Tromboze pēc «AstraZeneca» vakcīnas un Covid-19 izraisīta nāve. Kā salīdzināt riskus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Letāla iznākuma iespējamība pēc inficēšanās ar koronavīrusu strauji palielinās līdz ar vecumu, bet inficēšanās iespējamība ir atkarīga no infekcijas izplatīšanās sabiedrībā intensitātes. Savukārt potes izraisīto smago komplikāciju iespējamība ir atkarīga no vakcinējamā cilvēka vecuma, izriet no Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) publiskotajiem datiem.

Eiropas regulators 23. aprīlī publicēja atjaunoto informāciju par kompānijas “AstraZeneca” ražotās vakcīnas “Vaxzevria” izmantošanas radīto risku un ieguvumu attiecību. EZA kopējais secinājums palika nemainīgs – kopumā šis preparāts ir iedarbīgs un drošs, smagas blaknes ir ārkārtīgi retas, tomēr lēmums par to, kādas iedzīvotāju grupas ar to vakcinēt, tika atstāts Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ziņā – tās var ņemt vērā tostarp gan citu vakcīnu pieejamību, gan aktuālo epidemioloģisko situāciju katrā vietā.

EZA publiskotie aprēķini (.pdf) attiecas uz vissmagāko līdz šim reģistrēto “Vaxzevria” blakusefektu – potenciāli letālo trombozi ar trombocitopēnijas sindromu. Šie aprēķini balstīti vairākos pieņēmumos. Pirmkārt, tiek pieņemts, ka preparāta iedarbīgums Covid-19 izraisītu nāves gadījumu novēršanā četru mēnešu laikā ir 80% (tas ir nedaudz labāks rādītājs nekā masveidīgajā izmantošanā un klīnisko izmēģinājumu gaitā iegūtie rezultāti – 71–76%).  Otrkārt, tiek pieņemts, ka šī perioda laikā infekcijas izplatīšanās ātrums sabiedrībā nemainās. Visbeidzot, aprēķiniem EZA izmantojusi ES vidējos hospitalizācijas un mirstības rādītājus (lai gan realitātē tie katrā valstī ir atšķirīgi un atkarīgi tostarp arī no nacionālās veselības aprūpes sistēmas stāvokļa).

Kā piemēru EZA apskata vairākus scenārijus – ar augstu, vidēju un zemu infekcijas izplatības līmeni.

Pirmajam scenārijam aptuveni atbilst pašreizējā situācija Latvijā (EZA izmanto rādītāju 886 inficēšanās gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju mēnesī – pēc Rus.lsm.lv aprēķiniem, tas ir 400 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju divās nedēļās). Otrajam scenārijam izvēlēts divreiz mazāks rādītājs (180 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju divās nedēļās) – tāda situācija Latvijā bija novembra sākumā. Trešajā, “visvieglākajā”, scenārijā saslimstība ir 25 gadījumi uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju divās nedēļās – tāda situācija Latvijā nav redzēta kopš oktobra sākuma.

“AstraZeneca” vakcīnas “Vaxzevria” novērsto nāves gadījumu skaits un netipiskās trombozes gadījumu skaits pēc tās izmantošanas (vecuma grupās, pēc pirmās devas):

Pēc EZA aprēķiniem, visās vecuma grupās un visos scenārijos bez izņēmuma novērsto hospitalizācijas gadījumu skaits ir lielāks nekā iespējamo trombozes gadījumu skaits. Vakcinācijas ceļā novērsto nokļūšanas intensīvajā aprūpē gadījumu skaits izrādās lielāks visām vecuma grupām epidēmijas augstas un vidējas intensitātes apstākļos, epidēmijas zemas intensitātes apstākļos cilvēkiem 20–49 gadu vecumā trombu iespējamība izrādās lielāka nekā iespējamība Covid-19 dēļ nokļūt intensīvajā aprūpē, bet vecuma grupai no 50 līdz 59 gadiem šīs iespējamības izrādās apmēram līdzīgas. Visbeidzot, iespējamība nomirt ar Covid-19 izrādās lielāka nekā trombozes iespējamība par 60 gadiem vecākiem vakcinējamiem pat epidēmijas vismazākās intensitātes apstākļos, savukārt epidēmijas augstas intensitātes apstākļos vienīgā grupa, kurai iespējamība nomirt ar Covid-19 ir mazāka par trombu izveidošanās iespējamību, izrādās cilvēki 20–29 gadu vecumā.

“AstraZeneca” vakcīnas “Vaxzevria” novērsto nāves gadījumu skaits un netipiskās trombozes gadījumu skaits pēc tās izmantošanas (vecuma grupās, pēc pirmās devas):

EZA nesniedz savu vērtējumu par to, cik liela ir trombozes izraisītu nāves gadījumu iespējamība. Iepriekš Kanādas Nacionālā imunizācijas konsultatīvā padome paziņoja, ka šādu iespējamību vērtē apmēram 40% līmenī, pēc Lielbritānijas datiem, kā vēstīja “Reuters”, tā ir aptuveni divas reizes mazāka – paredzams, ka no pieciem trombozes gadījumiem letāli beigsies viens.

“AstraZeneca” vakcīnas “Vaxzevria” novērsto nāves gadījumu skaits un netipiskās trombozes gadījumu skaits pēc tās izmantošanas (vecuma grupās, pēc pirmās devas):

“AstraZeneca” ražotā “Vaxzevria” līdz šim veidojusi Latvijas vakcīnu portfeļa pamatu, tomēr, kā izrādījies, ražotājs nespēj pildīt saistības: uzņēmums informējis Eiropas Komisiju, ka arī aprīlī-jūnijā neizpildīs piegāžu plānu (janvārī-martā ražotājs nodrošināja tikai trešdaļu solītā, savukārt otrajā ceturksnī samazinās apmēru līdz aptuveni 40%). Saistībā ar to, kā arī tādēļ, ka ES pārdalījusi daļu “Pfizer”/”BioNTech” vakcīnas devu un šis ražotājs piekritis palielināt piegādes, gaidāms, ka otrajā ceturksnī par Latvijā dominējošo kļūs “Pfizer”/”BioNTech” ražotā “Comirnaty” – plānots, ka Latvija saņems gandrīz miljonu tās devu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti