Ūdensvada un kanalizācijas ierīkošana privātmājās Daugavpilī daudziem nav pa kabatai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Tikai katrs trešais privātmājas saimnieks Daugavpilī gatavs pieslēgties pie pilsētas kopējiem ūdens un kanalizācijas tīkliem. Iemesls - dārdzība un nespēja veikt samaksu, lai no savas privātmājas pieslēgtos pilsētas tīkliem.

Daugavpilī šobrīd noslēgumam tuvojas Kohēzijas fonda atbalstīts projekts 25 miljonu eiro apmērā, kura rezultātā veikti vairāki pasākumi, lai nomainītu caurules, izbūvētu jaunas stacijas un veiktu vides drošības pasākumus, tostarp iespēju pilsētas komunālajiem ūdensapgādes un kanalizācijas tīkliem pieslēgties vismaz trim tūkstošiem privātmāju. Taču no līnijas līdz mājai pieslēgums jāveic par saviem līdzekļiem, un to ne visi var atļauties.

Jau vēstīts, ka Daugavpilī pēdējā laikā strauji palielinājies lūku vāku zādzību skaits. Kā skaidro policijā, to nevar norakstīt uz vēlmi tos pārdot, jo metāla cena ir kritusies; visticamāk, iemesls ir ietaupīt uz iespēju savu privātmāju pieslēgt pilsētas komunālajiem tīkliem. Jo izmaksas šim pasākumam nav mazas, stāsta Grīvas un Judovkas mikrorajona iedzīvotāji.

„Pie mums maz kas pieslēdzas pie šiem ūdensvada tīkliem. Es dzīvoju Sēlijas ielā, bet ūdensvads caur visu dārzu jārok no Garās ielas, mums te tikai daži kaimiņi pieslēgušies, viss tik dārgs - trubas un viss pārējais, pāri par tūkstoti būs jāmaksā, taču kaimiņi apmierināti, ūdens nāk tīrs un par kanalizāciju nav jādomā,'' - tā stāsta Jūlija un Olimpiada. Viņu kaimiņš Sergejs tikko kā ūdensvadam pieslēdzies, kā pats atzīst - viņam tas izmaksājis ap 600 eiro, bet blakus kaimiņam, kurš izmantojis ekskavatoru, pieslēgums izmaksājis dārgāk.

Tas ir Eiropas Kohēzijas fonda noteikums - nodrošināt pieslēgumu līdz tā sauktajai sarkanajai līnijai, par pārējo atbild mājas saimnieks, stāsta Daugavpils domes priekšsēdētāja vietnieks Pēteris Dzalbe:

'' (..) Ir jautājums, kurš izbūvēs nākošos 20-30 metrus, dažreiz pat 50 un vairāk metrus. Tāpēc tagad pašvaldība domā kopā ar uzņēmumu ''Daugavpils ūdens'', kā rast iespēju – vai nu tas būs ilgtermiņa atmaksāšanas grafiks (”Daugavpils ūdens'' izbūvē un tad piecu gadu laikā cilvēks to apmaksā).

Viens pieslēgums ar tehnisko dokumentāciju vidēji maksā no 600 līdz 1000 eiro. Protams, ne katrs gatavs uzreiz samaksāt tādu summu, bet uz pieciem gadiem tas būtu maksājums 18 eiro mēnesī.''

Tomēr arī šī summa ne katram ir pa spēkam, īpaši pensionāriem, kas lielākoties mīt šajās privātmājās, tāpēc te nekas nemainīsies - būs sausā tualete un ūdens tāpat kā tagad - no akas, stāsta Juzefs:

''Man pieslēgumu nevajag. Ūdens no akas, kādreiz gan gadās ne ļoti tīrs. Pats šo ūdeni nedzeru, kaimiņiem palaistu dārzu, bet no viņiem ņemu spaini dzeramā ūdens, lai uzvārītu tēju, kafiju vai kādu zupu, man vienam ar to pietiek.''

Par pensiju pieslēgties ūdensvadam nav reāli, stāsta arī Juliāns un Alīna, abi kopā pārtiek no 300 eiro pensijas un nav gatavi modernizācijai, kuras dēļ vēl nāksies lauzt mājas grīdas un likt caurules.

Taču blakus Judovkā, kur modernizācijas projekts nav aptvēris visu mikrorajonu, ir iedzīvotāji, kas būtu gatavi maksāt, lai tikai varētu lietot tīru dzeramo ūdeni. Uz to cer Viktors, kurš dzeramo ūdeni spiests ņemt uz ielas no Daugavpils ūdens krāniem vai meklēt ūdeni citviet.

Tieši rūpēs par tīru dzeramo ūdeni Daugavpilī arī tika īstenots 25 miljonus vērtais ūdensapgādes un kanalizācijas projekts. Mikrorajonos pie Daugavas, kur upe pavasaros bieži applūst, bet pati apbūve veca, tas ir būtiski, atzīst Pēteris Dzalbe:

''Protams, tie ir arī ekoloģijas un vides jautājumi. Nereti gadās, ka blakus ir dzeramā ūdens aka un pirms daudziem gadiem izbūvētās asenizācijas bedres. No tām tiek piesārņoti gruntsūdeņi, un tad par dzeramā ūdens kvalitāti runāt nevaram.''

Pašvaldībā cer, ka arī kanalizācijas pieslēgums raisīs interesi, jo šobrīd ne pie katras mājas tualetes bedres var piebraukt jaunās mašīnas, lai to izsūknētu.

Kopumā Daugavpils ūdensapgādes un kanalizācijas modernizācijas projektu plānots pabeigt līdz šī gada beigām; patlaban, kamēr ūdens līmenis ir zems, jaunas caurules tiek liktas arī zem Daugavas, lai savienotu mikrorajonus ar centru un mazinātu kanalizācijas noplūdes risku draudus, stāsta „Daugavpils ūdens” pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti