Ugunskura iekurināšana reizēm kļūst par izaicinājumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Atpūšoties pie dabas, jāzina, kā iekurt ugunskuru. Tikpat svarīgi ir zināt, kā to apdzēst. Latvijas Televīzijas raidījums "Vides fakti" Gulbju ezera krastā aplūkoja vietu, kur redzamas meža ugunsgrēka pēdas.

Cilvēki bija atbraukuši makšķerēt un atpūsties. Viņi bija atraduši vietu ugunskuram dažu metru attālumā no ezera, kur nav blakus koki vai sausi zari, kas varētu radīt bīstamību.

"Aizejot prom viņi ugunskuru nodzēsa, aplaistīja ar ūdeni un aizbrauca, bet nepilnu diennakti vēlāk šeit izcēlās ugunsgrēks, jo apakšā atrodas kūdra un tā ir bīstama lieta ugunskura vietām," rāda vietējā viesu nama saimnieks Modris Jaunvalks.

Var pietikt ar vienu dzirksteli, lai kūdra sāktu gruzdēt, cilvēks no sākuma to var pat nepamanīt, jo gruzdēšana notiek zem virsējā augu slāņa.

Kad tas iekrīt, veidojas vietas, kur ir atklāta liesma un ātri vien var izveidoties plašs meža ugunsgrēks.

Vēl pavisam nesen kaimiņvalstī Lietuvā Kuršu kāpās izcēlās postošs ugunsgrēks cilvēka neuzmanības dēļ. Arī Gulbju ezera konkrētais piemērs parāda, kāpēc ugunskuri jākur speciālās vietās.

Tomēr dažreiz cilvēki mokās, lai tiktu pie uguns, it īpaši lietainā laikā.

"Veiksmīgi lietainā laikā iekurt ugunskuru kādā atļautā vietā nav liela problēma, jo jāatrod pietiekami liela egle, zem kuras arī lietus laikā būs neliels daudzums ar sausiem zariem," stāsta Modris Jaunvalks un turpina: "Lūk, šeit ir egle, kurai ir bijis kāds bojājums. Te ir sveķi, kas ir lielisks iekurināmais materiāls. Var izmantot gan priežu, gan egļu sveķus, jo nav atšķirība."

Veidojot ugunskura vietas, saimnieki šeit ir izrakuši kūdru un tās vietā sabērta smilts, jo drošība pirmajā vietā.

"Veidojam sauso zariņu vietu. Redz, kur sveķi!" rāda vietējais saimnieks un turpina: "Sveķiem nav svarīgi, sauss vai slapjš laiks. Sveķi degs vienmēr un klāt liekami resnāki zariņi."

Jebkuros laika apstākļos varam tikt pie uguns, ja ir kaut nedaudz zināšanas. Vien atliek  parūpēties, lai uguns tiktu apslāpēta.

Pie Gulbju ezera Talsu pusē iespējams baudīt arī Latvijas dabas skaistumu, uzkāpjot 26 metrus augstajā Ūdrkalna tornī, kas slejas pāri koku galotnēm, un vērojot gan Usmas ezeru ar slaveno Moricsalu, gan Stendi, gan Talsus.

Vasaras otrajā pusē mežs pie Gulbju ezera ir bagātīgs ar mellenēm un brūklenēm. Skolēni ekskursijās iepazīst mežu un putnus. Tuvējā apkārtnē sastopami brieži, staltbrieži, mežacūkas, aļņi un stirnas.

Naktsmītnes ar visām ērtībām atpūtas centrā ir pieejamas, bet katrs tūrists ezera krastā droši var celt savu telti un nakšņot, kad miga gatava, jāiet izlūkos, ar ko šī vieta vilina daudzus. Arī ezerā zivju netrūkstot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti