4. studija

Skolēni un vecāki no pedagoga prasa cieņu un higiēnu...

4. studija

4.studijas viesis - gastroentorologs, profesors Anatolijs Danilāns

Mūs apdraud jauns tuberkulozes veids! Kā viltīgo slimību atšķirt no parasta klepus?

Tuberkuloze - ne tikai Veidenbauma laikos. Kā atpazīt bīstamo infekciju?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šobrīd ir vīrusu laiks un daudzi cīnās ar iesnām un klepu. Taču daudzviet pasaulē ir izplatījusies tuberkuloze un Latvija ir Eiropā trešā valsts ar sliktāko situāciju cīņā pret bīstamo infekcijas slimību. Ir svarīgi pasargāt sevi un atšķirt parastu klepu no tuberkulozes.

Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa saka, ka Latvija un mūsu kaimiņvalsts Lietuva, kā arī Rumānija un dažas citas Eiropas valstis neizskatās labi saslimstības ar tuberkulozi ziņā. Labā ziņa gan ir tāda, ka vislielākā saslimstība ar tuberkulozi bija no 1999. līdz 2002.gadam. Tolaik ik gadu bija vairāk nekā 1500 saslimšanas gadījumu, bet pēdējos gados saslimstība arvien samazinās. Tomēr katru gadu Latvijā reģistrē vairāk nekā 300-400 tuberkulozes gadījumu.

Tuberkuloze ir smaga infekcijas slimība, kas prasa ilgu un rūpīgu ārstēšanos. Simptomi ir ilgstoša klepošana, paaugstināta ķermeņa temperatūra, nogurums, svīšana. Turklāt

tas ir mīts, ka ar tuberkulozi nevar saslimt labi situēti cilvēki.

Jebkurš cilvēks var būt pakļauts tuberkulozes riskam, bet ir vairāk jutīgas grupas, kurās ir lielāka iespēja attīstīties slimībām, paskaidroja Tuberkulozes un plaušu slimību centra multirezistentās tuberkulozes nodaļas vadītāja Līga Kukša.

"Klasiskās slimības pie kurām visbiežāk attīstās tuberkuloze ir cukura diabēts, HIV infekcija, jebkura būtiska imūnsistēmas iedragāšana," teica Kukša.

Sabiedriskajā transportā cilvēkam ar normālu imūnsistēmu risks saslimt ar tuberkulozi ir salīdzinoši mazs,

jo pieturās, atverot durvis, notiek gaisa apmaiņa, taču ilgstoši atrodoties ciešā kontaktā ar tuberkulozes slimnieku risks ir krietni lielāks, jo slimība izplatās ar pilieniem gaisā.

Baktērijas spēj turēties gaisā un lidot un pastāv iespēja inficēto pilienu ieelpot plaušās. Daļu baktēriju elpceļi izvadīs ārā, tāpēc gaisā esošās daļiņas tikai 10% gadījumu nonāk plaušu audos, tiek asinsritē un var sākties slimības process. Arī tad saslimst tikai 10% cilvēku visā savas dzīves laikā, bet ne uzreiz.

Katrs ceturtais pasaules iedzīvotājs ir saskāries ar tuberkulozes baktēriju un inficējies, bet ar tuberkulozi slimo daudz, daudz, daudz mazāka iedzīvotāju grupa, uzsver Dimiņa.

Latvijā 95% jaundzimušo vakcinē pret tuberkulozi, lai pasargātu no smagām slimības formām, bet tā nav vakcīna, kas pasargā mūža garumā. Tas ir imūnsistēmas uzdevums. Kukša atzīst, ka

visā Eiropā saslimstībai ar tuberkulozi ir tendence mazināties.

Savukārt multirezistentās tuberkulozes jeb zāļu nejūtīgas tuberkulozes pacientu skaits nav tik liels, lai radītu lielas briesmas.  Latvijā ir konstatēti 40 pacienti ar zāļu rezistento tuberkulozi, kas arī ir ārstējama, bet ar citiem medikamentiem.

Multirezistentās tuberkulozes problēma ir sākotnējā tās nepietiekamā apzināšana un diagnosticēšana, dodot iespēju slimībai izplatīties. Nākamā problēma bija tā, ka daudzām valstīm, Latvija gan nav to skaitā, nepietika medikamentu, lai ārstētu zāļu rezistento tuberkulozi. Kukša uzsver, ka tuberkuloze Latvijā ir ārstējama jebkurā gadījumā un valstī ir pieejamas absolūti visas zāles.

Ārstēšanas ilgums  pacientiem var būt no 4 mēnešiem līdz pat 2 gadiem.

Personai pēc primāras inficēšanās ar tuberkulozi infekcija parasti attīstās 1-2 gadu laikā, ja imūnsistēma nespēj kontrolēt infekcijas izplatību organismā. Tāpēc tuberkulozes kontaktpersonu novērošanu veic 2 gadus.

Lai arī vakcināciju dati ir labi un pēdējo gadu laikā ir būtiski samazinājies ar tuberkulozi saslimušo skaits, tomēr Latvijai ir vieni no sliktākajiem rādītājiem Eiropā. Tādēļ jāatceras sekot līdzi savai veselībai un labāk lieku reizi aiziet pie ārsta. Mediķi uzsver,- ja arī vīrusu laikā klepus ir ilgāk nekā divas nedēļas un nepadodas ārstēšanai, ir jādodas pie sava ģimenes ārsta, un to atlikt nav prāta darbs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti