Tērpu māksliniece no Rēzeknes attīsta ekoloģisko modi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Apģērbs no otreiz izmantojamiem materiāliem jeb ekoloģiskā mode ir jaunās tērpu mākslinieces, rēzeknietes Velgas Krukovskas darbības pamatkoncepts. Lai arī vietējiem ļaudīm viņas radīto tērpu ideja vēl jāskaidro, tikmēr ārvalstnieki to jau novērtējuši un vairāki viņas darinājumi aizceļojuši uz ASV, Kanādu un pat Ķīnu.

Jaunā modes māksliniece, rēzekniete Velga Krukovska no skapjiem velk ārā audumu gabaliņus, dažādus apģērbus, rāda, kā tos var kombinēt kopā, kā, piemēram, blūzi un šalli var pārvērst pavisam citā tērpā. "Bieži var dzirdēt, ka cilvēkim paliek drēbes pāri un viņi nezina, kur tās likt, kaut arī tām nav ne vainas," teic Velga Krukovska.

Šobrīd tērpu māksliniecei top jau ceturtā modes kolekcija, kurai tērpi darināti no otrreiz izmantojamiem materiāliem. "Pasaules kontekstā "recikled" ir, piemēram, nogriezt t-kreklam apakšu vai sataisīt bārkstis. Mans "recikled" ir daudz diļāks, ar rekonstrukciju," skaidro Velga Krukovska.

Viņa šogad ir beigusi Rēzeknes augstskolas apģērbu dizaina un tehnoloģiju studiju virzienu. Velga Krukovska savos darbos īpaši uzsver eko modi. Viņa tos prezentējusi ne vien augsksolā, bet arī jauno modes dizaineru pasaākumos kaimiņvalstīs. "Protams, es uzreiz nesaku, lai cilvēkiem nav tādu stereotpu, lai tiešām novērtē māksliniecisko devumu, manu ideju. Man patīk uzsvērt to, ka - redziet, nevajag tērēt lielu naudas summu, lai radīt kolekciju," skaidro jaunā māksliniece.

Savām kolekcijām viņa reti izmanto veikalos pirktus audumus, bieži kaut ko atrod savā skapja plauktā vai lietoto apģērbu veikalos. "Tas ir vēl interesantāk, ka var pielasīt dažādas faktūras. Ja aizej uz audumu veikalu, nopērc piecus metrus, tad tev nav tik liela daudzveidības iespēja. Man patīk eksperimentēt - kaut vai ņemot šo kleitu, četras jakas, tās bija ļoti vecmodīgas un principā nevalkājamas tādā ziņā, ka masveida ražošanā dažreiz aizmirstas pats cilvēks. Es piepirku mežģīni audumu veikalā un sanāca tāds tērps, ka pat nevar iedomāties, ka agrāk tās bija četras jakas," stāsta Velga Krukovska.

"Ļoti daudzos gadījumos mēs paši esam sakārušies ar situāciju, ka ir daudzas šūšanas darbnīcas, bet tās ar lielāko prieku izlabos nepilnības apģērbā, bet ne visi meistari ķeras pie jauniem tērpiem. Tādu meistaru nav tik daudz, kuri ir gatavs radīt," pauž Velga Krukovska.

Jau esošu apģērba gabalu pārtaisīt pilnīgi jaunā tērpā un ilgtspējīgu piejeju, ejot līdzi mūsdienu tendencēm, Velgas Krukovskas darbos kā īpašu uzsver Rēzeknes augstskolas studiju programmas apģērbu dizains un tehnoloģija direktore Silvija Mežinska: "Būtībā mūsdienās tā jau ir tendence, tieši otrreizēja materiālu izmantošana, maksimāli saudzīga attieksme pret dabu un šo tendenču ieviešana arī modē un apģērbā."

Arī pati jaunā modes māksliniece savā apģērbu radīšanas procesā kā īpaši svarīgu uzsver tieši eko domāšanu, ko, kā viņa pati atzīst, ne visi uzreiz uztver. "Šis  ir diezgan liels novatorisms, jo jāiet un cilvēkiem jāstāsta. Man ir svarīga vides saglabāšana, jo, kā zināms, jebkura jauna apģērba radīšana rada kaitējumu videi," norāda Velga Krukovska.

Šobrīd rēzekniete Velga Krukovska savu tērpu radīšanu iecerējusi pārvērst arī biznesā: "Man ir savs internetveikals eksperimenta stadijā, ir arī šis tas aizgājis uz ārzemēm. Tas ir interesanti, ka tērpu nopērk japāniete. Kanāda, ir dažas vietas Amerikā, Īrija, Holande, Ķīna. Ir atsauksmes, cilvēks pieraksta, ka viņam ļoti patīk eko pieeja, ka tas ir zaļi domājošiem cilvēkiem, atbildīgi domājošiem cilvēkiem."

Jaunā modes māksliniece Velga Krukovska gan atzīs ka Latvijā zaļā domāšana tērpos vēl nav tik izplatīta, kā tas ir citviet pasaulē. Viņa cer, ka ar savu piemēru interesi par zaļo jeb eko modi raisīs arī rēzeknietēs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti