Tīrgū liela rosība pie stādu tirgotājiem: Kailsals ziemā daudz postījis

Pavasaris stādu audzētājiem ir karsts laiks vārda tiešā un pārnestā nozīmē, jo iestādīt savā dārzā kaut ko vēlas gan pieredzējuši dārznieki, gan pilnīgi iesācēji.

Aizvadītā ziema bija diezgan silta, tomēr dārziem nelabvēlīga. Straujais kailsals paveica daudz posta darbu. Tāpēc jāsteidz atjaunot tukšās vietas dārzā un varbūt jāskatās arī pēc kā jauna, vēl nebijuša un interesanta.

Katru pavasari ļaudis dalās divās lielās grupās – tajos, kam patīk rušināties pa zemi un iekopt dārzu, un tajos, kas pirmās zemenes, gurķus un tomātus pērk tirgū. Nav drošu ziņu, cik tieši ir vienu vai otru, jo socioloģisko datu aptaujas par šo jautājumu nav veiktas, tomēr vērojot pircēju aktivitāti,

šķiet, ka dārzmīļu ir vairāk.

"Cilvēki vēlas paši audzēt un ēst no sava dārza audzētu augli, jo nav uzticības tam, ko pērk, tāpat nav uzticības tam, kā tiek audzēts tas, ko pērk," stāsta stādu audzētājs Gaits Bražūns.

Līdzās gurķiem, baklažāniem, ķirbjiem un garšvielām vislielākajā cieņā ir tomātu stādi. Ir gan tradicionālas un pārbaudītas šķirnes, gan jaunas, vēl neredzētas. Tomēr lielākoties – tomātam jābūt lielam un sarkanam.

"Tomātu man pietiek pašai priekš sevis un ģimenei," atzīst tirgū sastaptā pircēja Silvija un stāsta, ka mazajā groziņā ir arī jaunas un iepriekš neiegādātas lietas.

"Tagad ļoti liela interese par zilajiem tomātiem, jo mums kolekcijā viņi ir parādījušies, bet pārdošanā vēl nav," saka Bražūns.

"Tieši augļkopības jomā vajadzētu pirkt Latvijā pārbaudītas šķirnes un stādus. Dekoratīvām kultūrām tas nav tik svarīgi. Te arī ziemcietīgais faktors ir svarīgs, bet ēdamām lietām nevajadzētu izvēlēties citu zemju stādus un šķirnes," skaidro dārzniecības vadītāja Vija Rožukalne.

Lai kaut ko iestādītu, nemaz nav vajadzīgs dārzs, šodien var izlīdzēties arī ar balkonu vai palodzi. Galvenais -  neizmirst aplaistīt.

"'Sprīdītis' ir istabas balkona tomātiņš, kas izaugs jebkādos apstākļos. Mēs esam viņus stādījuši pat zem kokiem puķu dobēs, kur ir spējīgi augt diezgan noturīgi augi," par tomātu šķirni stāsta stādu audzētājs Bražūns.

Dārzmīļi ir interesanta publika, jo līdzās vienkāršai vēlmei parušināties pa zemi un kaut ko izaudzēt sava prieka pēc ir arī ļaudis, kas savus dārzus izpucējuši kā glancētos žurnālos, un viņu vienīgā vēlme ir iestādīt kaut ko tādu, kā vēl nav kaimiņu dārzā.

"Šopavasar izvēlas augstās krūmmellenes, ēdamās lietas, izvēlas ēdamo sausserdi. Ļoti moderna kultūra ir godži.

Šīs ogas iesaka uztura speciālisti. Populārs ir kizils un arī citas kultūras ir populāras tieši šopavasar," pastāstīja dārzniecības vadītāja Rožukalne.

"Šajā pavasarī ļoti pieprasīti ir flokši, mārtiņrozes un citas kultūras, kuras ziemā cieta. Flokši izsala masveidā, arī mārtiņrozītes cilvēki ļoti meklē," stāsta tirgus tantuks Dzidra. Viņa ievērojusi, ka ir daļa pircēju, kas grib jaunas šķirnes, bet ir tādi, sevišķi vecāka gadagājuma, kas tradicionāli mīl to, kas pārbaudīts un patīk vienmēr: "Viņi meklē smaržīgās peonijas, kas tagad nopērkamas par lielu naudiņu."

"Es gribu piebraucamā ceļa kreisā pusītē saulainā vietiņā iekopt dobi," tirgū stāsta sastaptā Benita: "Atbraucu pakonsultēties ar speciālistiem un pie reizes nopirkt stādus. Pirmkārt gribas to ziedēšanu visu vasaru."

Skaidrs ir viens, ka joprojām cilvēkiem ir vajadzīgs savs stūrītis un kaktiņš zemes, kur izaudzēt pašam savu gurķi, tomātu vai puķi. Stādīšanas un audzēšanas prieku nespēj atņemt ne sausums, ne lietavas, ne arī kailsals.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti