Kā labāk dzīvot

Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku jeb ieteikumi tumsas pieradināšanai

Kā labāk dzīvot

Braukšana ziemas apstākļos: speciālistu ietekumi un padomi

Dietoloģe: Nav Covid-19 diētas, svarīgi, lai slimnieka uzturs būtu pilnvērtīgs

Trīs Covid-19 fāzes – no nemanāmas inkubācijas līdz dziļiem elpceļu bojājumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Covid-19 saslimšanai var izdalīt trīs slimības fāzes – inkubācijas periods, augšējo elpceļu simptomu parādīšanās un dziļo elpceļu bojājumu stadija, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja ģimenes ārsts, Lauku ģimenes ārstu asociācijas pārstāvis Ainis Dzalbs. Viņa praksē līdz trešajai slimības stadijai neviens vakcinētais pacients nonācis nav.

Pirmā Covid-19 fāze ir inkubācijas periods – laiks no saskares ar infekciozu pacientu līdz pirmo simptomu parādīšanās brīdim. Šī fāze ilgst vidēji piecas līdz septiņas dienas. Apmēram 48 stundas pirms sūdzību jeb simptomu parādīšanās pacients jau kļūst infekciozs.

Nākamā stadija ir augšējo elpceļu simptomi, kas ir tādi paši kā jebkuras citas saaukstēšanās slimības gadījumā.

“Trešā stadija ir dziļo elpceļu bojājums – tas, par ko mēs uztraucamies visvairāk. Runājot par [Covid-19] vīrusa delta variantu, jau piektajā vai sestajā slimības dienā mēs vērojam strauju pasliktināšanos ar klepus pieaugumu, elpas trūkumu un sāpēm krūtīs, kas viennozīmīgi norāda uz plaušu bojājumu,” skaidroja Dzalbs. Šajā brīdī pacienti tiek novirzīti uz stacionāriem. 

Ārsts arī norādīja, ka viņa praksē galvenā atšķirība starp vakcinētajiem un nevakcinētajiem pacientiem ir tieši tajā, ka vakcinētie līdz trešajai – dziļo elpceļu bojājumu – stadijai nenonāk, kurpretim nevakcinētajiem agresīva slimības norise ir ļoti raksturīga. 

Absolūtais vairākums Covid-19 slimnieku var ārstēties mājās ģimenes ārsta uzraudzībā un saņemt rekomendācijas attālināti. Tomēr ir ļoti svarīgi laikus apzināties, kad slimības gaita ir kļuvusi smaga, lai savlaicīgi meklētu palīdzību, uzsvēra Dzalbs.

Ārstējoties mājās, svarīgi ir arī padomāt par pilnvērtīgu uzturu, īpaši olbaltumvielu uzņemšanu, norādīja medicīnas zinātņu doktore, sertificēta dietoloģe Laila Meija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti