Kā labāk dzīvot

Mācīties mūziku var arī pieaugušie: ko tas dod cilvēka izaugsmei

Kā labāk dzīvot

Par Latvijas ainavu un cilvēka veidotu bioloģisko daudzveidību

Par vīru sāpi... Andropauze. Kā tā ietekmē vīrieša dzīvi?

Urologs: Lai izvairītos no zema testosterona līmeņa, vīriešiem jāsporto

Vīrieša ķermenis, gadiem ejot, pakāpeniski atsakās pakļauties gribai, rodas pastāvīgs nogurums, garastāvokļa maiņas, dzimumtieksmes trūkums. Tas bieži vien izskaidrojams ar testosterona līmeņa krišanos, ko mēdz dēvēt par andropauzi. Urologs, starptautiski sertificēts andrologs un seksologs Juris Ērenpreiss norāda, galvenais iemesls tam ir mūsdienām tik raksturīgais daudzu kaišu cēlonis – mazkustīgums.

“Andropauzes termins medicīnā vairs netiek lietots, to sauc par vēlīno testosterona deficītu,” Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsver Ērenpreiss.  Viņš skaidro, ka pielīdzināt to menopauzei arī nevar, jo testosterona izdalīšanās vīriešiem neapstājas pavisam, tikai samazinās. Ja vīrietis ir vesels, aktīvs, tad samazināšanās ir fizioloģiska, dabīga. Bet reizēm tā pamazināšanās ir pārāk strauja, zem attiecīgajam vecumam nepieciešamās normas, tāpēc sākas problēmas.

“Vīrietim nekāda andropauze nebūs, ja viņš būs vesels, kustīgs,” Ērenpreiss definē galveno kaites iemeslu.

Pamazināta testosterona pirmais simptoms ir erekcijas traucējumi, dzimumtieksmes trūkums un seksuāli traucējumi. Ja tas kļūst pataloģisks novērojams arī vispārējs nogurums, karstuma viļņi, attīstās osteoporoze, anēmija.

Seksologs stāsta, ka dakteris Anatolijs Požarskis savā disertācijā no Daugavpils ir analizējis pusotra tūkstoša vīriešu veselības rādītājus un nonācis pie secinājuma, ka testosterona samazināšanās notiek, ja ir papildu saslimšanas – liekais svars, paaugstināts spiediens, diabēta stāvoklis, hroniskas plaušu slimības. Viņa apkopotie dati liecināja, ka no šiem vīriešiem 70 procentiem ir samazināts testosterona līmenis, kamēr veselo vīriešu vidū testosterons ir pazemināts tikai četriem procentiem.

Pēkšņu testosterona trūkumu var radīt arī kāds psiholoģisks pārdzīvojums, stress, piemēram, dzīvesbiedra nāve. Tad testosterona līmenis var vienā brīdī kristies tik, cik dabīgi tas kristos 10 gadu laikā.

“Nekādā gadījumā nevar pieļaut lieko svaru,” kā pirmo priekšnoteikumu profilaksei nosauc Ērenpreiss.

Viņš stāsta, ka pirmās lietas, kas vīrietim ar zemu testosterona līmeni tiek ieteiktas – vai nu potēt testosteronu mākslīgi, vai zaudēt svaru. “”Tiem, kas zaudē 10-15 kilogramus, pusei no šiem vīriešiem pieaug testosterona līmenis,” uzsver dakteris.

Seksoloģijā tiek runāt par bioloģiskajām šķērēm, kad sievietēm pēc 30 gadiem seksuālā interese pieaug, bet vīriešiem interese par seksu gan fizioloģiski, gan psiholoģiski samazinās. Tas, ka vīriešiem vecumā parādās interese par jaunākām sievietēm, skaidrojams ar to, ka tad vīriešiem vajadzīgs spēcīgāks stimuls, ko tieši jaunākas sievietes arī sagādā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti