Uz operāciju zāli – ar «operauto». Bērnu slimnīcā mazo pacientu baiļu mazināšanai ievieš jaunas metodes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai uzlabotu mazo pacientu pieredzi slimnīcā, Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) īsteno jaunas aprūpes metodes. Piemēram, mazākajiem pacientiem ir iespēja braukt uz operāciju zāli caur slimnīcas gaiteņiem ar nelielu auto. Tāpat sarežģītām manipulācijām bērnus sagatavo ar spēļu terapijas metodēm, bet onkoloģijas pacientiem iegādāti īpaši rotaļu lāči, kas arī kļūst par pacientiem.

Aizvadītajā gadā BKUS ieviesusi vairāku soļu programmu, lai uzlabotu mazo pacientu pieredzi slimnīcā, tostarp mazinātu satraukumu un bailes.

"Šie septiņi soļi ir pirmie, ko esam aizguvuši no sadarbības klīnikām pasaulē, kas arī mērķtiecīgi strādā pie pozitīvās pacientu pieredzes.

Uz operāciju zāli – ar «operauto». Bērnu baiļu mazināšanai BKUS ievieš jaunas aprūpes metodes
00:00 / 04:16
Lejuplādēt
Piemēram, ir tāds operauto, ar kuru pats bērns vecumā līdz skolas vecumam var pa slimnīcas gaiteņiem doties uz operāciju bloku un iebraukt pats ar to operblokā. Mums tagad ir šādi divi auto. Tāpat būtisks atbalsts baiļu mazināšanā ir pediatrijas spēļu kabinets. Tur strādā māsas terapeites, kuras ir apguvušas īpašas metodes, kā bērnu sagatavot pirms nopietniem izmeklējumiem un operācijām. Viņas iesaista šo bērnu imitētā vidē un ar rotaļlietu un spēļu palīdzību ļauj bērnam iepazīties ar to, kas notiks ar viņu šīs procedūras laikā. Tas lielākais ieguvums – iespējams, ļaus arī samazināt anestēzijas izmantošanu bērniem, piemēram, magnētiskās rezonanses laikā," stāstīja BKUS Pacientu pieredzes un klientu apkalpošanas daļas vadītāja Vita Šteina. 

Onkoloģijas nodaļas bērnu māsa Madara Blumberga norādīja, ka pacientu pieredzes uzlabošana ir māsu ikdiena, taču jaunā sistemātiskā pieeja to atvieglojot. Māsa ievērojusi, ka bērni novērtē uzlaboto ēdināšanas sistēmu, jo vienas ēdienreizes dažādie ēdieni salikti atsevišķos traukos, kā arī zem katras maltītes uz šķīvja slēpjas kāds zīmējums. Tāpat onkoloģijas pacientiem drīz plānots izmanot īpašus rotaļu lāčus baiļu mazināšanai.

"Pats lācis fiziski pie pacientiem vēl nav nokļuvis. Mēs pašlaik rakstām noteikumus, lai visi zinātu, ko tad ar to lāci var darīt. Bet fiziski visi lāči jau ir slimnīcā. Bērniem, kuri ārstējas no onkoloģiskām saslimšanām, tā terapija ir ļoti ilgstoša, un ir ļoti daudz lietu, kas ikdienā terapijas laikā mainās. Tad viņš atnāk uz slimnīcu, viss viņam ir jauns.

Viņu aiztiek daudz cilvēku – mēs gribam izmērīt asinsspiedienu, mēs gribam, lai bērns ir mierīgs analīžu paņemšanas laikā.

Tas lācis ir tāds kā spogulis šīm bērna darbībām. Mēs varam daļu procedūru imitēt uz šādas rotaļlietas, un bērns tādējādi gūst mieru un izpratni par procedūru. Savukārt lielākiem bērniem, tādiem, kas jau apzinās šo procesu, tas lācis ir forša rotaļlieta, ko turēt blakus. Un tam lācim arī nāk apmatojums no galvas nost līdzīgi kā lielākajai daļai bērnu, kas saņem ķīmijterapiju... (..)," stāstīja Blumberga.

Programmā jau divus gadus par pieredzēto slimnīcā tiek aptaujāti visi stacionāra nodaļās nonākušie bērni, pusaudži un viņu vecāki.

"Pagājušajā gadā mēs izvērtējām rezultātus, ko par mums teica vairāk nekā 5000 ģimenes. Izvirzījām uzlabošanas prioritātes. Pirmais bija profesionālā informācija, proti, kā ārsti izskaidro ārstniecības  informāciju pacientiem, cik saprotami, vai iepazīstina ar ārstniecības plānu, vai izskaidro analīžu rezultātus. Otrs ir, vai māsas izskaidro medikamentus, veicamās procedūras un vai ar tām iepazīstina pirms to sākšanas. Trešais ir sāpju mazināšana. Ceturtais bija ēdināšanas kvalitātes uzlabošana, kas ir patlaban aktīvā uzlabošanas procesā. Mēs nupat esam apkopojuši rezultātus, mums izaugsme vērojama 10%–15% robežās šajās izvirzītajās jomās," stāstīja Šteina.

Savukārt šajā gadā programmā izvirzīts jauns uzdevums – Bērnu slimnīca izstrādā plānu arī medicīnas personāla pieredzes uzlabošanai darba vidē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti