4. studija

Piemin aizgājēju, nolaužot ozolam galotnīti. Rubrika Simts gadu lapas ir dzītas...

4. studija

Kaimiņu strīds par zemi: kurš kuram ko nozaga?

Svētdien svinam Tēva dienu!

Tēvu dienā godina tēva lomu ģimenē un sabiedrībā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Svētdien, 11.septembrī, Latvijā atzīmē Tēva dienu, godinot tēva lomu ģimenē un sabiedrībā. Pēdējos gados Tēvu dienas svinēšanas tradīcija kļuvusi arvien populārāka.

Priecīgi par sveikšanu

Novērojumi liecina, ka pēdējo gadu laikā tēvu loma ģimenē ir pieaugusi. Iespējams, tas ir iemesls tam, ka Tēvu dienas svinēšanas tradīcija kļuvusi arvien populārāka.

“Ar tām tēvu dienām es personīgi tā līdz galam nevaru saprast, kad ir tā īstā tēvu diena. Un pieņemu apsveikumus jebkurā laikā,” stāsta sešu bērnu tēvs Rolands Laķis.

“Ja mums ir Mātes diena, kāpēc nevar būt Tēvu diena. Cik tas ir aktīvi atzīmējams, es nezinu, bet, ja ģimenes lokā bērni ar sievām vēlas to atzīmēt, tad droši vien, ka tas ir forši. Bet kopsummā no mana viedokļa nav tā, ka es ļoti gribētu, ka mani tur ļoti apsveic. Tā, manuprāt, nav obligāti,” spriež Mārtiņš Menniks – tētis, kurš brīvajā laikā trenē savus bērnus futbolā.

Galvenais - līdzdarboties

Agrāk ģimenēs bija diezgan strikti nodalīta mammas loma no tēta lomas, bet mūsdienās vairs neviens nesarauks izbrīnā pieri ieraugot, ka tētis aizvieto mammu, piemēram, ēst gatavošanā vai mājas uzkopšanā.

“Mūsu ģimenē viss sadalīts ļoti vienkārši: sieva ir pūce, es esmu cīrulis. Tātad es ceļu bērnus, taisu viņiem brokastis, izvadu viņus uz skolu. Tātad viss rīta posms ir absolūti mans. Līdz ar to ļoti vienkāršs lomu sadalījums. Savukārt vakara darbi - tas vairāk paliek sievas rokās,” stāsta Rolands Laķis.

Centra "Dardedze" klīniskā psiholoģe Līga Rēdliha uzsver, ka svarīgākais r tas, lai abi vecāki būtu aktīvi ģimenes dzīvē un bērnu audzināšanā: “Noteikti var spriest un diskutēt par dažādām lietām, ko var iedot mamma, ko var iedot tētis.

Un viennozīmīgi – tētim un mammai nav jāpilda vienas un tās pašas lomas, bet viņiem abiem ir jābūt aktīviem, pieejamiem.

Un tas ir ļoti labi bērnam, kad viņš aug, ka viņam ir tās divas rokas, pie kurām pieķerties, katra savā pusē - gan tētis, gan mamma.”

Piemēram, Mārtiņš ir no tiem tētiem, kas gatavs veltīt brīvo laiku, lai ar saviem bērniem nodotos kopīgām aktivitātēm: “Man pašam patīk futbols, tad nolēmu, ka varu kļūt par treneri, un izgāju atbilstošus trenera sertifikācijas kursus futbola federācijā. Un nu šobrīd esmu treneris, kā rezultātā es varu pilnvērtīgi katru nedēļu vairākas stundas piedalīties arī ar saviem bērniem treniņprocesā.”

Atvērtāka izpratne par tēvu lomu

Sešu bērnu tēvs Rolands piedalījies arī vairāku savu bērnu dzemdībās: “Es lieliski atceros tos laikus, kad vajadzēja stāvēt pie dzemdību nama un tikai pamāt ar roku. Tur mēģināt tā saskatīt, kā tad tur tas mazais izskatās, ja viņu vispār tur ļauj parādīt. Nu, pēdējās trīs dzemdībās esmu piedalījies klāt un uzskatu, ka tā ir laba lieta.”

“Mēs kā sabiedrība, man šķiet, kļūstam ļoti lēnām, ļoti pamazām elastīgāki un atvērtāki citādākiem lomu modeļiem, nevis tikai tiem standarta un konservatīvajiem.

Tā, man liekas, ir ļoti pozitīva ziņa visiem tēviem, kuri pagaidām neiesaistās – vīrietis var būt gan vīrišķīgs, gan arī labs tētis. Un tas viens otru neizslēdz,” saka psiholoģe Rēdliha.

“Mammas sāk kļūt aktīvākas, kā rezultātā mammu laiks sāk izdalīties vairāk starp darbu un starp ģimeni. Nu, tas laiks [ar bērniem] kaut kādā formā ir jāizpilda.

Tētiem vairāk nav variantu. Ja viņi grib piedalīties un grib savu bērnu attīstīt, tad ir jāiet, jāaizņem tas laiks.

Un, ja tētis ir pietiekami aktīvs ar tādu izdomu, tad tas jau nav tik sarežģīti. Tas ne tik daudz laika aizņem, ne arī no sarežģītības viedokļa,” norāda tētis Mārtiņš.

“Mana personīgā pieredze liecina sekojoši - nekad neesiet tēvi 20 gadu vecumā tāpēc, ka 20 gadu vecumā jūs vispār nedomājiet par bērniem. Jūs domājat par sevi, jūs domājat par savu karjeru, jūs domājat par nezinu vēl 100 000 lietām.” Rolands kā tēvs ar 35 gadu pieredzi, uzskata, ka labākais laiks, lai kļūtu par tēvu esot ap gadiem 40.

“Personiskais egoisms jau ir krietni mazinājies, ilūzijas attiecībā par dzīvi – nopelnītie miljoni, māju lielums un mašīnu skaits – ir pagājuši. Un tad ir vislielākā vērtība attiecībām un tiem cilvēkiem, kas tev ir blakus.

Un bērni tas ir vienkārši fantastiska enerģijas krātuvīte, kas katru dienu tevi nemitīgi uzlādē, un, protams, tu par to maksā,” saka Rolands.

 

Prezidents mudina domāt par vecāku un bērnu attiecībām

Sveicot Latvijas tētus un viņu mīļos Tēvu dienā Raimonds un Iveta Vējoņi aicina īpaši padomāt par vecāku un bērnu savstarpējām attiecībām, atceroties, ka ikviens ģimenes loceklis ir unikāls.

“Tāpēc novērtēsim ģimenēs cits citu kā personības, iedrošināsim un atbalstīsim! Būsim pacietīgi, saprotoši un veidosim cieņpilnas attiecības, lai bērni augtu harmoniskā vidē! No laimīgiem bērniem veidojas laimīga Latvijas nākotnes sabiedrība,” mudina Vējoņi.

Prezidents ar kundzi norāda, ka Tēvu diena radusies no sirsnīgas idejas – kāda sieviete, kuru uzaudzinājis tēvs, vēlējusies, lai viņš uzzinātu, cik īpašs cilvēks bijis meitai.

“Esam pārliecināti, ka abu vecāku mīlestība, iedrošinājums un ticība viņa bērniem var kļūt par pamatu daudzu labu ideju dzimšanai. Tā ir stiprs pamats bērnu personības attīstībai.”

Vējoņi aicina samīļot tētus ne tikai svētkos, bet arī ikdienā: “Novērtēsim to, ka esam cits citam un biežāk teiksim: “Es tevi mīlu! Paldies, ka tu man esi!” Novērtēsim to, ka tētis zina smieklīgākos jokus un nebaidās no tumsas. Tēta rokas ir stipras. Tētis paceļ augstāk, lai bērns redzētu pāri apvārsnim. Tētis māk pastāstīt par Latvijas karogu un izstāsta, kas ir Lāčplēša diena!”

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti