4. studija

4.studijas viešņa - uztura speciāliste, žurnāla "Ēdiens kā zāles" izdevēja ZANE TIMPARE

4. studija

JAUNA SEZONA! "4. studija"

Cik un kādu eļļu ieteicams lietot ikdienas uzturā?

Uztura ieteikumi: olīveļļa ir laba, bet jālieto arī citas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vasarā vairāk uzturā tiek lietoti salāti, kas nereti tiek gatavoti ar eļļu. Kādu eļļu izvēlēties būtu vislabāk un cik daudz šo taukvielu uzturā lietot ieteicams, skaidroja diētas ārste Lolita Neimane, uztura speciāliste Ksenija Andrijanova un kardiologs Kārlis Trušinskis.

Labie un sliktie tauki

Uztura speciāliste Andrijanova klāstīja, ka visas augu eļļas ir nosacīti līdzīgas, taču tās iedala atkarībā no piesātināto un nepiesātināto taukskābju daudzuma.

“Piesātinātās taukskābes tiek uzskatītas par nevēlamām veselībai, jo tās veicina holesterīna paaugstināšanos, lieko svaru un, lietotas pārmērīgos daudzumos, – arī endokrīnās saslimšanas. Savukārt nepiesātinātās taukskābes, zināmas ar nosaukumiem omega-3 un omega-6, ir veselīgas un rīkojas tieši pretēji – pazemina holesterīna daudzumu un veicina sirds – asinsvadu veselību,” stāstīja uztura speciāliste.

Diētas ārste Neimane norādīja, ka tā dēvētās sliktās taukskābes galvenokārt ir atrodamas dzīvnieku taukos un palmu eļļā.

Savukārt par vērtīgāko uzskata eļļu karalieni olīveļļu, kurai ir ļoti augsts labo taukskābju daudzums. “Mazliet aiz tās ir rapšu eļļa, saulespuķu eļļa un citas populāras eļļas,” skaidroja Neimane.

Arī kardiologs Trušinskis uzsvēra olīveļļas labās īpašības: “Negribu būt agresīvs ar šo viedokli, jo cilvēkiem ir iespēja katram pašam izvēlēties, bet par olīveļļu mums ir diezgan daudz kas zināms”. Ārsts skaidroja, ka ir izpētīts –  cepot produktus olīveļļā, cepšanas procesā rodas salīdzinoši mazāk organismam kaitīgo tauku, nekā izmantojot daudzas citas eļļas.

Diētas ārste Neimane mudināja laiku pa laikam izvēlēties arī citas vērtīgas eļļas. "Varam izmēģināt gan ķirbju sēklu, gan valriekstu, gan sezama sēklu eļļu, gan olīveļļu - katrai ir savas garšas nianses un pielietojums,” teica Neimane.

Arī uztura speciāliste Andrijanova ieteica ievērot dažādību: “Izmantojam gan olīveļļu, gan rapšu eļļu, gan saulespuķu eļļu, gan ekskluzīvākas eļļas, piemēram, vīnogu kauliņu eļļu, avokado eļļu, mandeļu eļļu. Izvēle ir ļoti liela,” viņa uzsvēra.

Labāk termiski neapstrādātu

Tiesa, tas, kādu labumu eļļa organismam var sniegt, atkarīgs arī no izmantošanas veida un daudzuma, kādā to lieto. Kardiologs Trušinskis uzsvēra, ka Latvija joprojām ir to valstu grupā, kurā ir augsts kardiovaskulāro sirds un asinsvadu slimību risks.

Neimane norādīja, ka ar eļļas lietošanu nevajag aizrauties – kopumā dienā vajadzētu uzņemt  60-70 gramus tauku, no kuriem eļļa var būt maksimums pāris karotes.

“Ja paskatāmies uz produktiem, kas satur tā saucamos slēptos taukus, tad kaut vai 100 gramos siera var būt 30 grami tauku. Nerunājot nemaz par tādiem dietologu nemīlamiem produktiem kā gaļas izstrādājumi, desas, dažādi kūpinājumi,” skaidroja Neimane.

Piesardzīgam jābūt arī ar eļļas pielietojumu. “Katrai eļļai ir savs „dūmu slieksnis”, kas nozīmē, ka virs šī „dūmu sliekšņa” eļļu nedrīkst karsēt, citādāk tā jau var izdalīt kaitīgus savienojumus,” teica uztura speciāliste Andrijanova, norādot, ka nerafinēta auksta spieduma olīveļļa cepšanai nav ieteicama. Savukārt nerafinētai rapšu eļļai dūmu slieksni ir līdz pat 320 grādiem, kas nozīmē, ka to drīkst izmantot cepšanai.

Diētas ārste Neimane mudināja izmantot eļļu termiski neapstrādā veidā: “Pirmais veids – salātu gatavošana. Kopā ar kādu labu balzāma etiķīti vai ar ābolu etiķi var taisīt ļoti burvīgus un brīnišķīgus salātus!”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti