Uzņēmums Ozolniekos pārkāpj aizliegumus un turpina pārstrādāt bīstamos atkritumus

Ozolnieku novada Emburgā pie uzņēmuma "E Daugava" teritorijas redzamas milzīgi riepu kalni, kuri nav sarukuši, kopš uzņēmums atklāja riepu pirolīzes iekārtu. Bijušie darbinieki sūdzas par smakām un ķīmisko vielu ietekmi uz veselību. Uzņēmums ir saņēmis aizliegumus strādāt ar kaitīgajām vielām, kamēr nav novērsti trūkumi, taču neatļauta iekārtas darbināšana konstatēta paslepus naktīs.

Uzņēmums savu darbu starp divām upēm - Lielupi un Garozu - ļoti tuvu vairākām dzīvojamām mājām uzsāka 2007.gadā. Toreiz tas bija apņēmies bijušās fermas teritorijā mehāniski sagraizīt nolietotās riepas un pārstrādāt ar naftas produktiem piesārņotu grunti, kā arī šķīdinātājus un minerāleļļas. 2013.gadā "E Daugava" atklāja riepu pirolīzes iekārtu, tomēr kopš tā laika riepu kalni nav gājuši mazumā.

Teritorijas iekšienē var redzēt, ka riepas ir sakrautas arī uz kailas zemes. Te visapkārt ir kūla un blakus atrodas mežs. Ugunsgrēks šajā vietā būtu ļoti nevēlams. Kā izrādās, riepas ir mazākā problēma. Viens no uzņēmuma bijušajiem darbiniekiem atzīst, ka nācies šeit strādāt ar veselībai kaitīgām vielām. Raidījums "Vides fakti" gan novēroja, ka šobrīd strādnieki teritorijā staigā ar gāzmaskām.

"Man uz miesas parādījās izsitumi un augoņi no tās ķīmiskās vielas. Es vairs nevarēju izturēt," stāsta “E Daugava” bijušais darbinieks Andris Pavārs.

2013.gadā šajā vietā tika atklāta pirolīzes iekārta. Kopš tā laika riepas tiek nevis mehāniski smalcinātas, bet karsētas. Tiek turpināts arī pārstrādāt bīstamos atkritumus. Apkārtnes iedzīvotāji satraucas, vai kaitīgās vielas nenoplūst dabā. Emburgas iedzīvotājs Aivis Buls raidījumam "Vides fakti" norāda uz grāvīti, kas iztek no uzņēmuma teritorijas. Viņš arī norāda, ka ūdens analīzes nav ,un apšauba, ka tur tek tīrs ūdens.

"Šis uzņēmums  jau vairākkārt nonācis Valsts vides dienesta (VVD) redzeslokā ar dažādiem pārkāpumiem, kas saistīti ar bīstamo atkritumu uzglabāšanu un pārstrādi," pavēstīja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. VVD līdz šim nav konstatējis piesārņojumu ārpus uzņēmuma teritorijas. Tā kā uzņēmumā "E Daugava" dažādi pārkāpumi atklāti vairākkārt, tas tiekot kontrolēts pastiprināti. Neskatoties uz garo vēsturi, no janvāra līdz 30.oktobrim uzņēmumam izsniegta atļauja eksperimentālā kārtā ar pirolīzes iekārtas palīdzību atbrīvoties no Inčukalnā esošo gudronu dīķu blakusproduktiem – ūdens slāņa nogulsnēm, kā arī dūņām.

Tagad sākušās jaunas problēmas. "Eksperimenta procesā uzņēmums nav ievērojis atļaujas nosacījumus. Iekārta ir strādājusi nepilnīgi, kā rezultātā vidē ir radusies smaka," sacīja VVD pārstāve Jūlija Ņikitina. Pirolīzes procesa laikā radusies gāze tika nopludināta apkārtējā vidē. VVD vienojās ar uzņēmumu par iekārtas darbības apturēšanu, līdz tā tiks savesta tehniskā kārtībā.

"Vairākkārtīgi tiek pārkāpts VVD aizliegums šo iekārtu darbināt. Tā tiek darbināta paslepus naktīs un tiek stāstītas dažādas atrunas par to, kāpēc tas tā notiek," pastāstīja Salgales pagasta pārvaldes vadītāja Eva Segliņa.

"Lai noregulētu un atrastu optimālo tehnoloģisko risinājumu, mums vajadzēja to atkal iedarbināt. Mums tomēr tā iekārta pašreiz ir eksperimentālā veidā. Mēs iedarbinājām un pēc tam atkal pārtraucām," raidījumam "Vides fakti" stāsta “E Daugava” investors Andrejs Laškovs.

"Sākotnēji uzņēmumam ir jāiesniedz pārvaldei pasākumu plāns, kurā tas apraksta, kādā veidā un cik ilgā laikā tiks novērsti gan iekārtas darbības defekti, gan bīstamo atkritumu uzglabāšanas nepilnības, un pēc tam, kad pārvalde apstiprinās pieļaujamo veidu, kā turpināt eksperimentēt, tad uzņēmums varēs atsākt darbību," skaidro VVD pārstāve Jūlija Ņikitina.

VVD šobrīd vēl tikai lemj, kādu sodu par pārkāpumiem piemērot. Tikmēr Andrejs Laškovs sola visas nepilnības novērst jau tuvākajā laikā. Arī no gudrona dīķiem atvestie produkti tikšot pārklāti ar speciālām plēvēm, lai apkārtējie iedzīvotāji nejustu nepatīkamo smaku. "Jautājums bija par pirolīzes gāzi, kura radās, un to vajadzēja kaut kur izvietot. Tagad mēs esam šo jautājumu atrisinājuši. Speciālos rezervuāros uzglabāsim un pēc tam ražosim elektroenerģiju," stāsta “E Daugava” investors Andrejs Laškovs.

Uzņēmums "E Daugava" nolēmis paplašināties, lai varētu pārstrādāt vēl vairāk riepu un ķīmisku vielu.

Lai to izdarītu, ir jāveic Ietekmes uz vidi novērtējums, kā arī jāorganizē sabiedriskā apspriešana. Visticamāk, viegli nebūs. "Pirmais solis būtu sakārtot visu to, kas šobrīd strādā,  un pierādīt, ka uzņēmums var strādāt un iedzīvotājiem nav sūdzību, un tad arī pašvaldība neliegtu savu akceptu tam, lai šāds uzņēmums attīstītos tālāk," situāciju skaidro Salgales pagasta pārvaldes vadītāja Eva Segliņa.

Ja uzņemums "E Daugava" neatrisinās jau esošās problēmas, tad paplašināšanās iespēju nebūs, skaidro VVD. Pat otrādi - ja arī turpmāk tiks konstatēti dažādi pārkāpumi un netiks samazināti milzīgie riepu kalni, uzņēmums var zaudēt esošās atļaujas. Tas, visticamāk, novestu pie biznesa slēgšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt