4. studija

Ko ainažnieki doma par alko-tūrismu pierobežā?

4. studija

Trikātas pienotava likvidēta, parādi zemniekiem - palikuši.

Kāpēc trīsgadīgam bērnam vispārējā narkozē jāizrauj 6 zobi?

Trīsgadīgam bērnam izrauj sešus zobus; ģimene dusmīga, ārsti pastāv uz savu taisnību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ģimene no Sējas savu trīsgadīgo bērnu aizveduši uz Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas klīniku, kurā meitenītei vienā reizē izrauti seši zobi. Ģimenei par pakalpojumu bijis jāmaksā, un par klīnikas lēmumu zobus izraut nevis labot ģimene vērsīsies Veselības inspekcijā.

Trīs ar pusi gadus vecajai Ancei bijušas lielas zobu sāpes.

„Aizveda viņu uz Rīgu, pulkstenis bija 16.00. Nav neviena dežūrārsta. Vispār nav neviena daktera. Iznāk tā, ka darba laiks ir beidzies?” atceras Ances vecmāmiņa Hermīne.

Māsiņa esot teikusi, ka par samaksu varot kaut uzreiz veikt vai nu zoba labošanu, vai izraut sāpīgo mocītāju.

„Viņa varot izsaukt ārstu. Nepilni 200 eiro narkoze un vēl paskaitīja zobiņus, iznāca 500 eiro samaksa. Tad sanāk tā - par naudu var visu izdarīt, bet kad naudas nav, tad bērnam jāmirst nost?” neizpratnē ir Hermīne.

Māte atteicās maksāt, jo tādas naudiņas ģimenei neesot. Tāpēc veda meitu ar visu sāpošo zobu atpakaļ uz mājām. Ģimene dzīvo Sējā, stundas braucienā no Rīgas. Nākošajā rītā atkal mazo veda uz Stomatoloģijas klīniku, kur ķirurgs vispārējā narkozē izrāvis bērnam sešus zobus.

„Tos zobus nevajadzēja raut, jo bērnam ir tikai trīs ar pusi gadi. Viņš attīstās, aug žoklītis. Painteresējoties pie citiem stomatologiem, viņi ir šausmās. Bērnam aug žoklis un kādi izaugs nākošie zobi? Viņi var augt šķībi greizi uz iekšu, uz āru,” uzskata vecmāmiņa.

Savukārt klīnikas zobārsts Miks Lejnieks skaidro, ka apskatot mutes dobumu, konstatēts, ka ir daudz kariozu (neārstētu) zobu, kas steidzami jāārstē vai jāizrauj.

Lēmums izraut tik daudz zobus vienā reizē esot pieņemts bērna drošības labad.

„Ja prognozējam, ka zobs nevar nostāvēt vismaz trīs gadus un bērns atsaka ārstēšanu, zobiņu var ņemt ārā. Viennozīmīgi tas ir labāk, nekā strutains streptokoka iekaisums galvas rajonā,” skaidro Lejnieks.

Ģimene nespēj samierināties un uzskata, ka ārsti rīkojušies nepareizi, un nav arī skaidrs, kādēļ par šo manipulāciju tika paprasīti 59 eiro, ja Latvijā bērniem zobārstniecības pakalpojumi ir bez maksas.

Anestēziju bez maksas veicot tikai konkrētos gadījumos.

„Mums ir kvotu sistēma medicīnā, un anestezioloģija zobārstniecībā ir kvota. Mēs nevaram visiem dot narkozi, un tas ir pareizi, tā tomēr ir paaugstināta riska procedūra. Jāvērtē, kam narkozi dot,” skaidro RSU Stomatoloģijas institūta anesteziologs Juris Svaža.

Kvotu nauda pienākas bērniem – invalīdiem, ļoti maziem bērniem un  bērniem ar ķirurģisku pataloģiju, kuriem zobus nevar salabot bez narkozes, uzsvēra Svaža.

Ārsti savu vainu nesaskata, bet Ances ģimene ir noskaņota kareivīgi un rakstīšot iesniegumu šī gadījuma izskatīšanai Veselības inspekcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti