Tikai desmitā daļa Latvijas iedzīvotāju neizlietotās zāles nodod atpakaļ aptiekā

Reizēm aptiekā tiek nopirkts vairāk medikamentu nekā tiek izlietots slimības ārstēšanas laikā. Iedzīvotājiem ne vienmēr ir iespējams pret vidi saudzīgā veidā no zālēm atbrīvoties. Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" vērtē arī medikamentu reklamēšanu masu saziņas līdzekļos.

Racionāli būtu aptiekā nopirkt tikai tik daudz zāļu, cik būs nepieciešams slimošanas laikā. Daudzviet neizmantotās zāles var nodot aptiekās, bet informācija liecina, ka cilvēki šo iespēju izmanto kūtri, jo vienkārši trūkst informācijas. Tikai katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs, kura mājsaimniecībā ir nederīgas vai nevajadzīgas zāles, tās nodod aptiekās, liecina aprīlī veiktais biedrības "Veselības projekti Latvijai" pētījums.

Vairāk nekā 62% iedzīvotāju nevajadzīgās zāles izmet atkritumos, 17% turpina glabāt mājās, bet aptuveni desmitā daļa iedzīvotāju tās izmet kanalizācijā vai sadedzina.

Nav pieņemams un atļauts ārstiem piedalīties zāļu reklāmās un ieteikt konkrētas zāles, ārstiem ir jādarbojas pacienta, nevis farmācijas firmas labā. Dažkārt vienai problēmai der vairāki medikamenti, taču ārsts iesaka viena ražotāja medikamentus, par kuru reklamēšanu, iespējams, saņem naudu, un tad ir grūti runāt par ētiku.

Uzticoties ārstam, pacientam nav izvēles un viņam ir jāpērk izrakstītie medikamenti.

Svarīgi ir mainīt cilvēku attieksmi pret reklāmu, lai cilvēki saprastu, ka tas ir ietekmēšanas veids ar mērķi pārdot vairāk kādas noteiktus medikamentus. Jo mazāk būs gadījumu, kad pēc reklāmas noskatīšanās cilvēks atnāk uz aptieku un atstāj pusi savas pensijas par tikko reklamētām zālēm, jo būs labāk.

Pircējiem būtu jāzina, ka tikai bezrecepšu medikamenti, uztura bagātinātāji un dažādas higiēnas preces ir nopērkamas aptieku pašapkalpošanās zālēs. Recepšu zāles nopērkamas tikai pie farmaceita.

Bezrecepšu medikamentu lietotāja klasiskais portrets ir sieviete pensijas vecumā, kas dzīvo Rīgā vai Pierīgā.

Raidījumā "Kā labāk dzīvot" ar studijas viesiem saruna arī par šī brīža aktualitāti – vai aptieku lojalitātes kartes un dažādas atlaides zālēm nemudina cilvēkus nodrošināties ar medikamentiem priekšdienām.

Latvijas Radio raidījuma "Kā labāk dzīvot" pilns ieraksts par zāļu saprātīgu lietošanu, kurā piedalījās "Veselības projekti Latvijai" pārstāve Ieva Salmane-Kuļikovska, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātes Bioētikas un biodrošības centra pētniece Signe Mežinska un Veselības inspekcijas zāļu kontroles nodaļas vadītāja Linda Rotberga.

Savukārt farmaceite Dace Marcinkeviča viesojās raidījumā "Monopols" un pastāstīja, kā uzmeistarot veselības dzērienu, izmantojot tādus tradicionālās medicīnas līdzekļus kā dzērvenes, citronus, ingveru, medu un smiltsērkšķus. Speciāliste zina arī to, kā var palīdzēt pats sev, jo sarakstījusi noderīgu grāmatu katras ģimenes bibliotēkai "Mājas aptieciņa gripas un saaukstēšanās laikā". Viņa arī pastāsta par galvenajām kļūdām, ārstējoties mājas apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti