Rīta Panorāma

Instrumenti „Mēs tiksimies gaisā”

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar Ringoldu Balodi

Aicina ziedot

Svētku brīvdienās gaidāms asins rezervju iztrūkums slimnīcās; aicina ziedot

Ārsti ar bažām gaida Ziemassvētku brīvdienas, jo valsts krājumā esošās asins rezerves ir nepietiekamas, tāpēc mediķi aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem arī pirms svētkiem un svētku laikā.  

Ziemassvētki ir dāvināšanas laiks. Tomēr, lai dāvinātu citiem, nav obligāti jātērē nauda. Lai izglābtu pašu vērtīgāko, kas cilvēkam ir, proti, dzīvību, reizēm pietiek tikai ar asins ziedošanu.

Valsts asinsdonoru centrs šobrīd ar lielām bažām gaida Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienas. Pēc pieredzes zināms, ka šajā laika periodā cilvēki nav atsaucīgi uz asins ziedošanu nelaimē cietušajiem.

Valsts asinsdonoru centra pārstāve Zane Mistre pastāstīja, ka svētku brīvdienās  cilvēki nestrādās gandrīz divas nedēļas, un ir nepieciešams sagatavot asins krājumus šīm divām nedēļām.

„Ir nepieciešamas 1500 asins devas. Šobrīd donoru atsaucība ir minimāla, jo dienā atnāk 140 cilvēki, no kuriem 120 asins devas tiek sagatavotas tūlīt ārstniecības iestādēm,” stāstīja Mistre.

Līdz ar to pašlaik ir ļoti sarežģīti izveidot uzkrājumus.

Valsts asinis donoru centrā sastaptais Jānis, kurš cenšas savas asinis ziedot četras reizes gadā, stāstīja, ka to dara divu iemeslu dēļ. „Pirmkārt tāpēc, ka tas ir labi man, jo pēc tam atjaunojas jaunas asinis. Otrkārt, arī tāpēc, ka tas ir ziedojums citiem cilvēkiem un tas var kādam palīdzēt,” skaidroja Jānis.

Vīriešiem atļauts nodot asinis pat sešas reizes gadā, bet sievietēm - četras.

Pēc asins ziedošanas cilvēks izjūt ne vien morālu gandarījumu, bet saņem arī nelielu pārtikas paciņu, kā arī četrus eiro skaidrā naudā. Savukārt valsts apmaksā vienu papildu brīvdienu, par kuras izmantošanas laiku jāvienojas ar darba devēju. Ja cilvēks nodod asinis piecas reizes gadā, tad savam atvaļinājumam var pieplusot klāt pat nedēļu.  

„Asinis var ziedot visās asins sagatavošanas nodaļās visā Latvijā. Mēs esam Valmierā, Jelgavā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Ventspilī, Liepājā, Rīgā ir divas asins sagatavošanas nodaļas, kā arī mūsu rīkotajos izbraukumos. Līdz Ziemassvētkiem mēs katru dienu dodamies trīs izbraukumos dienā,” stāstīja Zane Mistre.

Asins nodošana vienlaikus ir arī bezmaksas veselības pārbaude, jo pirms tās tiek nodotas tālāk, ārsti veic analīzes, un cilvēks var uzzināt, vai  viņam, piemēram, nav C hepatīts.  

Asins ziedošanas procedūra aizņem 30 minūtes, bet izrādās, tas ir pietiekami īss laiks, lai izglābtu trīs dzīvības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt