neliela pārtikas daudzuma, tāpēc arī visiem vegāniem ir ļoti slikta veselība, bet tā nebūt nav,” saka Signija.

Vegāna diēta nozīmē, ka cilvēks uzturā nelieto dzīvnieku izcelsmes produktus - gaļu, zivis un piena produktus.

Visiem vegāniem ir jādomā par to, ko viņi ēd, tomēr īpaši ir jāpārdomā bērnu ēdienkarte, lai nodrošinātu visas nepieciešamās vielas, uzskata uztura speciāliste Rijkure.

“Var pietrūkt kalorijas, olbaltumvielas, omega-3 taukskābes, dzelzs, jods, cinks, vitamīns B12. Jāpievērš uzmanība arī D vitamīnam (būtu jāuztaisa analīzes), tāpat arī kalcijam, jo bērns ir strauji augošs. Nevar dzīvot tikai uz kartupeļiem, kas arī ir vegānisks produkts, vai ēst tikai sojas pupiņas un domāt, ka viss būs labi. Tā diemžēl nebūs,” sacīja Rijkure.

 

Vegāna uzturs, kurā ir mazāk holesterīna un nātrija, iespējams, varētu palīdzēt radīt apstākļus, kuros sirds-asinsvadu slimību, diabēta, dažādu audzēju veidošanās un citu veselības problēmu riski ir mazāki.

Tomēr nesabalansēta diēta var izraisīt anēmiju, rahītu, vairogdziedzera nepietiekamu aktivitāti un citas problēmas.

Uz jautājumu, vai vegānisks dzīvesveids bērnam ir piemērots vai nav, uztura speciāliste skaidro, ka bērnam pašam jāļauj izvēlēties.

“Protams, tā ir paša brīva izvēle. Viņam jau būtu jāliek izvēlēties, nevar tā vienpersoniski bērnam uzspiest savus dzīves principus un uzskatus,” saka Rijukure.

Arī Signija uzskata, ka bērnam izvēli kļūt par vegānu nevajadzētu uzspiest: “Protams, ierobežot kādu cilvēku un pateikt: “Nē, tu tagad neiesi klāt gaļai un pienam!” gan nevajadzētu. Ja viņš man teiktu: “Mammu, es vēlos šo pagaršot,” es viņam ļautu pašam izvēlēties. Bet es viņam sniegtu informāciju par to, kā tas viss tiek darīts un ražots. Ir jābūt iespējai izvēlēties.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti