Panorāma

"Tautas panorāma" Kurzemes novados

Panorāma

Kur un kā Maskavā var mācīties latviešu valodu?

Svara korekcijas programmā rinda

Svara korekcijas programmā iesaistās pusaudži ar svaru pāri 100 kilogramiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 6 mēnešiem.

170 kilogrami! Tik daudz svēris smagākais pusaudzis, kurš meklējis palīdzību Bērnu slimnīcas Svara korekcijas programmā. Taču vidēji mazie pacienti te sver kā pieaugušie –  astoņdesmit, deviņdesmit kilogramu. Šī programma gan nav domāta tievēšanai, bet visas ģimenes paradumu maiņai. Tāpēc svarīgi, lai cīņā par veselīgu dzīvesveidu iesaistās visi. 

Lai nokļūtu Svara korekcijas programmā, rindā jāgaida vairāki mēneši, un to divu dienu laikā, ko bērns vai pusaudzis šeit pavada, viņa liekie kilogrami, protams, nepazūd. Taču parādās jaunas zināšanas. Vispirms - kā vingrot.

„Mums ir ļoti pozitīvs piemērs - viena no pirmajām meitenēm, ar kuru es strādāju šajā programmā: gada laikā viņa zaudēja 30 kilogramus sava liekā svara, un tas, ko viņa sāka darīt ar fiziskām aktivitātēm, - viņa sāka staigāt kājām. Dienā viņa nostaigāja 11-12 kilometrus. Ar vingrinājumiem gāja grūtāk, bet uz skolu un no skolas gāja kājām, viņa ierēķināja stundu brīvā laika. Kad pēc gada nāca parādīties... es viņu nepazinu!” pozitīvu piemēru atstāsta Rehabilitācijas klīnikas vadītāja asistente Ilze Napituhina.

Uz Svara korekcijas programmu nosūta ģimenes ārsts. Tā ir bezmaksas. Bērnu pārbauda, lai pārliecinātos, ka aptaukošanās iemesls nav kāda saslimšana, bet dzīvesveids. Divu gadu laikā šeit konsultēti 218 bērni.

Svara korekcijas programmas vadītāja Jurgita Gailīte: „Vissmagākais bērns mums ir bijis 170 kilogramu, bet nav retums, ka apmeklē programmu bērns pāri 140 kilogramiem. Šeit jau ir pusaudži, vidēji svars, ar ko saskaramies, un vecums, ir 12 gadi un 86 kg. Varat iedomāties? 12 gados sver vairāk nekā pieaugusi sieviete. Un nereti pieauguša vīrieša svarā. Mazākajam ir 6 gadi, svars tuvu 50 kilogramiem.”

Latvijā no katriem 100 bērniem 20 ir ar lieko svaru un 10 no viņiem – jau ar aptaukošanos.

„Nav jau bērna problēma, ka rodas liekais svars. Bieži vien tā ir vecāku atbildība. Ļoti bieži ir konfliktējošas ģimenes. Tiek pielietota emocionāla vardarbība. Vecāku negribēšana atzīt, ka ir problēma ar svaru. Un otra daļa – visi apaļi, visi priecīgi, nekādu problēmu tur nesaskata,” saka Gailīte.

Šodien uztura speciāliste Olga Ļubina mēģina pārliecināt divus spurainus pusaudžus, ka ar sieru labi garšo arī pilngraudu makaroni. Izaicinājums ir iemācīt ēst salātus. Meitene, piemēram, ēdot tikai gurķus. Saldajā būs biezpiens ar paniņām un mellenēm. Visu jaunieši gatavo paši. Kamēr makaroni vārās un saldais stingst ledusskapī, viņi iemācās izrēķināt, cik tējkarošu cukura ir limonādē un jogurtā. Izrādās – tikpat, cik šokolādē.

“Mums šeit, sulā, ir 11 tējkarotītes cukura un šeit arī... Tā ir cukura bumba! Bērns izdzer divas krūzes ar jogurtu, apēd vēl kādu konfektīti vai cepumiņu, un tie daudzumi var būt drausmīgi! Mums ir katrs piektais bērns ar lieko svaru un aptaukošanos!” satraucas Olga.

Šobrīd programmas dalībniekus pieraksta uz jūniju. Bet, redzot lielo interesi, Svara korekcijas programmas speciālisti šovasar sola ģimenēm rīkot arī divas vasaras nometnes. Vienā no tām gaidīs tieši sākumskolas bērnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti