Rīta Panorāma

Intervija ar Mairi Briedi

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ingu Vītolu

Intervija ar Ingu Vītolu

Tuvojoties jaunam karstuma vilnim, mediķi aicina ievērot papildu piesardzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ņemot vērā meteorologu prognozēto karstumu, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no karstuma dūriena. 30.jūlijā slimnīcā nogādāti 25 cilvēki ar karstuma radītiem veselības traucējumiem pēc ilgstošas uzturēšanās saulē, tostarp gan 15 bērni, gan pieaugušie, arī sirmgalvji, kuri ilgstoši atpūtušies pludmalē vai uz ielas.

Apstākļos, kad karstums pārsniedz 25 - 30 grādus pēc Celsija, pēc iespējas mazāk jāuzturas tiešajā saulē dienas viskarstākajā laikā no plkst. 11.00 līdz 15.00, jāizvēlas atbilstošs apģērbs, jāuzņem pietiekamā daudzumā šķidrums, kā arī jāparūpējas par bērniem un sirmgalvjiem, informē NMPD.

  Mediķi atgādina parūpēties arī par tiem, kas paši nespēj sevi pasargāt no saules un karstuma iedarbības - mazuļus un vecus cilvēkus.  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Inga Vītola sarunā ar Latvijas Radio atgādināja īpaši uzmanīt pavisam mazus bērnus ratiņos, nekādā gadījumā ratiņus nepārsegt, nodrošināt vedināšanu kulbiņā, jo tajā, tāpat ka automašīnu salonos,  temperatūra  kāpj ļoti ātri. 

„Ātrās palīdzības” pārstāve Inga Vītola: Karstumā īpaši jāparūpējas par maziem bērniem
00:00 / 00:29
Lejuplādēt

Simptomi karstuma radītajiem veselības traucējumiem ir vājuma jušana, galvassāpes un slāpes. Organisms jūt savādākus apstākļus, nekā tie ir ikdienā. Tas nozīmē, ka nepieciešams sameklēt vēsāku vietu ēnā, atvēsināties un padzerties, informē NMPD pārstāve Inga Vītola. Cietušo nepieciešams atģērbt, mitrināt ar vēsu ūdeni cietušā pieri, kaklu un krūtis. Jādod dzert vēsu ūdeni un jāmēģina radīt gaisa plūsmu, vēdinot un dzesējot telpu ap cietušo.

Lai izvairītos no karstuma, pēc iespējas vairāk jāatrodas labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, nevajadzētu uzturēties atklātā saulē un nestrādāt, kā arī nesportot laikā, kad karstums ir visintensīvākais.

Ja tomēr jādodas ārā, ieteicams vilkt cepuri un gaišas, vieglas, elpojošas kokvilnas auduma drēbes. Uz ielām labāk turēties vairāk ēnas pusē un paņemt līdzi pietiekamu daudzumu ūdens. Izdzertā šķidruma daudzumam jābūt tādam, lai nejustu slāpes. Pamīšus var lietot vēsu dzeramo ūdeni ar augļu sulu vai minerālūdeni

Mediķi neiesaka lietot alkoholu, stipru kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju jeb ķermeņa atūdeņošanos.

Ja uz ielas paliek pārāk karsti, meklējams atvēsinājums veikalos, kafejnīcās un citās telpās ar kondicionēšanas iekārtām. Lai atvēsinātos, var iet vēsā dušā, vannā vai norīvēties ar slapju dvieli.

Cilvēki karstumā kļūst pārgalvīgi un bieži redzams, ka neprātīgi lec dažādās svešās vietās ar galvu pa priekšu. Tas ir ļoti bīstami, jūlija pēdējās dienās mediķi snieguši palīdzību 27 cilvēkiem, kuri lekuši ūdenī uz galvas un kājām.

Jāattur alkohola reibumā esoši cilvēki no iešanas ūdenī. Jāmēģina atrunāt pārgalvīgos peldētājus no varoņdarbu veikšanas, kas var beigties traģiski.

Pārkaršana var izraisīt smagus veselības traucējumus un apdraudēt dzīvību. Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, jākonsultējies ar savu ģimenes ārstu. Ārpus ģimenes ārsta darba laikam var zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Veselības stāvoklim pasliktinoties un parādoties ķermeņa trīcēšanai, drebuļiem, augstai temperatūrai, sliktai dūšai ar vemšanu, apziņas traucējumiem, krampjiem vai samaņas zudumam, nekavējoties ir jāzvana 113.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti