Trūkst finansējuma Salaspils reaktora demontāžai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

2015.gada valsts budžetā Salaspils reaktora demontāžas darbiem līdzekļi nav atrasti, tāpēc 21.oktobrī Ministru kabineta piešķirtie līdzekļi tiek izlietoti steidzamai situācijas uzlabošanai reaktorā. Piešķirtos 120 000 eiro izmanto radioktīvā ūdens tvertņu remontam, kuru stāvoklis nebija pārbaudīts kopš sešdesmitajiem gadiem. Vienlaikus notiekošā vides uzraudzība norāda, ka tritija svārstības ir normas robežās, pavēstīja Valsts vides dienestā (VVD).

Paaugstināts tritija daudzums konstatēts pie decembrī izsūknētās tvertnes, Latvijas Radio raidījumam "Pēcpusdiena" pastāstīja Latvijas Universitātes (LU) Ķīmiskās fizikas institūta vadošā pētniece Gunta Ķizāne. Darbi Salaspils reaktora teritorijā notiek, lai sakārtotu teritoriju. 

Lai likvidētu Salaspils kodolreaktoru, nepieciešami naudas līdzekļi ap 5,4 miljoniem eiro un aptuveni trīs līdz piecu gadu ilgs demontāžas laiks, sacīja LU pārstāve Gunta Ķizāne. Līdz šim šāds finansējums valsts budžetā nav atrasts, tāpēc 21.oktobra Ministru kabinetā tika pieņemts lēmums par 120 000 eiro piešķiršanu steidzamai situācijas uzlabošanai. Otru tvertni plānots iztukšot janvāra mēnesī, pavēstīja LU pētniece Ķizāne. 

2015.gada budžetā reaktora demontāžas darbiem līdzekļi nav atrasti. 

"Sākot no 2012.gada, nauda nav tikusi piešķirta pat reaktora uzturēšanai, un apsaimniekošanas izmaksas sedz LU, kas iecerējusi šo vietu attīstīt tālāk," pavēstīja Salaspils reaktora administrators Jānis Rudzītis. Gadā reaktora uzturēšana LU izmaksājot aptuveni 200 tūkstošus eiro.

LU speciālisti ir uzsākuši nepieciešamās pārbaudes un mērījumus, lai iegūtu informāciju par notikušo, kā arī strādā pie rezultātu izvērtēšanas un situācijas analīzes. Tas varētu ļaut iegūt pilnvērtīgu informāciju par reaktora tvertņu faktisko stāvokli, kā arī novērtēt riska pakāpi un spriest par citiem neatliekamiem darbiem kodolreaktorā.

Reaktora baseinā radioaktīvajā ūdenī joprojām atrodas dažādas detaļas, kuru savākšanai un deponēšanai nepieciešami līdzekļi, pastāstīja LU Cietvielu fizikas institūta Radiācijas fizikas nodaļas vadošais pētnieks Jānis Bērziņš. Finansējums būs nepieciešams arī jaunu drošības sistēmu iegādei, ar kuru uzraudzīt reaktora demontāžas procesu.

Nav apstiprinājies fakts par radioaktīvā ūdens nokļūšanu apkārtējā vidē tieši no reaktora ūdens tvertnes, sacīja VVD Radiācijas drošības centra (RDC) direktors Mārcis Slavinskis, kurš uzsvēra, ka Salaspils iedzīvotāji un kodolreaktorā strādājošie nav pakļauti kaitīgai radioaktivitātes iedarbībai. Par radioaktīvā ūdens nonākšanu vidē šobrīd spriest ir pāragri.

Iepriekš ziņots, ka radioaktīvais tritijs izsūcies cauri nerūsējošai tvertnei un nonācis apkārtējā vidē. Tā daudzums 10 bekakerelu litrā (Bq/l) ir 10 reizes mazāks par pieļaujamajiem 100 Bq/l. Radiācijas līmenis Salaspils kodolreaktora teritorijā liecina, ka notikušās tritija svārstības ir normas robežās, informēja VVD RDC.

13. un 14.decembrī vides drošības uzlabošanai Salaspils kodolreaktorā  vienai no nerūsējošā tērauda tvertnēm tika veikta radioaktīvā ūdens izsūknēšanas, kā arī deaktivizācijas un žāvēšanas darbi. Nerūsējošā tērauda tvertne ir ievietota dzelzsbetona ārējā apvalkā un pašreiz ir konstatēts, ka nedaudz ūdens ir iekļuvis telpā starp dzelzsbetona apvalku un tērauda tvertni.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti